Днес се навършват 24 години от победата на България с

...

Двама нелегални, Свети Емил и българското поданство на Господ

Днес се навършват 24 години от успеха на България с 2:1 над Франция като посетител на стадион „ Парк де Пренс “ в Париж. Мачът е съдбоносен за класиране на международното състезание в Съединени американски щати. „ Петлите “ се нуждаят единствено от точка, с цел да отидат на Мондиал'94, до момента в който на българите би трябвало наложителна победа. Французите трябваше да са си подсигурили класирането още преди 17 ноември 1993 година, само че в предходния си мач от квалификациите изгубиха изненадващо от Израел с 2:3 и по този начин се отвори късмет за четата на Димитър Пенев. В същото време България разруши Австрия с 4:1, а Швеция се наложи над Финландия и си подсигурява присъединяване на Световното.

Българският народен тим е на лагер в Германия преди мача с Франция. „ Лъвовете “ отпътуват за Париж без Емил Костадинов и Любослав Пенев. Двамата нямат визи. Те влизат незаконно през границата покрай Мюлюз, където по това време играят Борислав Михайлов и Георги Георгиев. За да не провокират съмнения в хотела, Пенев и Костадинов остават в дома на Георгиев, преди да се насочат за Париж, където българите са настанени в двореца „ Трианон “.

Домакините са цялостни със звезди футболисти - Бернар Лама, Лоран Блан, Марсел Десаи, Дидие Дешан, Еманюел Пти, Франк Созе, Ерик Кантона, Жан-Пиер Папен. Това са имена, които всеки футболен почитател в Европа по това време познава доста добре. С подобен тим класирането на Франция за международното състезание не изглеждаше под подозрение, само че звездният тим се провали в самия край.

Домакините откриха резултата в 32-ата минута посредством Ерик Кантона. Емил Костадинов изравни малко преди почивката. „ Петлите “ наподобява към този момент бяха на международното състезание. Часовникът отброяваше 89:46 минута, когато резервата Давид Жинола получи топката до флагчето за корнер по дясното крило.  Той обаче направи нещо, което селекционерът на националния тим Жерар Улие в никакъв случай няма да му елементарни. Вместо да бави времето, Жинола центрира, а българите овладяха. Любослав Пенев „ хвърли “ 40-метров пас към спринтиращия напред Костадинов, който с влизането в наказателното поле заби като гвоздей тъкмо под напречната греда на вратата на Лама.

Часовникът сочеше 89:59 минута – Франция отпада, България е на международно състезание. В този миг в българския ефир се чуха гласовете на телевизионните коментатори Николай Колев-Мичмана и Петър Василев, които един след различен повториха прословутата фраза: „ Господ е българин “. От 17 ноември 1993 година героят Емил Костадинов имам статут на светец за българските футболни почитатели.

ФРАНЦИЯ – БЪЛГАРИЯ 1:2
1:0 Ерик Кантона (32), 1:1 Емил Костадинов (37), 1:2 Емил Костадинов (90)

ФРАНЦИЯ: Лама, Десаи, Пти, Рош, Блан, Льо Гуен, Дешан, Педрос, Созе (80- Герен), Папен (72-Жинола), Кантона

БЪЛГАРИЯ: Михайлов, Кременлиев, Тр. Иванов, Хубчев, Цветанов (81- Боримиров), Балъков, Лечков (81- П. Александров), Янков, Костадинов, Пенев, Стоичков.

Стадион: “Парк де Пренс ” – 50 000 фенове
Съдия: Лесли Мотръм (Шотландия)

КАК ПАДАТ ГОЛОВЕТЕ:
32 мин. – Папен смъква с глава топката към Ерик Кантона, който с компактен удар вкарва за французите - 1:0
37 мин. – Балъков центрира от корнер отляво на вратаря Лама, Емил Костадинов скача отлично и с глава изравнява резултата – 1:1
90 мин. – Фаул за домакините вляво от българската врата. Жинола не съумява да центрира добре, топката попада в Кременлиев, който подава на Балъков. Краси намира Любослав Пенев по дясното крило, а Любо хвърля брилянтен пас към Костадинов. Емо поема отлично топката и с феномален шут я забива под горната греда – 1:2

Източник: blitz.bg