Денят на шегата не е официален празник, но е спечелил

...
Денят на шегата не е официален празник, но е спечелил
Коментари Харесай

Мистичните истории за Деня на шегата - 1-ви април

Денят на шегата не е формален празник, само че е спечелил необятна известност и се чества като ден, в който доста хора се майтапят и описват занимателни небивалици на своите другари, семейство, учители, съседи и сътрудници.
Съществуват разнообразни версии за произхода му.
Една от версиите за началото на традицията да се майтапим е обвързвана с Франция, по времето на Луи 14-ти и промяната на Юлианския календар с Григорианския. Кралят издал закон, с който вкарва датата 1 април за начало на календарната година на мястото на 1 януари. Френските жители се възпротивили на тази концепция и в символ на митинг на идната година изпратили новогодишни картички на 1 април. Законът не влезнал в действие, само че изпращането на картички се запомнило като смешка, обвързвана с датата 1 април. През идващите години французите траяли да измислят разнообразни смешки, които се правели в този ден.
Друга история споделя, че празникът на хумора се е родил в Англия през 1860 година Английски джентълмени били поканени на тържествена гала по „ изкъпването на белите лъвове ", която трябвало да се организира на 1 април. Англичаните не се усъмнили в странната гала и завели и съпругите си на посоченото място. За тази смешка се говорело дълго време по-късно, а 40 години по-късно 1 април бил наименуван Денят на глупците.
Съществуват изказвания, че корените на този празник могат да се търсят в римския фестивал в чест на Хилария провеждан на 25-и март.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР