Държавните болници нямат общи правила за финансовата си дейност и

...
Държавните болници нямат общи правила за финансовата си дейност и
Коментари Харесай

Здравното министерство стартира преструктуриране на областните болници

Държавните лечебни заведения нямат общи правила за финансовата си активност и това е една от аргументите за недоброто положение на някои от тях. До началото на февруари Министерството на здравеопазването ще е готово с новите правила.

Това сподели във вторник отрасловият министър Кирил Ананиев по време на среща с шефовете на всички регионални лечебни заведения , представен от пресцентъра на ведомството си. 

“Направен е цялостен разбор на финансовото положение на регионалните лечебни заведения ", съобщи министърът. " Проверките, осъществени от Министерството на здравеопазването до този миг, демонстрират, че не на всички места ръководството на лечебните заведения се прави по най-хубавия метод, контролът тук-там е занижен, не се поддържа добре и сградният фонд. Към септември към 200 млн. лв. са общите отговорности на държавните лечебни заведения, просрочените са близо 57 млн. лв., като казусът се задълбочава ".

Ананиев заяви, че след инспекциите лечебните заведения са разпределени в четири групи, като лечебните заведения в последната четвърта група са декапитализирани, в неприятно финансово положение и са в неспособност за погашение на отговорностите си към кредиторите.

Действията на Министерство на здравеопазването са ориентирани сега към тази група лечебни заведения.

Ананиев даде за образец болничното заведение в Ловеч, в която към този момент има назначен нов пълномощник и оздравителният проект е в ход.

Министерството има съответен проект за деяние по отношение на всяка една болница, като в него са регистрирани здравните потребности на популацията в района, наличните отделения, инсталация, администрация, подписани контракти за доставка на медикаменти, консумативи и други

Здравният министър уточни, че дейностите на неговия екип се концентрират върху възстановяване качеството на лечебния развой, а не към съхраняването на обособени структури.

От Националното съдружие на регионалните многопрофилни лечебни заведения за интензивно лекуване желаеха от Министерството на здравеопазването да се запазят лекарите и сестрите в регионалните лечебни заведения и подсетиха, че част от медиците сега са на възраст над 55 години. Като проблем, за който сигнализираха от регионалните лечебни заведения , е дефицитът на личен състав, като затова не могат да изготвят даже графици за наряди.

Директорите на държавните лечебни заведения сложиха пред министъра въпроси, свързани с нарушените връзки сред болничната и извънболничната помощ, за смяна на медицинските стандарти, амбулаторните процедури и механизмите за финансиране на лечебните заведения.

Ананиев даде обещание още, че с екипа си ще бъде в непрекъснат контакт с управленията на регионалните здравни заведения, с цел да може посредством натоварен разговор да се извършат всички, планувани от министерството промени, свързани с преструктуриране, ръководство и финансиране, които като краен резултат да доведат до по-добро лекуване на пациентите на територията на всички области в страната.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР