Драстичен скок на жалбите до институцията на омбудмсмана се наблюдава

...
Драстичен скок на жалбите до институцията на омбудмсмана се наблюдава
Коментари Харесай

Омбудсманът: ЧСИ събират пари от хора, останали без работа заради COVID-19


Драстичен скок на жалбите до институцията на омбудмсмана се следи във връзка със отговорности на жители и запори на ЧСИ отпреди оповестяването на изключително състояние на 13 март 2020 година Това оповестява в свое мнение, изпратено до правната комисия на Народното събрание, публичният медиатор Диана Ковачева.

В мнението си националният омбудсман показва, че немалка част от жалбите алармират за обстановки, в които жители са останали без работа или са в неплатен отпуск, а се вършат удръжки от правосъдните реализатори от последните получени от тях заплати при шеф или преведени по банковите им сметки, на които те разчитат, с цел да обезпечат изхранването на фамилиите си по време на изключителното състояние до намирането на нова работа или приключването на неплатения си отпуск.

„ Бих желала да Ви осведомявам, че след приемането на Закона за ограниченията и дейностите по време на изключителното състояние, оповестено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 година и обнародването му в Дъждовни води, бр. 28/24.03.2020 година институцията на омбудсмана е безусловно залята от тъжби и телефонни позвънявания във връзка на редакцията на член 5, алинея 2 от Закона. Гражданите не са наясно дали наредбата се отнася единствено за налагане на запори от частни и държавни правосъдни реализатори от деня на обявяване в Държавен вестник до преустановяване на изключителното състояние или и за удръжки по към този момент наложени запори на трудови хонорари и банкови сметки “, написа омбудсманът до народните представители.

„ В някои тъжби даже се показва, че се ползва двоен стандарт и е демонстрация на дискриминация да не се постановат нови запори, а по старите да продължава да се удържат суми. Сочи се, че не е заслужено да се даде глътка въздух на жители, чиито приходи се запорират отсега нататък, а не и на тези, на които към този момент са наложени запори и са изплатили част от отговорностите си “, написа Диана Ковачева.

Омбудсманът обръща внимание и на обстоятелството, че проблеми разказват и възрастни и трудноподвижни хора, които при запорирана банкова сметка, могат да получават несеквестируемите си средства на каса в банката, а не посредством банкомат. При наложените забрани за напредване, а и защото тези лица са в рисковите за ковид групи, по този начин наложите запори са още по-сериозно затруднение да получат паричните си средства, с които да претърпяват.

В мнението си омбудсманът поддържа промени наредбата на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, с което се трансформира несеквестируемия приход от трудово правно отношение, обезщетение по трудово правно отношение, всяко друго заплащане за труд, пенсия и стипендия от 250 лева на минималната работна заплата за страната.

Тази неделя депутатите от правната комисия ще прегледат на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за ограниченията и дейностите по време на изключителното състояние, а в понеделник следва окончателното му гласоподаване в пленарната зала.
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР