Доста филтрирана информация се тиражира в медиите. Това заяви пред

...
Доста филтрирана информация се тиражира в медиите. Това заяви пред
Коментари Харесай

Близък на загиналата в Надежда: Многократно сме подавали сигнали за това сметище

Доста филтрирана информация се тиражира в медиите. Това съобщи пред Actualno.com зетят на дамата, неуместно починалата оня ден на сметището в ромския квартал „ Надежда “ в Сливен.
Сашо Йорданов, който е здравен посредник в квартала, акцентира, че пътят на работещите в околните предприятия минава тъкмо през злокобното бунище. И че макар многократните тъжби и сигнали до Община Сливен, ограничения за преместването му не са подхванати. „ Хората са принудени да минават през сметището, с цел да отидат на работа “, изяснява съкрушеният родственик. „ А близките предприятия, в които работят най-много дами, са за замразени храни, за брашна, за консерви. Представяте ли си каква болест може да плъзне от това бунище? “, риторично пита той.
Не е загадка, че сега в квартал „ Надежда “ се следи растеж на случаите на хепатит, морбили и сифилис. Именно по тази причина деятели и водачи от ромския квартал повече от две години предизвестяват локалните управляващи за рисковете от разпространяване на заразни заболявания и упорстват сметището да бъде изместено. Въпреки обещанията, и досега нищо не е подхванато, а кметският наместник в „ Надежда “ Диана Делчева била безапелационна, че Община Сливен не разполага с различен терен, на който да реалокира прииждащия отпадък.
Според поданици на квартал „ Надежда “, на площадката, ситуирана досами къщите на хората, се извозват освен отпадъци от квартала, освен боклуци от разположените в съседство компании, а и от целия град - преди да бъдат превозени до районното хранилище в Хаджи Димитрово. Освен това постоянно се депонират и строителни боклуци, също от целия град.
Преди две години в квартал „ Надежда “ била образувана локална дейна група (МАГ), която да се застъпва пред институциите за разрешаване на най-наболелите проблеми на квартала, измежду които: легализиране на къщите и парцелите, нормализиране на водоподаването, разширение на канализационната мрежа, справяне с боклуците, като и с въпросното бунище. Всички тези въпроси били сложени публично на вниманието на Община Сливен. Но от там дошъл отговор, че в общинския бюджет не е очакван финансов запас за решение на посочените проблеми.
Преди два месеца на среща на локалните здравни посредници с представители на интернационалната организация „ Лекари на света “, Община Сливен и зам.-областния шеф Димитринка Петкова още веднъж бил коментиран казусът със здравните опасности и опциите за пренасяне на рисковите отпадъци по-далеч от домовете на хората. „ Не знаем има ли някакво развиване след тази среща, само че в общинска администрация сигурно от дълго време знаят за това бунище, което в последна сметка взе човешка жертва “, безапелационен е Сашо Йорданов. „ Ние сме част от Сливен, плащаме си налозите, сметките, в това число такса боклук, и имаме право да живеем като естествени жители “, акцентира още той.
…А дамата просто се прибирала от работа със свои колежки. След секунди била затисната от натоварения с тонове отпадък камион… На сметището – смрадлива, рискова и заразна планина, разделяща промишлената зона на Сливен от квартала с оптимистичното име.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА



Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР