Днес Православната църква почита паметта на Светия свещеномъченик Доротей, епископ

...
Днес Православната църква почита паметта на Светия свещеномъченик Доротей, епископ
Коментари Харесай

Чудни имена празнуват заради светец, написал едни от най-важните християнски разкази

Днес Православната черква уважава паметта на Светия свещеномъченик Доротей, свещеник Тирски.
При царуването на нечестивия римски император Диоклетиан свещеник на град Тир бил свети Доротей. Когато нечестивият цар повдигнал грубо гонение против християните, Доротей оставил своята катедра и се криел в отдалечени места. Но с възцаряването на император Константин Велики, когато в Църквата настъпило утешение, светителят още веднъж се върнал на своята катедра в Тир и наред пасял стадото на словесните овци, мнозина привеждайки от заблудата на идолопоклонството към Бога.
Животът на Доротей траял до времето на император Юлиан Отстъпник. Възкачил се на престола, Юлиан изначало преследвал християните не намерено, заповядвайки на началниците на области, които били негови единомишленици, по всевъзможен метод да ги тормозят и изтезават. Тогава свети Доротей, виждайки, че против вярващите се надига ново гонение, още веднъж оставил катедрата на Тирската черква, заобикаляйки по този метод от ръцете на мъчителите; тъй като Господ е заповядал да не се предаваме на очевидни беди от страна на гонителите, само че да ги избягваме; Той е споделил: "А по кое време ви пъдят от един град, бягайте в различен ".
И по този начин, напускайки Тир, Доротей пристигнал в Мала Азия, само че и тук не се укрил от идолослужителите, защото Бог го призовавал към страдалчески венец. Той бил заловен от поддръжниците на беззаконния цар в град Уд. Като претърпял разнообразни мъчения, в страданията той предал блажената си душа в ръцете на Господа, на 100 и седем годишна възраст.
Изучил в съвършенство както светските, по този начин и духовните науки, свети Доротей оставил след себе си разнообразни, прекомерно значими за християните, съчинения на гръцки и латински, защото добре знаел и единия, и другия език. Между другото той съставил жития на пророците и апостолите, а също и други поучителни съчинения и разкази. И в този момент, бидейки самичък записан в книгата на Живота, той е въдворен в небесните селения с тези светии, чиито разкази за живота им съставил по време на земния си живот.

Преподобни Петър Корицки
Преподобни Петър е живял в ІІІ век. Той бил родом от с. Корица, което се намирало към Призрен (според други - към Ипек). Бил наследник на небогати родители и като момче орал с един кьорав вол.
Необикновено мирен и простодушен, Петър прекомерно рано се отдалечил в самотно място и се предал на подвижнически живот. В тежката битка с демони и изкушения, той излязъл победител. Около него се събрало голям брой монаси, на които той станал ментор. Бягайки от людска популярност, св. Петър се поселил в една пещера към Корица измежду непристъпни скали и пропасти, където и умрял в дълбока напреднала възраст.
При Юлиан Отстъпник св. Доротей приел мъченическа гибел в 361 година в Одесос (сегашна Варна). На него се приписват разказите за пророците, апостолите и 70-те Христови възпитаници.
Заради невероятния му живот през днешния ден честват всички, които носят чудните имена Доротей и Доротея.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР