Числото е много динамично, имаше малко над 10 000 души,

...
Числото е много динамично, имаше малко над 10 000 души,
Коментари Харесай

Илин Димитров пред Дарик: Държавните бази са хотели, не водим бежанците на лошо място

" Числото е доста динамично, имаше малко над 10 000 души, които бяха настанени, и ежедневно те се прехвърят в държавните бази ". Това съобщи министърът на туризма Илин Димитров в " Седмицата " на Дарик радио в отговор на въпрос какъв брой бежанци има сега в частните хотели.
Какво значи държавна база?
Държавната база е хотел, който се стопанисва от страната – там има 40 000легла и в тези бази почиват всички работещи в България от години, изясни министърът. Това са ведомствените хотели, които са с ремонтирани и с положителни условия. " Ние сега местим бежанци от хотели в други хотели. Не ги водим на неприятно или на неприятно – това е цялото пренасяне ", добави Димитров.

" Наслагва се едно въодушевление, че надали не ги местим в неприятни места на края на света. Не, там почиват българи от години. Няма нищо притеснително и този развой би трябвало да завърши до 15 ноември ", сподели още Илин Димитров.

Той уточни още, че мярката не е спряна, тя е удължена и трансформирана – всички бежанци би трябвало да бъдат преместени в държавни бази, като са обезпечени нужните условия. " Сега дори има напрежение от страна на българите, които споделят „ ние си желаеме базите, тъй като там ни харесва всяка година да почиваме ”, сподели министърът.

Той изясни още, че базите са навътре в страната – там, където могат да се интегрират украинските бежанци.

" Отношението на България към бежанците е допустимо най-хубаво – ние единствени от целия Европейски Съюз сме ги настанили от първия ден в хотели – четиризвездни, тризвездни. Така ние помогнахме на един бранш, който беше извънредно тежко потърпевш от Ковид, само че сега нашите благоприятни условия свършват ", съобщи Илин Димитров.

Общата сума, която страната е дала досега, е над 520 милиона, само че тя е разграничена по доста пера, изясни още той.

" По програмата, която ние администрираме като Министерство на туризма, се чака да платим на бранша малко над 220 млн. лева Десет или Единадесетплащания ще бъдат направени. Вече сме наредили и заплащанията за месец септември. В момента, тъй като наследихме доста тъжби и проблеми, ние изпратихме едно писмо до всички хотелиери, които считат, че са ощетени, и започваме тъжба по тъжба да ревизираме какво е настоящото положение ", уточни министърът на туризма.
Има четири благоприятни условия да не се заплати престоя на бежанците:Ако това е фантомна душа – т.е. някой е бил регистриран, само че си е отпътувал и хотелиерът продължава да го води;
Ако бежанецът е почнал работа някъде и се води настанен. Тогава това значи, че той към този момент печели средства и може да си поеме настаняването сам;
Ако едно лице е настанено в няколко хотела – " отишъл и ревизирал на 5-6 места къде е най-хубаво, само че си оставил документите и в предходните " ;
Четвъртата причина е софтуерен ни проблем – " не виждахме декларациите за изхранване, по тази причина са плащани основно нощувките последните месеци, само че това също ще го почистим ", изясни Димитров.
Нито един емигрант няма да остане на улицата след 15 ноември, увери още Илин Димитров.

" Основният проблем за липса на фрагменти в туризма не е нито страната, нито браншът, нито заплатите. Основният проблем за липса на фрагменти е сезонността на туризма. Като това го прибавете и към демографския срив и получавате едно доста неприятно нещо ", уточни още министърът.

Източник: dnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР