Действията на правителството срещу вируса у нас продължават да получават

...
Действията на правителството срещу вируса у нас продължават да получават
Коментари Харесай

77% от българите подкрепят правителството в мерките срещу коронавируса

Действията на държавното управление против вируса у нас не престават да получават висока оценка – 77% положителни оценки в интернационалното проучване (и подобен резултат от 75%, регистриран в националното проучване преди броени дни). Това сочат данните от изследването на " Галъп интернешънъл ".

С този растеж за месец България е измежду обществата, които в най-сериозна степен дават „ бонус “ доверие към държавното управление след началото на изключителните ограничения – наред със страни като Германия, Пакистан, Малайзия.

Заплахата от болестта се осъзнава очевидно по-сериозно, спрямо интервала преди месец. Готови сме нa ограничавания на някои права, само че сякаш сме минали пика на тази подготвеност – на фона на света. Съхранена е вярата за по-добър утринен свят, само че се готвим за съществени промени в него, сочи проучването.

69% от запитаните преди две седмици в една или друга степен се опасяват, че те или техни близки могат да се заразят с коронавирса. С това българите са покрай междинните стойности на паника по света. Преди месец обществото у нас очевидно още не е осъзнавало вероятните размери на опасността.

55% у нас към началото на април в този момент считат, че заплахата е пресилена или даже мощно пресилена (само преди дни националното проучване затвърди тази оценка с съвсем еднакъв резултат от 56%). Така България и в тази вълна на интернационално проучване остава измежду обществата, които в немалка степен намират опасността за пресилена – наред с Пакистан, Филипините, Малайзия и така нататък Все отново, преди въвеждането на изключителното състояние у нас делът на тези, които намираха опасността за пресилена, беше доста по-висок от в този момент – 72%.

78% от пълнолетните българи декларират в интернационалното проучване, че са подготвени в една или друга степен даже да жертват някои свои човешки права, в случай че това ще помогне за справяне със болестта – при 83% тъкмо преди въвеждането на изключителните ограничения. А единствено преди дни, вълната на национално проучване към този момент регистрира 73%. По този индикатор очевидно растеж във времето у нас няма, дори в противен случай. Така България остава в средата на „ класацията “ от страни по този индикатор, само че е и измежду дребното страни, в които желанието за ограничение на права в действителност към този момент демонстрира признаци на понижаване – обратно на общата наклонност на растеж по света. Други сходни общества са Италия и Австрия. Може би животът при лимитирано напредване прави по този начин, че малко повече хора у нас да стават сериозни против забрани или пък да се успокояват от сполучливото до момента задържане на вируса на фона на Европа.

57% у нас считат, че след пандемията светът ще се промени съществено, а други 57% имат вяра, че в утрешния свят главните сили ще демонстрират повече съдействие, вместо борба.

Задълбочава се обаче паниката за работните места у нас. 22% споделят, че са изгубили сериозна част от приходите си. 14% заявяват краткотрайно прекъсване на работа. При 8% работният ден е бил понижен. Респондентите са давали повече от един отговор.

9% у нас споделят, че даже са изгубили работа – сериозен растеж за няколко седмици. На границата на март и април този дял беше 6%, а седмица по-рано – 3%.

22% от българите се съгласяват с провокативното изказване, че демокрацията не е ефикасна при тази рецесия. Този дял не е дребен, само че въпреки всичко 78% не споделят рецензията към демокрацията. Българите не губят демократичния си инстикт.

По отношение на мненията за демокрацията и страха за работните места България наподобява по-скоро представителна за общото отношение по света. /tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР