Булка, младоженец, оркестър и около 600 човека публика дадоха старт

...

Булка даде старт на състезателната програма на планинския ултрамаратон Коджа кая

Булка, жених, оркестър и към 600 индивида аудитория дадоха старт на надпреварата по скоростно нанагорнище на връх Коджа кая край село Билка в Източна Стара планина.

Надпреварата беляза и началото на спортната стратегия на първото издание на планинския ултрамаратон Коджа кая Ултра, който се организира през миналия уикенд.

Освен скоростното нанагорнище на емблематичния за региона връх, надпреварата включваше и дистанции – 9, 25, 36 и 67 км, надлежно с денивелации 520, 1400, 2000 и 3800 метра.

Пръв рекордьор на изкачването с дължина от 3,6 км и позитивна денивелация от тъкмо 500 метра предстоящо стана един от най-хубавите ни планински бегачи и държащият върховете за нанагорнище на най-високите върхове в България Шабан Мустафа.

Атлетът сподели забележително движение при изкачването от 6:30 минути на километър и спря хронометрите на 23 минути и 30 секунди.

При дамите най-бърза в изкачването бе Деси Цветанова с време 34:12 минути, а рекордните времена ще стоят на специфична табела в центъра на село Билка.

На старта на главните дистанции провели се в Деня на Храбростта застанаха над 200 смели мъже и дами, които с изключение на с сложното трасе се бориха и с извънредно високите температури за началото на месец май.

Уникалното в конкуренцията бе цялостната самостоятелност – по трасето липсваха типичните за сходни надпревати проведени хранителни пунктове. Състезателите трябаше да разчитат само на себе си и това което предлага трасето.

Участниците в най-дългата отдалеченост с изключение на да бягат по живописното и мъчно трасе, трябваше да прекосят необятната към 40 метра река Луда Камчия. Планината сподели зъби освен със комплициран терен, само че и с гръмотевична стихия съпроводена с градушка.

Битката на най-дългата отдалеченост при мъжете бе извънредно оспорвана. 6-7 състезателя си дишаха във врата в първата половина от трасето. Около 45-ия км лидер бе ориентировачът Николай Димитров от Велико Търново, който по-късно се отхвърли от конкуренцията, а колоната поведе Ивайло Керемедчиев.

Керемедчиев не изпусна нито за момент централизация и задържа позицията си до самия край. Така той съумя да премине извънредно сложното трасе за 08:58:53 часа. В последните години Керемедчиев бележи сериозен прогрес в представянето си по планински бягания, а този път той съумя да завоюва и първата си Ултра шампионска купа.

33 минути след спечелилия дружно пресякоха финалната линия Георги Маринов - Артур, Мартин Маринов и Ивайло Хаджиев.

При дамите конкуренцията също бе много оспорвана, изключително в първата част от трасето. В последна сметка шампонка на 67км /3800D+ с време 11:22:18 часа стана Нели Ангелова. За нея това също бе първа купа в ултрамаратоните.

Втора с време 11:41:20 часа стана шампионката от Персенк Ултра 2017 Денка Абрашева. Макар и с травма на трета позиция се класира шампионката от Трявна Ултра 2017 Деси Цветанова с време 12:45:59 часа.

На 36-километровата отдалеченост, която бе и първи старт от националния шампонат по скайрънинг, тройката при мъжете оформиха Станимир Димитров – 4:14:30, Кольо Райчинов – 4:25:00 и Венцислав Трифонов – 05:08:37 часа.

При дамите напълно предстоящо на първа позиция се класира Антония Григорова с време 5:07:55 часа, която макар, че обърка трасето в последната част и навъртя 2 километра от горната страна, с времето си съумя да влезе и в тройката при мъжете.

Втора и трета на стълбичката се подредиха – Евелина Чакърова – 05:39:37 и Гергана Петрова – 05:48:46.

На 25-километровото трасе първенец при мъжете стана Георги Георгиев – Елби с време 03:06:09, а второто място се реши с 28 секудни разлика - Цветан Иванов – 03:14:08 и Димитър Карабахчиев – 03:14:36.

При дамите преди всичко се класира Галина Христова – с време 4 часа без 3 секунди. Втора и трета са Валерия Димитрова 04:08:48 и Нина Господинова 04:28:01.

При най-късата, само че и най-бърза отдалеченост – 9 км, първенец при мъжете стана Шабан Мустафа с време 48:30 минути.

Интересно в тази ситуация бе, че при изкачването към върха той съумя да усъвършенства собсвеният си връх с близо минута, подложен ден по-рано на дисциплината скоростно нанагорнище на вр. Коджа кая.

Стълбичката при мъжете допълниха – Венци Младенов – 55:20 и Александър Стефанов – 58:16. В конкуренцията се пусна и уредникът на Пирин Ултра – Димитър Димитров, който зае четвърта позиция с време 1:05:22.

При дамите тройката оформиха Емили Йорданова – 01:13:03, Жанина Караиванова – 01:17:00, Ваня Миланова – 01:35:06.

Състезанието бе обезпечено от близо 30 доброволци ситуирани по цялото трасе, а конкуренцията се трансформира в същински празник освен за село Билка, само че и за останалите живописни селца, през които прекосяваха състезателите. Аплодирането и поддръжката от локалните поданици към състезателите пък дооформиха неповторимата атмосфера на събитието.