Дискусиите за разрушаване на съветските паметници в балтийските страни се

...
Дискусиите за разрушаване на съветските паметници в балтийските страни се
Коментари Харесай

Латвия разруши всички паметници-символи на съветската епоха

Дискусиите за разрушение на руските монументи в балтийските страни се активизираха след началото на съветската инвазия в Украйна на 24 февруари 2022. Но Латвия работи. И то уверено.

Месец след началото на войната, която Москва стартира на украинска територия Латвийския парламент вкара редица забрани, свързани с съветските знаци. Един от тях беше решението за разрушение на близо 70 монументи на руската войска в цяла Латвия. Най-големият от тях – в столицата Рига беше зрелищно съборен.

 
Взето беше политическо решение, че предходната година всички монументи, които свидетелстват за руската окупация, ще бъдат съборени и това беше направено. Това беше планувано и обвързване на общината, тъй че и най-големият монумент тук, в Рига, също беше съборен.
Димитрис Трофимовс, държавен секретар в латвийското Министерство на вътрешните работи

Още преди този момент да стане факт на жителите беше неразрешено да организират каквито и да било събития в границите на 200 метра от паметника или други свързани с съветската окупация на Латвия по време на Втората международна война.

През май Народното събрание на Латвия позволи да бъде отстранен Паметникът на освободителите на Рига от нацистка окупация. Мотивите – че се е трансформирал не в мемориал за падналите във Втората международна война, а в място " за възхвала на руската окупация и поддръжка политиката на Русия по разширение на територията ѝ благодарение на противозаконна военна мощ ".

 
- Трудно ли беше взето решението да бъде бутнат паметника на Съветската войска? - Мисля, че не. След началото на съветската инвазия в Украйна, нямаше какво повече да чакаме. Имаше единствено едно решение. Не беше мъчно. Затова Парламентът на страната реши към 70 паметника да бъдат отстранени до края на ноември 2022 година. Ако някой отдава респект на тези неща, ние не можем да го толерираме, тъй като това към този момент е недопустимо. Ние почитаме целостта на Украйна и украинският народ от самото начало и за нас това е напълно естествено решение.
Янис Ланге, изпълнителен шеф на град Рига

Така на 25 август 2022 година Паметникът на успеха, повдигнат през 1985 година в латвийската столица Рига и отдаден на руските воини в парка " Узуварас ", беше съборен. Демонтажните работи не престават 3 дни, а последният детайл от него - 79-метровата колона, завършваща на върха с петолъчки, пада във водите на изкуственото езеро към скулптурния комплекс, за който преди време са събирани дарения от популацията. Като облекчение разказва края на паметниците известната латвийска журналистка от публичната малкия екран, която е и боен сътрудник на медията в Украйна.

 
Това беше огромен ден за нас. Латвийската социална телевизия излъчваше онлайн по какъв начин паметникът беше опустошен. Хората приветстваха рухването на монумента, тъй като той беше много тъжно увещание за нашата доста сложната история със руската окупация на Латвия. Когато той рухна доста хора почувстваха облекчение и бяха щастливи поради това.
Ина Страсдиня, публицист в Латвийската социална телевизия

Фактите – взривени са 3 600 тона бетон, макар 3 сантиметровата бронзова обвивка на 79 метровата колона. 3 тона риба в езерото към него не е потърпевша, увериха от общината.

 

Елеонора Христозова, публицист от Euronews България: На това място зад мен се издигаше паметникът на Съветската войска, висок 79 метра. Той беше опустошен през август предходната година. На негово място тази година, на 18 ноември, ще бъде открит фамилен парк. Датата не е инцидентна, тъй като това е денят на независимостта на Латвия.

 

Въпреки, че Латвийският съветски съюз разгласи на страницата си във Facebook, че са събрани повече от 10 000 подписа против разрушаването на паметника, това не им оказва помощ да го спасят.

В навечерието на събарянето управляващите отхвърлиха да разрешат провеждането на митинги против паметника. Некоординираните прояви бяха спрени от полицията. Арестувани бяха 30 души.

 
- Какво мислят за това рускоговорящите хора, които живеят тук? - Имаше малко митинги, само че те в известна степен не разбираха какво се случва и на кого да имат вяра – на съветската агитация или на това, което се случва в действителността. Полицията действаше доста професионално. Обществеността също, в целия този развой, тъй че не се стигна до огромни или съществени произшествия. - Дори в деня, когато го разрушихте? - Да, даже в деня, когато го разрушихме, полицията беше доста професионална.
Янис Ланге, изпълнителен шеф на град Рига

Преди съветската експанзия в Украйна от 2014 година, когато беше окупиран Крим, в поддръжка на паметника се изказваха 80% от жителите на Рига. А в този момент бяха събрани над 200 000 евро за премахването му поради втората експанзия на съветския президент Владимир Путин.

" Да, по този начин е. Имаше развой, по време на който НПО-тата и деятели, които повдигнаха въпроса, събраха повече от 200 000 евро за премахването на монумента. За почистване на цялата територия и подготовката й за новия план, сумата към този момент доближи 2 милиона евро. Общото пространство е 30 000 квадратни метра. Имаше доста монументи в близост. Сега ще бъде направена хубава зелена територия. Това е парк и още веднъж ще бъде парк, с цел да могат фамилиите да прекарват свободното си време и да го употребяват за физическа интензивност ", описа Янис Ланге.

 

Местните политици обясниха събарянето с това, че паметникът възхвалява освен Червената войска, която два пъти е окупирала Латвия, само че и военните закононарушения на Русия. Кметът на Рига Мартиньш Стакис беше безапелационен, че събарянето на монумента е освен локален, само че и народен въпрос.

 
- Имаше ли разделяне в обществото? - Разбира се, преди този момент имаше разнообразни отзиви, тъй като имаме много огромно рускоговорящо малцинство, което живее в Латвия. Имаше хора против решението монументът да бъде опустошен. Той беше доста мъчителна част за латвийското общество, тъй като самият монумент ни подсещаше за кървавата история, обвързвана със Съветския съюз. Паметникът беше опустошен много спокойно. Нямаше огромни демонстрации или дейности против него. Всъщност нямаше въобще. Нямаше огромни полемики, както чакахме. Имаше хора, които бяха против това, главно в обществените медии, само че нямаше някаква голяма интензивност преди или по-късно.
Ина Страсдиня, публицист в Латвийската социална телевизия

Журналистката не чака, че на 9 май там ще се съберат хора, поради традииите за деня на успеха да го честват. Сега мястото е оградено с ограда, тъй че няма опция да се стигне до него. Няма място, където да поставят цветя, паметникът е опустошен, това е реалност и те би трябвало да го одобряват, прибавя тя.

" Въпросът е по какъв начин рускоговорящите у нас виждат личната си история. От тяхна позиция това е победа. Но от наша позиция, това са много години на доста сложна съветска окупация. Ако съветската общественост може да си показа нашата обстановка, щеше да мисли по друг метод ", счита Страсдиня.

Разрушаването на руските монументи в Латвия несъмнено разстрои съветската общественост в страната. Днес 30% от латвийското население са „ рускоговорящи “, както ги назовават, а не „ етнически руснаци “. В огромните градове са 50 на 50 %, само че в някои гранични с Русия градове доближават и 80%. В учебните заведения се учат и двата езика, само че тече развой на последователно отпадане на съветския език.

 
Политическото решение е да се обезпечи обучение единствено на латвийски език. Сега тече временен интервал. Ще има и условие за жителите от Руската федерация от първи септември да се явят на изпит по националния латвийски език.
Димитрис Трофимовс, държавен секретар в латвийското Министерство на вътрешните работи

Войната в Украйна докара и до други забрани в Латвия.

Още преди година латвийският Сейм забрани на хората да демонстрират знаци, които предизвикват или популяризират нацистки или комунистически режими на обществени събития - Z и V поради използването им от съветската войска. Всеки, който бъде приет за отговорен по новия закон, ще бъде санкциониран до 350 евро, до момента в който фирмите могат да бъдат санкционирани до 2900 евро.

 
- Миналата година забранихте потреблението на съветски знаци, това криминализирано ли е? - Наказуемо е по административен път, тъй че това е административна отговорност в наказателния кодекс. Засяга поддръжката на всевъзможни действия, които са по-сериозни като помощ за военните дейности на Руската федерация в Украйна.
Димитрис Трофимовс, държавен секретар в латвийското Министерство на вътрешните работи

Освен възбраната на съветските знаци, Латвия стяга и защитата си.

Точно преди месец страната реши да върне още веднъж наложителната военна работа, която беше анулирана през 2007 година. Парламентът даде зелена светлина за сходни дейности, които се подхващат в отговор на съветската експанзия против Украйна.

След присъединението си към НАТО армията на Латвия се състои от професионални бойци дружно с доброволци от Националната армия, които служат в пехотата на повърхностен работен ден през уикендите. Страната с население под два милиона души сега разполага единствено с 7500 дейни бойци, подкрепени от 1500 бойци на НАТО. От 2024 година латвийските мъже сред 18 и 27 години ще би трябвало да служат в армията на страната. След бруталната офанзива на Русия против Украйна живеем в нова геополитическа действителност, изясни министърката на защитата. Още от средата на тази година военната работа ще бъде въвеждана поетапно, първо непринудено, а от идната година - наложително. Жените ще могат непринудено да минават 11-месечното военно образование.

Латвийския министър председател Крисянис Каринс има опасения, че съветският президент Владимир Путин може да ускори военните си упоритости и да провокира НАТО в балтийските страни – Латвия, Литва и Естония, в случай че не бъде спрян в Украйна. Ако не подкрепим Киев, това няма да свърши в Украйна и има възможност тази експанзия да продължи в други страни, счита той.

Президент на страната Егилс Левитс, счита че Източна Европа се нуждае от повече войски на НАТО като възпиращ фактор против Русия. Трите балтийски страни - Естония, Латвия и Литва - не разполагат със лични военновъздушни сили. След анексирането на Крим от Русия през 2014 година членовете на източния фланг на Алианса, в това число трите балтийски страни, Полша, България и Румъния, се употребяват от засилена " въздушна полиция " от страна на НАТО. През 2022 година военновъздушните сили на Алианса в Европа са се задействали към 570 пъти, с цел да прехванат съветски военни самолети, приближаващи въздушното й пространство. Повечето от тях са се състояли над Балтийско, а не над Черно море.

На този декор не престават апелите на НАТО за увеличение на разноските за защита. От 31 членки единствено балтийските републики, Гърция, Полша, Англия и Съединени американски щати са похарчили повече от 2% от Брутният вътрешен продукт за защита през предходната година, демонстрира годишният отчет на генералния секретар на Пакта Йенс Столтенберг.

А краят на войната в Украйна към момента не се вижда.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР