Дни след 86-я си рожден ден на 11 т. м.

...
Дни след 86-я си рожден ден на 11 т. м.
Коментари Харесай

Тъжна вест току що! В този миг хиляди плачат. Напусна ни големият българин

Дни след 86-я си рожден ден на 11 т. м. този свят напусна достойният българин и лингвист проф. Стефан Брезински. От всички тънки познавачи на родния език той бе най-близко до публицистиката.

Не единствено по тази причина, че цялостен живот преподава медийна стилистика и е обучил генерации български вестникари. Дълги години той следеше под лупа езика на масмедиите. Беше подигравателен в своите рецензии към пропуските и безжалостно подигравателен, щом срещне искрено незнание. В нашия вестник водеше своя графа “ТРУДният български език ”.

Текстовете му бяха хем ефирни, хем заредени със пристрастеност. Четяха се леко и се разбираха от всички, нищо че обясняваха комплицирани лингвистични термини. От него запомнихме, че поговорката “Език мой – зложелател мой ” може да има и позитивно звучене, тъй като, в случай че си движимост с думите, можеш да кажеш “Език мой – мил мой ”, написа " Труд ". 



За него писателят и издател Димитър Томов споделя: “Стефан Брезински бе правоприемник на огромни български езиковеди като професорите Александър Балан, Любомир Андрейчин, Беньо Цонев и Стефан Младенов. Самият той владееше до съвършенство българския синтаксис и приготви генерации студенти с доста непримиримост и придирчивост. Не пишеше елементарно добра оценка, до момента в който не се увереше, че студентът владее ловко синтаксиса. В години, когато доста хора се стремяха към политическо улеснение, той нито беше член на партия, нито имаше политическа обремененост.

Стефан си резервира почтено държанието, без да е политически обагрен. Всички се отнасяха към него с извънреден почит. Познавах го от близко и като учител, и като издател. Той имаше превъзходно възприятие за комизъм, следеше изкъсо процесите в българския език и литература. Четеше доста и се радваше на всеки български гений – млад или остарял. ”

Проф. Стефан Брезински е роден в град Златарица. Завършва българска лингвистика в Софийския университет “Св. Климент Охридски ”. Сред преподаватеите му са проф. Любомир Андрейчин и акад. Владимир Георгиев. През 1959 година става помощник в СУ, а през 1972 г – лекар на филологическите науки. От 1974 година е доцент, а от 1983 – професор в същото образователно заведение. 44 години преподава актуален български език, създател е на 16 книги. 

Всяка минута очаквай сензационна вест в PETEL.BG!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] 24 часа в денонощието!

Публикувай непосредствено самичък без цензура във "Фейсбук " групата ТИ, РЕПОРТЕРЪТ! Снимай и пускай всичко забавно!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР