Днес, 30.07.2018 г., в законоустановения срок, Инерком България депозира жалба

...
Днес, 30.07.2018 г., в законоустановения срок, Инерком България депозира жалба
Коментари Харесай

Инерком България обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията


Днес, 30.07.2018 година, в законоустановения период, Инерком България подава тъжба във Върховния Административен Съд против решението на Комисията за защита на конкуренцията от 19.07.2018 г, с което на компанията бе неразрешено да придобие българския бизнес на ЧЕЗ, оповестиха от компанията покупател.

„ Запознахме се деликатно с документа и детайлно анализирахме претекстовете за отрицателното решение на антимонополния орган. Очакваме бързо и заслужено решение от страна на Върховен административен съд “, сподели Милена Стоева, ръководител на Съвета на шефовете на Инерком България.

Казусът с решението на Комисия за защита на конкуренцията

На 19 юли, четвъртък, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разгласи, че не позволява на „ Инерком” да придобие бизнеса на ЧЕЗ у нас. В същия ден Комисия за защита на конкуренцията спря и договорката за продажба на Нова телевизия на чешкия вложител Петр Келнер. В 14-дневен период и двете решения могат да бъдат обжалвани пред Върховния административен съд.

Обратът в договорката за ЧЕЗ скандализира експертната общественост. Икономисти, енергетици и специалист в региона на антимонополното право реагираха незабавно с остри мнения във връзка на решението та Комисия за защита на конкуренцията, привеждайки професионални и необорени до този миг доводи за какво това решение е проблематично и фрапантно се отклонява от процедурата и практиката на Комисия за защита на конкуренцията и на Европейска комисия при разбор на сливанията. А също по този начин какви прецеденти и проблеми основава при ръководството и разпореждането със собствеността в енергетиката и до какви опасности води за бизнес средата, за вложенията и за стопанската система въобще.

Според Комисия за защита на конкуренцията, в случай че “Инерком България “ купи енергото, това ще сътвори предпоставки за определяне или усилване на господстващо състояние на пазара. Още първичният прочит на решението демонстрира един удивителен факт – до неотдавна „ дребната “ и съвсем непозната съгласно някои политици компания „ Инерком България “, която бе упрекната, че няма експертиза и опит, беше напълно публично легитимирана като сериозен състезател на пазара. Оказва се, че обединеното сдружение ще бъде сериозна опасност за свободната конкуренция на българския енергиен пазара. Така ли е в реалност?

Експертти: Решението е некадърно, даже чисто фактолоичното разминаване е аргумент да бъде анулирано

По мнението на съвсем всички анализатори, коментирали тематиката за късото време след оповестението на решението на антимонополната комисия, то не е добре стимулирано. Освен това то основава следващия рисков казус както с метода си на взимане, по този начин и с цитираните в него претекстове.

Досега за цялата си история Комисия за защита на конкуренцията в никакъв случай не беше серпантина покупко-продажби поради централизация на пазара. Това решение е изненадващо и страда от цялостна липса на претекстове. Това мнение изрази Светлин Адрианов, пред Bloomberg TV Bulgaria.

Припомняйки, че решението може да бъде обжалвано във Върховен административен съд специалистът акцентира: „ До огромна степен тази преценка е икономическа. Съдът не разполага с инструментариум да направи оценката. Дори чисто фактологическото разминаване може да се трансформира в добър аргумент решението на Комисия за защита на конкуренцията да бъде анулирано “.

„ Инерком” се занимава с създаване, произвеждане и търговия на електрическа енергия, ЧЕЗ се занимава с произвеждане от фотоволтаични централи, систематизиране и надлежно търговия с ел. сила. Припокриването сред тези действия е толкоз малко, че не може да докара до господстващо положение”, разяснява Калоян Стайков от ИПИ.

„ Фотоволтаичните паркове не са толкоз огромни, че да се заподозре господстващо състояние. Едната догадка е, че се търси метод тази договорката сред ЧЕЗ и „ Инерком” да не стане, без да се повреди физиономията на политици “, счита икономистът Георги Ганев.

Като чета причините виждам много недостатъци – може да падне в съда решението на Комисия за защита на конкуренцията, разяснява енергийният специалист проф. Атанас Тасев. Неговата прогноза, че „ Инерком” ще се възползва от тази опция и ще апелира, се оказа вярна.

Решението на Комисия за защита на конкуренцията е неуместно, съдържа основни несъгласия, демонстрира непознаване на същността и спецификите на енергийния пазар и на законоддателството, което контролира тази сфера на европейско и на национално равнище. Освен това някои от базовите данни, въз основа на които се пресмята пазарен дял и надлежно съществуване или „ притеснителна “ на централизация са погрешни, което априори изкривява и изводите в документа.

Още при първото запознаване със съкратения вид на претекстовете на антимонополния регулатор първото усещане, което безусловно зашеметява запознаните със бранша е, че сдружение с опит в енерегетиката не може да купи енергийно дружество. Което е неуместно - нали тъкмо това й би трябвало на енергетиката, с цел да се оздрави и да тръгне напред - технологии, опит, положителни практики в ръководството, вложения. Кой различен с изключение на компании с опит могат да ги обезпечат? Някоя винарна, може би?... /препратката е към дежурните обжалвачи на публичните поръчки за българо-гръцката газова връзка/.

Второто усещане е за утежняване на връзките с Чехия. ЧЕЗ е стратегическо дружество, зад което стои държавното управление. Освен това ние сме в процедура по интернационален арбитраж с чешката група - при толкоз нескопосано и уязвимо решение на регулатора може да се предвижда с огромна доза сигуррност, че българската страна ще загуби делото, както прочее се е случвало с всички други до момента, което ще коства скъпо не на прамиера, министрите и на политиците, а на българските данъкоплатци. Изострянето на връзките сред София и Прага пък е необяснимо и към момента нне е ясно какви последствия могат да се чакат от него за страната ни.

Още по фрапиращ е фактът, че в текста на документа се съдържат фактологични неточности, които са определящи за взимането на скандалното решение.

На стр. 22 от Решението на Комисия за защита на конкуренцията е записано:

„ По данни от Доклад за активността на КЕВР за 2017 година, осъществената електрическа енергия на крайни консуматори по контролирани цени за 2016г. е 14 462 Мwh. По данни от същия Доклад на КЕВР, осъществената електрическа енергия на крайни консуматори по контролирани цени за 2017 година е 13 865 Мwh “.

Става въпрос за очевадна фактическа неточност - сумите 14462 и 13865 MWh имат още числа и в действителност са милиони. А точно неверните числа са базата, на която се пресмята делът на сдруженията на ЧЕЗ в доставките на електрическа енергия на контролирания пазар и се прави оценка рискът от централизация.

Изчисленията демонстрират, че след концентрацията си двете сдружения ще притежават… 0,22% дял от всички конфигурирани мощности за произвеждане на електричество в страната и 2,53% дял от всички конфигурирани ФЕЦ в страната. Техният дял в общото създадено количество електрическа енергия ще бъде 0,08% по данни от 2017 година и те ще управляват 2,42% от производството на електрическа енергия от ФЕЦ.

В Методика за установяване ситуацията на предприятията на съответния пазар Комисия за защита на конкуренцията е приела, че общ пазарен дял под 15% на предприятията-участници на съответния пазар (ако участниците са конкуренти) не е стеснителен и се презюмира, че в тези случаи интервенцията няма капацитет да попречва значително конкуренцията. “ По-нататък в решението се прецизира, че стеснителен общ пазарен дял би могъл да бъде този, който надвишава 40%, защото в този случай това може да докара до определяне или усилване на господстващо състояние. Къде комисията вижда 40% съвкупен дял?

Освен това Комисия за защита на конкуренцията приема, че концентрацията ще окаже влияние върху пазара на произвеждане и доставка на едро на електрическа сила (фотоволтаици), тъй като е налице припокриване на активността на участниците в концентрацията, бъркайки и припокривайки действия по произвеждане и продажба на ел. сила, които са разнообразни участници на разнообразни пазари. Производителите нямат право да продават своята сила на крайни клиенти, по тази причина се изисква лиценз за търговец. Комисия за защита на конкуренцията не регистрира вярно пазарите, на които участниците в концетрацията вземат участие, а точно Дружествата производители от групата на придобиващото „ Инерком “ вземат участие на пазара по свободно контрактувани цени само, като продават на проведения борсов пазар, а не на крайни клиенти. От друга страна сдруженията, които имат лицензия за търговия от страна на групата на придобиваните, вземат участие на пазара на търговия на електрическа сила по покупко-продажби на едро (сделки сред търговци) и като търговец на електрическа сила на крайни консуматори.

В решението на Комисия за защита на конкуренцията не се регистрира съществуването на свободен и контролиран пазари и това, че другите сдружения вземат участие на разлиични пазари - сдруженията на Инерком като производители на фотоволтаична електрическа енергия могат да продават единствено през борсата - нямат достъп до крайни консуматори, дружестовото ЧЕЗ Трейдинг е лицензиран търговец на едро и продава единствено на свободния пазар на крайни консуматори, а ЧЕЗ Електро взе участие единствено на контролирания пазар и продава ток на крайни клиенти на ниско напрежение - домакиннства и няколко дребни компании и организации. Но и това е динамично - скоро и те ще излязат на свободния пазар и могат да сменят доставчика си.

От претекстовете на Комисия за защита на конкуренцията излиза наяве, че тя преглежда контролирания пазаркато съображение за нарушаване на конкуренцията

Комисия за защита на конкуренцията демонстрира непознаване на Закона за енергетиката, включително и при разбора на значителните отвесни резултати, които Закона в действителност контролира, и разгръща естественият монопол на разпределителната мрежа върху всички останали пазари, без да дефинира съответно пазари, разясняват енергийни специалисти.

От решението на Комисия за защита на конкуренцията излиза, че антимонополната комисия не харесва законовите промени в енергетиката и развиването на енергийната борса -според нея те могат да доведат до преимущество на едни координатори на балансираща сила пред други, без да регистрира, че това понижава разноските за крайният консуматор, което е в действителност крайната цел на всички прромени, които се вършат на енергийните пазари в Европейски Съюз и у нас.

При всички тези неточности, несъгласия и фрапиращо непознаване на пазара прогнозата на специалистите от разнообразни области, в това число адвокати е, че решението на антимонополната комисия ще падне в съда заради собстввената си непросветеност.
Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР