Чудотворната икона от Рилския манастир на „Света Богородица Одигитрия, известна

...
Чудотворната икона от Рилския манастир на „Света Богородица Одигитрия, известна
Коментари Харесай

Чудотворната икона от Рилския манастир ще посети Ловчанска епархия

Чудотворната икона от Рилския манастир на „ Света Богородица Одигитрия ", известна и като „ Света Богородица Осеновица " /Осеняваща/ към чийто облик са ситуирани мощи на 32-ма християнски светци, ще посети Ловчанска епархия.

Чудотворната икона Пресвета Богородица, наричана Осеновица, от Рилския манастир ще посети Ловчанска епархия за благословение на жителите ѝ. Иконата ще бъде тържествено изнесена от Съборния храм „ Рождество Богородично " на Рилската св. Обител, където се съхранява, на 23 октомври. Ще посети градовете: Пирдоп, Етрополе, Ботевград, Троян и Ловеч и ще отпътува назад за светата обител на 30 октомври. Във всички градове на епархията при визитата на Чудотвворната икона локалното свещенство ще отслужи Вечерня, Утреня и св. Литургия, като литургиите ще оглави персонално Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил.

Графикът на визитата е следният:
23 октомври, понеделник, 10 ч. - Отпътуване на иконата от Рилския манастир, посрещане в храм „ Успение Богородично " град Пирдоп - 13 ч., 17 ч. - Вечерня.
24 октомври: 8 ч. - Утреня, 9 ч. Литургия, 14 тръгване. 15 ч. посрещане в Храм
„ Свети Архангел Михаил " град Етрополе, 17 ч. - Вечерня.
25 октомври: 8 ч. - Утреня, 9 ч. - Литургия, 14 ч. - тръгване на иконата, 15 ч. посрещане в храм „ Успение Богородично ", град Ботевград, 17 ч. - Вечерня.
26 октомври: 7.30 - тръгване на иконата за храм „ Възнесение Господне ", град Ботевград, 8 ч. - Утреня, 9 ч. - Литургия, 14 ч. - тръгване, 15 ч. - посрещане на иконата в храм „ Всех святих ", град Тетевен, 17 ч. - Вечерня.
27 октомври: 8 ч. - Утреня, 8 ч. Литургия, 14 ч. - тръгване на иконата за храм
„ Света преподобна Петка-Параскева ", град Троян, 15 ч. - посрещане, 17 ч. - Вечерня.
28 октомври: 8 ч. - Утреня, 9 ч. - Литургия, 14 ч. - тръгване на иконата за храм „ Света Троица ", град Ловеч, 15 ч. - посрещане, 17 ч. - Вечерня.
29 октомри: 7.30 - тръгване на иконата за Катедрален храм
„ Св. св. Кирил и Методий ", град Ловеч, 7.45 - посрещане на светинята, 8 ч. - Утреня, 9 ч. - Литургия, 17 ч. - Вечерня.
30 октомври: 8 ч. - Утреня, 10 ч. - тръгване на светинята назад за Рилския манастир.

Чудотворната икона на „ Света Богородица Одигитрия ", известна и като „ Света Богородица Осеновица " /Осеняваща/ се съхранява в основния храм „ Рождество Богородично " на Рилския манастир. Около централния облик на Божията майка са ситуирани свети мощи на 32-ма християнски светци, чиито имена са изписани върху железни пластини. Голяма част от тези мощи са на светии, които са били съвременници на Христос-Спасителя, персонално са слушали от Него благовестието Му и са станали очевидци на избавителното Му дело, като да вземем за пример възкресения от Спасителя св. Лазар, св. Мария Магдалина, св. ап. и ев. Матей, св. ев. Лука, както и мощи на св. прор. Даниил - четвъртият от " огромните " пророци (Исаия, Иеремия, Иезекиил, Даниил). Подобни икона на Света Богородица с реликварий за свети мощи са известни единствено още три.

Колко остаряла е самата икона не може да се каже сигурно. Според преданието през 1173 година византийският император Мануил I Комнин се случило да води военни дейности в региона до гр. Сердика, днешна София. Той страдал от болест на ръцете, която доста го затруднявала. По това време мощите на св. Йоан Рилски били в ротондата „ Св. Георги " в града и той отишъл да им се поклони. След като се помолил, ръцете му били помазани от свещениците с елей от едно от кандилата на светеца и ръцете му били изцелени. В знак на признателност императорът оставил персонално тази икона, която до този миг постоянно била с него по време на военните походи, като заветът му бил тя постоянно да съпътства мощите на светеца, където и да се намират те. Така иконата първо се озовала във Велико Търново, а сетне и в Рилския манастир.

В наше време иконата се изнася два пъти годишно от непрекъснатото ѝ място - на петия ден на Светлата седмица и на 1 август, при започване на Богородичния пост. На 12.05.2007 година в София иконата бе една от трите чудотворни икони на света Богородица /Троянска, Бачковска и Рилска/, пред които бе отправена всенародна молитва за наказаните на гибел български медици в Либия, които единствено два месеца по-късно по знамение бяха освободени и се прибраха живи и здрави в родината.

Светият облик на Божията Майка от Рилския манастир се уважава като изцелителка при тежки болести и при всеобщи епидемии. Има свидетелства за това на какъв брой доста хора, които се обръщат с религия към нея, тя е помогнала. Едно от забележителните чудеса се случило преди два века. Тогава при тежка чумна и холерна епидемии целият район край манастира бил обиден. По молба на популацията двама йеромонаси и един дякон, след всенощно бдение и молебен с лития изнесли чудотворния облик от манастира. Навсякъде иконата била посрещана с респект, правил се водосвет и се обикаляли домовете. С плодородната помощ на Божията Майка страшният мор се прекратил. През целия 19 век чудотворната икона е спасявала от епидемии десетки селища в България. Тогава управата на съответното обитаемо място пишела молба до игумена на Рилския манастир да им бъде изпратена иконата „ Света Богородица Осеновица ", с цел да се постави завършек на епидемията. По този метод иконата пропътувала хиляди километри освен в района, само че и из цялата страна.

Многобройни са свидетелствата за чудесата от древността до през днешния ден, свързани с иконата на Пресвета Богородица, за хората, които с религия, чисто сърце и откровена молитва се обръщат към пречистият ѝ лик.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР