Дори с голяма част от резервите си и при спечелена

...

Резервите на Байерн нямат прошка, голова фиеста на Лайпциг-Хофе

Дори с огромна част от запасите си и при извоювана към този момент купа Байерн Мюнхен няма отмалялост в Бундеслигата. Новият остарял първенец съкруши непретенциозния Хановер 96 с 3:0 на открито в дуел от 31-ия кръг на немското състезание.

Наставникът на мюнхенци Юп Хайнкес нямаше никакви угризения да даде късмет на състезатели, които до този миг рядко попадаха в проектите му или въобще не бяха помирисвали терен за първия отбор. 18-годишният Ларс Лукас Май записа дебют в Бундеслигата, откакто до момента бе играл само за младежките обединения. Тиаго Алкантара пък бе претрупан със задачата да играе на нехарактерен пост като ляво крило, а Никлас Зюле от центъра на отбраната се реалокира по-напред като отбранителен халф. В офанзива късмет като титуляр получи закупения през зимата Сандро Вагнер.

Въпреки това баварците имаха голямо игрово предимство през първата част, когато насочиха цели 8 изстрела по посока вратата на домакините. Това обаче не анулира обстоятелството, че най-чистата опция за първите 45 минути бе на сметката на Хановер. В 27-ата минута Тимо Хуберс получи късмет да направи добавка след директен свободен удар, като топката го откри на към 5-6 метра. Стражът на Байерн Свен Улрайх сподели изумителен инстикт, с цел да избави.

След почивката Хайнкес направи смени, които се оказаха решителни. Още на полувремето Робен седна на пейката, с цел да отстъпи място на Томас Мюлер. Именно германецът откри резултата в 57-ата минута. Хуан Бернат получи висок диагонален пас отляво зад тила на отбраната и мигновено сви топката по земя към точката на дузпата. Мюлер към този момент дебнеше там и нанесе акуратен шут в долния ляв ъгъл за 1:0.

Десет минути след този гол в игра влезе и щатният голаджия Роберт Левандовски, а самичък 6 по-късно полякът наниза своя 28-и гол в турнирната акция. Себастиан Руди извърши ъглов удар отляво по офанзивата и центрира в зоната сред точката на дузпата и вратарското поле. Там Лева завоюва въздушния двубой със своя надзирател, с цел да стреля безпределно точно с глава. По пътя към мрежата топката даже срещна десния дирек – 2:0.

В предпоследната минута от постоянното време Руди също записа името си след голмайсторите. Продължителна офанзива на Байерн мина отляво през Бернат, който центрира към Левандовски. Полякът закачи топката, която продължи придвижването си и стигна до Мюлер настрана от вратарското поле. Без да се замисля, германецът върна леко обратно към непокрития Руди и той наказа отбраната на Хановер – 3:0.

С този триумф към този момент осигурилият си предварително купата Байерн събра 78 точки на върха в класирането. Хановер позволи 13-о проваляне и заема 13-о място с 36 пункта.

източник: Gulliver/Getty Images

Далеч по-интересен беше директният конфликт сред Хофенхайм и Република България Лайпциг за местата, които дават право на изход в Лига Европа. Хофе действително съумя да измести противника си от 5-ата позиция, откакто го разгроми с 5:2. Още до почивката отборът на Юлиан Нагелсман изкова класическа преднина. Марк Ут откри в 14-ата, а 10 минути преди паузата Серж Гнабри удвои за гостите. В последната минутка на първата част Ут записа и асистенция, сервирайки към Петер Кадержабек, който повиши до 3:0.

Нервите взеха връх през втоорото полувреме и в 47-ата минута Емил Форсберг не устоя след опита на Флориан Грилич да го задържи за фланелката. Играчът на Хофе настоятелно дърпаше противника си в продължение на няколко секунди, заради което Форсберг ядно го удари с ръка в лицето. Реферът мигновено изгони звездата на домакините и беше ясно, че единствено знамение може да избави Република България Лайпциг.

В 59-ата минута вратарят на Хофе Оливер Бауман имаше тотална липса на шанс при шута на Наби Кейта. Гвинейският ас на домакините се подигра с двама бранители и стреля от границата на пеналта. Топката мина около Бауман, удари се в десния дирек, а сетне и в гърба му, с цел да влезе в мрежата. Попадението бе записано като автогол за вратаря – 1:3.

Буквално в ответната офанзива Хофенхайм възвърне преднината си от три гола. Андрей Крамарич асистира към Ут, който без проблем се разписа – 1:4.

В 65-ата минута долетя и петият гол за гостите. Амири даде съвършен пас към Лукаш Руп, а той усили мъката на Лайпциг – 1:5.

Едва в 88-ата минута домакините понижиха измеренията на падението си. Централният бранител Даю Упамекано се разписа след чудесна работа на Адемола Лукман – 2:5.

Във краткотрайното класиране Хофе към този момент е пети с 49 точки пред Лайпциг, който се срина до 6-а позиция с 47. Четвъртият и петият надлежно Байер Леверкузен и Борусия Дортмунд не са надалеч с по 51 пункта.