Докато световните лидери се събират днес за откриването на общополитическите

...
Докато световните лидери се събират днес за откриването на общополитическите
Коментари Харесай

Киев иска от ООН нов Нюрнбергски процес за военните престъпления на Русия

Докато международните водачи се събират през днешния ден за откриването на общополитическите диспути на Общото заседание на Организация на обединените нации в Ню Йорк, държавното управление на Украйна се надява да употребява събитието, с цел да упорства за основаването на специфичен арбитражен съд по образеца на Нюрнбергския за гонене на военни закононарушения, написа ``Политико``, представено то.

Молбата на Украйна идва на фона на нови доказателства за всеобщи убийства, осъществени от Русия. Украинските управляващи откриха всеобщ гроб с повече от 440 тела в град Изюм в Харковска област, който беше отвоюван от съветските сили. Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че има доказателства, че жертвите са били изтезавани, заклеймявайки Русия като ``държавен спонсор на тероризма``.

Въпросът за основаване на арбитражен съд ще бъде подложен преди всичко в дневния ред на най-голямата годишна дипломатическа среща в света. В програмата е включено и разискване на световната хранителна рецесия, провокирана от войната в Украйна. Европейски Съюз, Африканският съюз и Съединени американски щати ще бъдат домакини на среща на върха за световната продоволствена сигурност в коридорите на Общото заседание на Организация на обединените нации, планувано за през днешния ден.

Въпреки че съвсем целият свят осъжда остро дейностите на Русия в Украйна, не е ясно по какъв начин интернационалната общественост възнамерява да потърси отговорност от Москва за военни закононарушения. В изявление за ``Политико`` Андрий Смирнов, заместник-началник на кабинета на украинския президент, сподели, че убийствата в Изюм са следващото доказателство, че е нужен самостоятелен арбитражен съд за военни закононарушения. ``Виждаме Нюрнбергския развой като модел``, сподели той, имайки поради правосъдните процеси против нацистите след Втората международна война. ``Искаме да подсигуряваме, че тези, които са отговорни за тези закононарушения против Украйна, ще бъдат подведени под отговорност``, съобщи Смирнов. ``Колко още гробове на почтени украинци би трябвало да бъдат открити, с цел да накараме света да се разсъни и да се опита да направи нещо? В Буча бяха открити голям брой гробове на убити цивилни. Това не е ли задоволително?``, съобщи Смирнов.

Вместо специфичен арбитражен съд обаче доста страни виждат съществуващите органи като Международния углавен съд (МНС) като най-хубавия конгрес за започване на каузи против Русия. Украйна обаче се тормози, че МНС ще подведе под отговорност единствено тези, които са направили директно закононарушенията, а не висшите ешелони на държавното управление на Путин. Освен това МНС няма да може да упрекна Русия в ``престъпления от агресия``, защото Русия, сходно на Украйна, не е утвърдила Римския статут на МНС.

Върховният представител на Европейски Съюз по външната политика Жозеп Борел сподели пред ``Политико`` в коридорите на Общото заседание на Организация на обединените нации, че е отворен към концепцията за самостоятелен арбитражен съд. ``Ние поддържаме това Русия да бъде виновна за стореното``, сподели Борел. ``И защото Русия и Украйна не са част от Международния углавен съд, може би би било добра концепция да се търси специфична юрисдикция``, съобщи висшият представител.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обаче сподели предходната седмица, че желае Путин да се изправи пред Международния углавен съд. Съединени американски щати и Организация на обединените нации също показаха поддръжка за това. Украйна подозира, че тези, които се опълчват на концепцията за арбитражен съд, желаят да запазят дипломатическите канали с Москва отворени.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР