„Доста сме далеч от създаването на ваксина и не трябва

...
„Доста сме далеч от създаването на ваксина и не трябва
Коментари Харесай

Проф. Пенка Петрова, БАН: Да не чакаме българската ваксина, а да разчитаме на вече одобрените

„ Доста сме надалеч от основаването на ваксина и не би трябвало да чакаме българската ваксина. По-добре да разчитаме на тези, които към този момент са утвърдени от СЗО. “ Това прикани проф. Пенка Петрова, шеф на Института по микробиология на Българска академия на науките.

„ Засега нямаме същинска ваксина, която да може да се тества, изключително на разнообразни групи хора, тъй като с това би трябвало да се заеме фармацевтична компания “, уточни тя по БНР.

В началото на октомври имунологът проф. Андрей Чорбанов ще показа научните данни за инвитро проби към клетъчни линии на международен конгрес по имунология. Пенка Петрова посочи, че създаването върви добре и по проект, а планът с института „ Пастьор “ приключва с положителни научни резултати.

„ Аз в действителност се удивлявам на това, което се случва у нас. Ако бяхме достигнали равнището на имунизиране на страните от Европа, можеше да стартираме да отпускаме ограничения. В Норвегия към този момент всички ограничения са свалени, единствено че те имат над 75% имунизационно покритие. В Дания и в Норвегия ограничиха болестта изцяло, защото съумяха да имунизират своето население “, разяснява проф. Петрова във връзка на слабия прогрес на имунизационния развой у нас и настроенията против ограниченията.

„ Ние сме доста забавни в това отношение – нито желаеме да се имунизираме, нито да съблюдаваме ограничения, желаеме до продължим да живеем, все едно че няма подобен проблем “, разяснява тя.

В България Covid-19 се оказа доста смъртоносно заболяване, акцентира микробиологът. " Смъртност от 4% е голяма за нашата страна ", сигнализира Петрова.

Тя е на мнение, че имунният отговор при преболедували е много постоянен, само че понижава с времето и „ може би в продължение на година-две той ще се резервира “.

Тя поучава след прочут интервал от време след преболедуване хората да се имунизират, с цел да бъдат предпазени против нови разновидности.

При имунизиране скоро след преболедуване има риск от по-бурна имунна реакция, посочи експертът. „ Според мен няма потребност да се имунизират тези, които скоро са преболедували. “

Относно третата доза ваксина проф. Петрова означи, че лабораторно проучване на антителата би посочило дали има измършавял имунен отговор. „ Може да се изиска и проучване за клетъчния имунен отговор. “
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР