Димитър Димитров ще дебютира утре като треньор на Лудогорец и

...

Херо беснее, къса ризата си от яд – над 1 милион долара са пропилени за минути

Димитър Димитров ще дебютира на следващия ден като треньор на Лудогорец и то в евротурнирите. „ Зелените ” одобряват литовския Судува в първи плейоф за групите на Лига Европа.

В тази връзка в рубриката ни БЛИЦ Архив ще напомним на нашите читатели за един от най-кошмарните мачове на Херо в Европа. Става въпрос за борбите от лятото на 1999 година сред Литекс и Видзев (Полша), които са част от пресявките на Шампионската лига.

Димитър Димитров прави ловешкия отбор първенец през сезон 1997/98, само че след това си потегля. След това „ оранжевите ” печелят за повторно купата, а треньор им е Ферарио Спасов. През юни 1999 година обаче Херо е върнат от Гриша Ганчев в Литекс, само че тъй като е селекционер на националния тим, публично се води като основен съветник на ловчанлии, а на хартия старши треньор е Алекси Желязков.

Задача е ясна и в същото време много сложна – Димитров да вкара отбора в групите на Шампионската лига. Тогава, за разлика от в този момент, последното затруднение е извънредно тежко. Ако Литекс в профил Видзев, ще се изправи против Фиорентина на прага на най-комерсиалния футболен шампионат.

Първият противник на „ оранжевите ” е Гленторан. Северноирландците са преодолени с лекост след две победи с 2:0 и 3:0. Любопитното е, че в тези срещи като запаса за Литекс влиза Велизар Димитров.

Второто ходило по пътя към заветната цел е Видзев. Велизар към този момент не играе за " оранжевите ", защото е опериран от футболна болест, а след това си потегля от ловешкия отбор. Полският гранд е формиран от доста положителни футболисти, а треньор им е световноизвестният футболист от 70-те и началото на 80-те години Гжекош Лато.

За основен арбитър на мача в Ловеч е назначен Бернд Хайнеман. Германецът е добре прочут на ловчанлии и им носи шанс. Няколко месеца по-рано той управлява решителния за купата мач с Левски на „ Герена ”, където „ оранжевите ” вършат 0:0 и си подпечатват втората подред шампионска купа.

Началото на дуела е мъчно. Поляците залагат на преса и в първите минути головите обстановки съвсем липсват. В 39-ата минута обаче Светослав Тодоров, който е още прекомерно млад, само че и измежду най-хубавите в Литекс, открива резултата. Тоди е №1 на терена и в 74-ата минута прави резултата 2:0 след още едно попадение. През втората част домакините прегазват полския си съперник. Атаките са безспирни и по всичко проличава, че триумфът е сигурен. Нещо повече – че ще бъде безапелационен.

10 минути преди края сърбинът Мариян Живкович бележи от дузпа за 3:0, а в 89-ата минута поляците връщат един гол. Само след 60 секунди обаче някогашният футболист на Сливен Светлан Кондев бележи и оформя крайното 4:1.

На 4 август 1999 година е реваншът в Полша. Поляците откриват, само че в 30-ата минута Светослав Тодоров още веднъж ги санкционира. Попадението на младока е неповторимо и влиза в класацията на Топ 10 на най-красивите голове в квалификационните кръгове. Така завършва първото полувреме – 1:1.

Литекс е доста покрай Фиорентина, а българските медии стартират да приготвят предварителни страници за италианския исполин. Както и материали за огромните му звезди – аржентинеца Габриел Батистута и португалеца Руи Коща.

През второто полувреме обаче всичко се прекатурва на 180 градуса. Артур Вихнярек, който преди този момент се е разписал и в Ловеч, нанизва нови две попадения. В 64-ата минута поляците към този момент водят с 3:1. Незнайно за какво Херо вади от терена най-хубавия си състезател – Светослав Тодоров, а малко по-късно Литекс пропилява прелестна опция да вкара по този начин значимия втори гол. Вбесеният Димитър Димитров раздира от гняв копчетата на ризата си. Българският отбор не съумява да удържи задатъка си и 12 минути преди края Видзев още веднъж вкарва посредством Михалски и общият резултат става 4:4.

В продълженията гол не пада и се стига до дузпи. Драмата е цялостна. Какво ти цялостна, напряко е неповторима!

Литекс още веднъж е с едни гърди напред и при съветската рулетка от бялата точка. „ Оранжевите ” повеждат с 2:0, само че по-късно позволяват отново цялостен поврат и с 3:2 Видзев продължава напред. Победната дузпа е осъществена от Терлицки, който праща българите по терлици в родината им.

Ако подобен прочут клуб като Фиорентина бе дошъл в Ловеч, УЕФА щеше да заплати 240 000 $ при вероятно отпадане на българите в третия квалификационен кръг. Телевизионните права пък щяха да донесат към 800 000 $. Към това могат да се прибавят приходите от италианските тифози при гостуването им у нас. Така общо сумата надвишава 1 милион $, което за тези години са много пари. Пари, които Литекс съвсем държи в ръцете си, само че за няколко минути ги изпуска на реванша в Полша.

На конференцията след мача Херо едвам приказва. Прегракнал е от кряскане. Гриша Ганчев пък е бледен и не желае да вижда никого.

Няколко дни след неуспеха той афишира, че стопира парите, разформирова Литекс и публично се отдръпва от футбола. Клубът е прекръстен на Ловеч и с това име взе участие през сезон 1999/2000. Същевременно стартира ликвидация на футболистите.
Година по-късно Ганчев се връща, само че Херо в никакъв случай повече не води Литекс, макар че резервира положителни връзки с управлението на клуба.

След време в едно изявление Димитров искрено декларира: „ Безспорно драмата в Лодз е най-големият призрачен сън и най-голямата ми болежка. Бяхме толкоз покрай триумфа, бяхме на една ръка разстояние от него, само че го изпуснахме! ”
МИХАИЛ ДОКОВ/БЛИЦ СПОРТ

Шампионска лига, втори прелиминарен кръг
28.7.1999 година
ЛИТЕКС – ВИДЗЕВ 4:1
1:0 Светослав Тодоров (39), 2:0 Светослав Тодоров (74), 3:0 Мариян Живкович (80-дузпа), 3:1 Артур Вихнярек (89), 4:1 Светлан Кондев (90)

ЛИТЕКС: Витомир Вутов, Николай Димитров, 3латомир 3агорчич, Саид Ибраимов (46 - Иван Русев), Стефан Колев, Ибе Джонсън, Марин Петров (62 - Мариян Живкович), Небойша Йеленкович, Албан Буши, Светослав Тодоров, Алтин Хаджи (64 - Светлан Кондев)
Треньор: Алекси Желязков

ВИДЗЕВ: Улшевски, Лапински, Геншор, Читко (68 – Зайонц), Михалски, Вихнярек, Столярчик, Келбович, Богуш (82 – Терлецки), Гуля, Павляк
Треньор: Гжегош Лато
Съдия: Бернд Хайнеман (Германия)
Градски стадион в Ловеч -  5000 фенове
Жълти картони: Николай Димитров; Ибе Джонсън, МариянЖивкович (Литекс); Михалски, Вихнярек, Читко, Лапински (Видзев)

Реванш
04.8.1999 година
ВИДЗЕВ - ЛИТЕКС 4:1
( 3-2 при дузпите)
1:0 Геншиор (15),1:1 Светослав Тодоров (30), 3:1 Вихнярек (54, 64); 4:1 Михалски (78)

При дузпите: 0:1 Мариян Живкович, 0:1 Михалски (пропуска - В.Вутов – спасява) ; 0:1 Стефан Колев (пропуска, аут), 0:1 Вихнярек (пропуска, аут),  0:2 Светлан Кондев, 1:2 Геншиор; 1:2 Златомир Загорчич (пропуска, аут), 2:2 Столарчик; 2:2 Албан Буши (пропуска, греда),  3:2 Терлицки

ВИДЗЕВ: Улшевски, Столарчик, Лапински, Павлак (61-Зайонц), Геншиор, Богош, Качмарчик (89-Гула), Келбович, Читко (59-Терлецки),Михалски,Вихнярек

ЛИТЕКС: Витомир Вутов, Николай Димитров (66-Радостин Кишишев;104- Светлан Кондев), 3латомир 3агорчич, Стефан Колев, Живко Желев, Ибе Джонсън, Алтин Хаджи, Мариян Живкович, Небойша Йеленкович, Албан Буши, Светослав Тодоров (66-Луиш Мота)
Съдия: Стефан Бре (Франция)
Лодз -  5000 фенове
Жълти картони: 3латомир 3агорчич; Албан Буши; Живко Желев; Николай Димитров; Алтин Хаджи; Радостин Кишишев (Литекс); Богош (Видзев)