Далече сме от какъвто и да е край на епидемията. Това

...
Далече сме от какъвто и да е край на епидемията. Това
Коментари Харесай

Имунолог: Най-малко след 1 година ще има ваксина, която да е "достатъчно доказана със своята безвредност и достатъчно ефективна в епидемична ситуация

" Далече сме от какъвто и да е завършек на епидемията ". Това сподели пред БНР академик Богдан Петрунов, имунолог и някогашен шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания. По думите му по естествения биологичен ход на вируса епидемията продължава. Според академика не по-малко от 70-80% от хората в човешката популация би трябвало да бъде инфектирана, с цел да се сътвори нужната база на групов имунитет, която да докара до изгасване на вируса. Той посочи, че това ще стане доста постепенно, а през това време би трябвало да се съблюдават противоепидемичните ограничения.

" Важно е, че сега разпространяването на вируса не е всеобщо, а на клъстери. Трябва да се продължи проучването на болните. Да се продължат доста строгите ограничения за обществена и физическа изолираност, без да се затварят градове или заведения, изобщо на целия живот - стопански и обществен ".

Акад. Петрунов беше безапелационен, че в случай че жителите не проявят отговорност да носят маски на публични места, епидемията ще продължава. Той посочи, че към този момент е потвърдено, че инфекцията се популяризира от тежко боледуващите, а носителите на вируса заразяват в ниска степен.

Имунологът изясни, че минимум след 1 година ще има ваксина, която да е " задоволително потвърдена със своята безвредност и задоволително ефикасна в епидемиологична обстановка ":

" Много компании в целия свят се мъчат да създадат такава ваксина. Много се работи в тази тенденция. За да се преминат четирите етапи за определянето на една ваксина като изрично годна за приложимост, е належащо софтуерно време ". Акад. Богдан Петрунов дефинира като рационална инвестицията на Европейски Съюз в бъдеща ваксина, " тъй като без инвестиция няма по какъв начин да стане ", само че още веднъж посочи, че няма бързо да има подготвена същински качествена ваксина.

" Не би трябвало да се приказва за битка сред Европа и останалия свят за това кой пръв ще направи имунизацията. Това е несериозно ", разяснява имунологът в предаването " Неделя 150 "   

Проф. Николай Витанов от Българска академия на науките - началник на екип от учени за основаване на математически модели за прогнозиране на разпространяването на Covid-19, който работи към Националния действен щаб, съобщи пред БНР, че прогнозата му за привършване на епидемията към средата на юни е била при изискване, че ограниченията се спазват стриктно:

" Мерките се съблюдаваха до преди 10-ина дни и тогава записаните случаи бяха към 10. Ако бяхме издържали още две седмици, щяхме да излезем от здравната част на рецесията, което значи, че щяхме да имаме толкоз дребен брой регистрирани случаи, че можеше да ги пренебрегнем, тъй като здравната система е готова, с цел да се оправи с тях. Получи се нещо друго - ограниченията стопираха да се съблюдават и то явно. Щом не се съблюдават ограниченията, броят на инфектираните стартира да пораства ". 

Според проф. Витанов сега рискът за заразяване е по-голям, само че по-поносим, тъй като спрямо месец март в този момент здравната система е по-подготвена. По думите му по този начин се изясняват и решенията на ръководещите да разхлабват ограниченията.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР