Днес е Йордановден, известен още като Богоявление. На този ден

...
Днес е Йордановден, известен още като Богоявление. На този ден
Коментари Харесай

Обичаите на Йордановден - мъжкото хоро и изваждането на кръста от ледените води

Днес е Йордановден, прочут още като Богоявление. На този ден се прави Велик водосвет. Характерен е и обичаят с изваждането на Богоявленския кръст от водата.

Църквата назовава празника Богоявление, тъй като по времето на това Кръщение Бог се явява в своята троична същина. Второто лице на Света Троица и Исус Христос се кръщава, откъдето се чува гласът на първото лице - на Бог Отец: " Този е моят любим наследник ", а третото лице Бог Дух свети се явява над кръщавания Христос във тип на гълъб, изясни отец Александър Лашков, духовник в столичният храм " Света Троица ". Велик водосвет се прави единствено два пъти в годината - на Богоявление и на предходния ден, наименуван Водици. Водата от този водосвет е мощно лекарство, което се пие на гладно при неразположение, преди пътешестване, преди някакво значимо фамилно или персонално събитие, за здраве, за триумф, за благоденствие, сподели още отец Лашков. За да не бъде поругана, водата не трябва да се изсипва в мивката или в канала.

Обичаят на Богоявление за изваждане на кръста от водата е освен за здраве, само че и с цел да се пречисти водата с кръста, изяснява доцент Веселка Тончева от Института по етнология и фолклористика на Българска академия на науките:

В деня на Кръщението Божие водата се пречиства, а в нея се хвърля кръстът. Той се хвърля освен, с цел да го извади някой за здраве, а тъй като се има вяра, че по този метод водата бива кръстена. Едно от названията на празника е Водокръстие – водата към този момент е кръстена, водата към този момент не е рискова, в този момент идва времето на водата, която е към този момент свещена и пречистваща.

На Богоявление мъжете в Калофер, облечени в национални носии, играят хоро в студените води на Тунджа. Който от тях хване Богоявленския кръст, го предава на най-малкия участник в ритуала. Традицията бе спазена и тази година. Още в шест часа най-нетърпеливите бяха заели местата си по крайбрежията на реката, където по традиция се хвърля и Богоявленският кръст, с цел да следят мъжкото хоро, предвождано от гайдари и тъпанджии. Тази година в реката за здраве влязоха и десетина 6-годишни момченца от подготвителната група на детската градина. Те бяха придружавани от родителите си и от учителките. Калоферското мъжко хоро беше следено и от етнолози от Европа, сподели кметът на града Румен Стоянов, който също влезе в ледените води на Тунджа със своите съграждани.

Ритуалът кандидатства и пред ЮНЕСКО за международното нематериално културно завещание, по тази причина беше следен от специалисти на организацията.

27 мъже се хвърлиха във водите на Дунав от русенския бряг, с цел да извадят Христовия кръст. Преди това митрополит Наум и свещеници от епархията отслужиха тържествена литургия и поздравиха военнослужещите от гарнизона. Температурата на водата в Дунав край Русе бе 5 градуса, само че това не спря 27-те смелчаци на възраст от 18 до 46 години да се хвърлят в реката, с цел да извадят Христовия кръст. Най-бърз измежду тях се оказа Теодор Цветков на 23 години, който преди девет дни преплува езерото Липник с благотворителна цел. Теодор е треньор по плуване и работи с деца с увреждания, по тази причина и посвети Богоявленския си триумф на тях.

56 смелчаци се хвърлиха във водите на Черно море, с цел да извадят кръста в Бургас. Те бяха благословени от сливенския митрополит Йоаникий. Най-младите участници, които се включиха в ритуала, бяха трима младежи на 16 години, а най възрастният за следващ път е Васил Николов, който към този момент е на 65 години. В тази типично българска традиция се включиха и четирима американски военнослужещи. 20-годишният Радул Димитров от бургаския квартал " Ветрен " беше най-бърз и извади Богоявленския кръст от ледените води в Бургас. Той получи и премия от кмета Димитър Николов. Стотици жители на морския град станаха част от празниците на Богоявление - честванията на Йордановден започнаха още от сутринта с празнична Света литургия в катедралният храм " Свети Кирил и Методий " и продължиха с молебен за здраве и благославяне на бойните флагове на Българското войнство на площада пред църквата.

В Търговище Богоявленският водосвет бе отслужен край градския фонтан. За втора поредна година 33-годишният Ангел Христов се пребори за Богоявленския кръст в Търговище. Голяма част от паричната премия от 900 лв., той ще подари на църквата в родния му град, показа Ангел Христов.

Нов Богоявленски кръст подариха на кюстендилското село Соволяно за днешния Йордановден, заяви кметът Пламен Илиев. След като мине ритуалът с хвърлянето на кръста във водите на река Бистрица, християнският знак ще мине през всяка къща в селото за поръсване за здраве от отец Васил, добави кметът. Преди години на Йордановден, кръстът от локалния храм " Свети Теодор Тирон ", строен през 1834 година в Соволяно, се изгубил. Така и не могли да го открият, до момента в който преди няколко дни от леярната на камбани и изработката на църковна утвар в Пловдив, не изпратили за Соволяно нов Богоявленски кръст, дълъг към 30 сантиметра от облагороден метал. Оказва се, че бащата на притежателя на леярната - Крум Лимонов, е от Соволяно, разясни кметът Пламен Илиев. Целият ден в селото ще е празник.

На Богоявленския водосвет в Ямбол баха представителни елементи от 42-ри механизиран батальон и 20-и самоходен артилерийски дивизион от състава на Втора механизирана бригада, както и военнослужещи от авиобаза " Безмер ". След освещаването на знамената, пред храм " Свети Николай Чудотворец " ритуалът продължи с литийно шествие до моста на река Тунджа до градския парк в Ямбол, където обичайно се прави ритуала по изваждането на кръста. След църковната работа в храма " Св. Димитър " в Елхово множеството се насочи към моста над река Тунджа, към село Изгрев, където смелчаци пребориха за кръста. Големият християнски празник се уважава и в общините Стралджа, Болярово и Тунджа.

В Кърджали и тази година хвърлянето на кръста е на две места, само че за разлика от предходната година, стана публичен скандал, в който спорят кметът Хасан Азис от Движение за права и свободи и регионалният шеф от ГЕРБ Никола Чанев. Пловдивският митрополит Николай отслужи празнично свещенодействие в средновековният манастир " Свети Йоан Предтеча " в съслужие с всички енорийски свещеници. Осветени бяха бойните флагове на 68 бригада " Специални сили ", а кръстът беше хвърлен във водите на река Арда, по-късно в особено затоплен басейн скочиха над 20 деца, с цел да извадят за първи път кръста. На брега на Водното огледало, още веднъж на река Арда, се събраха няколко стотици хора, които чакаха да стартира втората гала по хвърлянето на кръста. Предвиждаше се това да стане с въздушен балон, само че на мястото не пристигна енорийският духовник - отец Петър, който по традиция води тази гала. Присъствието на пловдивския митрополит Николай попречи на енорийския духовник да пристигна на второто шествие в Кърджали и по този начин то стана първото без наличието на духовник. Това стана и причина за началото на спор сред кмета и регионалния шеф на Кърджали. Кметът съобщи, че това е политическо съревнование и интервенция в чисто религиозни ритуали. Последва остра имитация от регионалния шеф на Кърджали, който съобщи, че не е редно един кмет да се меси в религиозните каузи.

В София празничната църковна работа за Йордановден беше отслужена по традиция в квартал " Дружба ", където е и езерото, в което се хвърля Богоявленския кръст:

По традиция, въпреки тази година да е топло времето, на езерото в квартал " Дружба " още веднъж ще бъде хвърлен кръстът и доста младежи ще вземат участие във ваденето му, с цел да са всички живи и здрави, да бъде мирна, спокойна годината. Благодаря на всички, които вземат участие, благодаря на всички софиянци, които се включват в този ден. Тази година се пада празничен ден и чакаме доста хора да дойдат на езерото в " Дружба ", сподели столичният кмет Йорданка Фандъкова.

20 годишният студент Александър Лебешковски извади кръста от студените води на езерото в " Дружба ". Той взе участие за трети път в ритуала, като съумя да извади кръста за повторно - през 2016-та година Лебешковски още веднъж беше най-бърз. /bnr.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР