Деян Дънешки: Български пощи се развиват и модернизират, но обществото

...
Деян Дънешки: Български пощи се развиват и модернизират, но обществото
Коментари Харесай

Деян Дънешки: „Български пощи” се развиват и модернизират, но обществото не го вижда

Деян Дънешки: „ Български пощи ” се развиват и модернизират, само че обществото не го вижда
В последните години изискванията в „ Български пощи ” много се трансформираха. Беше въведен и сменен програмен продукт. В последните 15 години толкоз технологии не са били вкарани. Това сподели в изявление за БГНЕС основният изпълнителен шеф на предприятието Деян Дънешки.

„ Когато пощите бяха водач и монополист на пазара през далечната 2005, 2006, 2008 година и имаше доста пари нищо не е било направено. Тогава никой не е планувал, че електронната търговия ще се появи. А наш съперник преди 15 години се достави със програмен продукт за култивиране на електронни магазини. Вече и ние имаме, само че това се случи 15 години по-късно. Въпреки това ние не сме отстъпили пазара на никого. В множеството сегменти сме водач на пазара, отстъпваме единствено във връзка с куриерската услуга ”, призна Дънешки.

Той акцентира, че „ Български пощи ” се бори с конкуренция от 120 оператора на куриерски услуги и 7-8 лицензирани компании за универсална услуга. Според него пазарът е прекомерно кондензиран и на него няма място за толкоз участници, само че увери, че поставят старания да влязат в крайник с новите условия на времето и съумяват да оцелеят, въпреки и мъчно.

Дънешки посочи, че годишно в пощите се обработват над 60 млн. колета годишно.

„ Обемът по отношение на предната година нараства с няколко милиона. Променяме технологиите. Съвсем скоро внедрихме програмен продукт, с който обработваме пратките, което форсира процеса и улеснява нашите чиновници. По отношение на универсалната услуга ние държим по-високия % от размера на пазара. Имаме съществено занемаряване в куриерската част, защото главният й мотор е електронната търговия. Там има какво да догонваме. В последните години поставяме много старания, макар огромната пасивност на сдружението да се появим на този пазар по-сериозно. От няколко дни работим с един електронен магазин. Надявам се, че това ще даде подтик в тази сфера и сдружението ще може да усили приходите си, а в следствие да може да си позволим да повишим и заплатите на чиновниците, тъй като те би трябвало да се изкарат, а не да ги чакаме от страната ”, изясни изпълнителният шеф.

Той разгласи, че с изключение на оповестените публични поръчки за закупуване на персонални защитни средства за чиновниците и ново работно облекло ще бъдат закупени коли на лизинг.

„ Купуваме най-евтините коли на пазара, които има. Взели сме коли с газови уредби, с цел да употребяваме по-евтиното гориво каквато е газта. Има потребност да ги възобновим, тъй като последните коли са купени през 2009 година и са на над 500 000 км. и съвсем 10 годишно потребление. Заради непрекъснатата им приложимост те постоянно се чупят, а това води до съществени разноски за поправки и поддръжка. Надяваме се, че замяната на тези коли ще спести стотици хиляди левове за поддръжка. Очаква се новите коли да дойдат до месец-два ”, посочи Дънешки и добави, че покупката ще коства близо 4 млн. лв. като месечно сдружението ще заплаща към 70 000 лв. на месец в границите на 5 години.
 Деян Дънешки, изпълнителен шеф на "Български пощи". Деян Дънешки, изпълнителен шеф на "Български пощи". / БГНЕС
Ще бъдат взети 80 товарни автомобила, вид „ баничарки ”, 22 буса и 5 камиона, добави шефът и пресметна, че с въвеждането им в употреба пощите ще осъществят спестовност от към 180 000 лева за разноски за поправки, както и понижаване на разноските за гориво и смазочни материали с над 208 000 лева

На въпрос на БГНЕС дали „ Български пощи ” не са потъващ транспортен съд като БДЖ, шефът сподели, че не може да се прави аналог с железниците, тъй като модернизацията в пощите от дълго време е почнало.

„ БП никога не е потъващ транспортен съд. Ние се стараем да подобряваме софтуерния развой. В момента ще закупим скъпа машина за сортировка на пратките, което ще разреши да се обработват доста по-бързо. Тези машини, които ще купим няма да ги заплаща страната. В момента аплайваме по един фонд, който е за качество. Той е основан преди години и в него вземат участие 196 страни, в които пощенски оператор е длъжен да извършва такива услуги. Всяка година всеки пощенски оператор прави отчисление към този фонд. Към момента в него сме натрупали 1 300 000 $. Кандидатствахме с план и бяхме утвърдени ”, съобщи Дънешки.

Той подчертава и на обстоятелството, че пощите не са единствено комерсиално сдружение, а те имат и обществена роля. Директорът посочи, че в тях работят близо 11 000 души и обслужват 3000 станции. Дънешки акцентира, че те носят писма на цена, избрана от Комисията за контролиране на известията, която се преценява с покупателната опция на популацията.

„ В момента носим писмо на цена от 65 ст. Кой частен пощальон може да се похвали с такава цена? Ние сме длъжни по Закон и Конституция да занесем пратките и в най-затънтеното място в България до момента в който съперниците ни може да избират до каква степен да носят и на каква цена. Те може да ни бият в огромните градове, само че не по този начин е във връзка с доставките в дребните обитаеми места, където сме водач ”, посочи шефът.

Дънешки акцентира, че се следи възобновление в потреблението на куриерските услуги и пощите.
 „ Български пощи ” се бори с конкуренция от 120 оператора на куриерски услуги. „ Български пощи ” се бори с конкуренция от 120 оператора на куриерски услуги. / БГНЕС
„ Международните колета в интервала 2016-2017 са нарастнали с 33%, а за петте месеца на тази година с 82%. Това са колета, които идват от Китай, Америка, Германия, Англия и други

Входящите колета са нарастнали с 32%, а за петте месеца на тази година с 48%. Международните колета - колетите до 2 кг. по отношение на предишните години са нарастнали - входящите с 2%, изходящите съвсем с 10% ”, похвали се шефът.

Дънешки добави, че от години в пощенските клонове с изключение на, че се изплащат пенсиите се оферират разнообразни услуги като възнаграждение на артикули от уеб сайтове, възнаграждение на комунални услуги, застраховки, гражданска отговорност, както и даване на абонамент за вестници и списания. Според него тази палитра от разнородни услуги дава опция сдружението да усъвършенства финансовите си резултати и изрази убеденост, че предстоят хубави години за пощите е чиновниците й. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР