Частното потребление продължава да бъде основен фактор за растежа в

...
Частното потребление продължава да бъде основен фактор за растежа в
Коментари Харесай

17 български компании са сред най големите в Централна и Източна Европа

Частното ползване продължава да бъде главен фактор за растежа в страната, макар леко по-високата инфлация

17 български компании са измежду най-големите компании в Централна и Източна Европа. Международната кредитна застрахователна компания Coface показа тези данни на десетото си годишно изследване за най-големите 500 компании в Централна и Източна Европа - Coface CEE Top 500. Резултатите от проучването гласят, че България е една от страните с усъвършенствана оценка на риска през миналата 2017 година.

Частното ползване продължава да бъде главен фактор за растежа в страната, макар леко по-високата инфлация. Увеличението на работната заплата способства за забележителен растеж на заетостта от 4,8% през юни 2018 година Частните вложения се възползват от позитивните трендове в износа, а строителството също е подсилено от постоянни обществени вложения, свързани с по-добро потребление на европейските структурни фондове.
" Станахме очевидци на дребен, само че резистентен напредък в българската стопанска система (3.6% растеж на БВП), само че при водещите компании съвсем няма промени. Енергийните, информационните, комерсиалните и индустриалните компании резервират своите позиции, формирайки бизнес гръбнака на страната. Потреблението ще продължи да бъде един от главните мотори на растежа в България ", разяснява Милена Виденова, шеф на Coface България.

Kомпаниите в района постоянно са били доста значими работодатели в предишното. Макар и на пазарът на труда в Централна и Източна Европа да е по-трудно да се наеме дипломиран личен състав, първите 500 колоса усилват общия брой на личния състав с 2,4 милиона души (4,7%). Положителното изцяло развиване на пазара на труда в ЦИЕ довежда до по-високи заплати и повишение на доверието на потребителите.
Анализите на Coface демонстрират мощен и разширяващ се район в Централна и Източна Европа с намаляващи опасности през 2017 година, което води до по-високи доходи от 652 милиарда евро (+ 11,8%) и даже до по-голяма доходност с нарастване на чистата облага от 16,2% в 500-те най-големи компании в района.
Освен България останалите страни с усъвършенстван кредитен риск в района са Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Русия. Единствено Хърватия остава с много висок риск от несъблюдение на отговорностите.

Сектори: печелившо състояние за автомобилостроенето и транспорта

Трите основни бранша, показани от най-големите компании в района (автомобилостроене и превоз, нефт и газ, неспециализирана търговия), не престават да съставляват съвсем 60% от генерираните доходи. Независимо от това, нарастването на общия оборот се дължи на всички браншове през 2017 година Основните вносители в безспорни стойности бяха енергетиката, автомобилната индустрия и търговията, които също бяха най-многобройни в бранша. Нетната облага също се развива позитивно за множеството, като повишаването е сред 5.0% (дърво и мебели) и 51.4% (текстил, кожа и облекло). Най-високи са облагите от минерали, химикали, нефт, пластмаси и фармацевтични артикули (9,5 милиарда евро).

Строителният бранш още веднъж се бори и е единствената промишленост, която регистрира чиста загуба (-118.6%), въпреки че приходите нарастват с 16%.

Автомобилната и транспортна индустрия е най-големият бранш и се възползва от възходящото търсене изключително в Западна Европа, където се изнася главната част от производството в ЦИЕ. В района на Централна и Източна Европа има възходящ дял от автомобилните компании, а към този момент съществуващите са нараснали потенциала си.
Секторът на минералите, химикалите, нефтопродуктите, пластмасите и фармацевтичната индустрия върви нагоре след възобновяване на цените на петрола през 2017 година като се възползваха от отскока на цените на петрола и възходящото търсене. Основната движеща мощ на растежа в ЦИЕ е потреблението на семействата, което се форсира изключително през 2017 година, с помощта на намаляващата безработица и възходящите заплати.
Източник: insmarket.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА



Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР