Британски фирми се състезават да наемат работници от чужбина, след

...
Британски фирми се състезават да наемат работници от чужбина, след
Коментари Харесай

Във Великобритания ударно наемат работна ръка от чужбина преди ограниченията

Британски компании се състезават да наемат служащи от чужбина, откакто броят на трайно напусналите пазара на труда локални хора доближи рекордните 2,8 млн. души. Бързането е и поради промени във визовата система на страната, които от април ще създадат по-трудно приемането на работна виза.

Над 76 000 английски компаниите са кандидатствали за лиценз за наемане на служащи от чужбина, което е два пъти повече спрямо преди две години. Причината е, че стотици хиляди британци напущат работа заради трайно заболяване или някаква друга спънка да се трудят. Икономически неактивното население на Обединеното кралство се е нараснало с 884 000 души и новопостъпващите на работа, родени отвън Обединеното кралство, са повече от кореняците през последните месеци.

Опитите на английските управляващи да принудят бизнеса да наема англичани, а не чужденци, удариха на камък. Свободните работни места са над 900 000. В същото време 5 милиона англичани получават помощи, тъй като са безработни.

„ Според оповестените от английското държавно управление проекти след април издаването на трудови и фамилни визи ще става по-трудно. Така че сега много хора се пробват да дойдат във Англия, преди този момент да се случи, в това число и българи. Голямата смяна е обвързвана с увеличение на нужната заплата, която чужденците ще получават в Англия, с цел да им бъде дадена трудова виза. Сега тя е 26 220 паунда годишно, а ще стане 38 7000 паунда. Това значи, че някои търсени служащи като строители, градинари или готвачи да вземем за пример няма да могат да дойдат, тъй като в техните браншове не се заплаща толкоз ", изясни Атанас Чиков.

Миграционният съветник Атанас Чиков споделя, че английските управляващите готвят и редица други промени, с цел да се опитат да понижат рекордната имиграция в страната.

„ Има смяна и в прихода за предоставяне на фамилни визи. Към момента е задоволително да изкарваш 18 600 паунда годишно, с цел да може половинката ти да пристигна да живее при теб в Англия. От април изискваната заплата ще стане 29 000 паунда и последователно ще пораства до 38 700 паунда. Следователно нашенците, които работят като чистачи или куриери, няма да могат в никакъв случай да доведат съпрузите си да живеят при тях в Англия, тъй като приходите им са под нужните за издавана не фамилна виза. А от такава се нуждаят даже половинките на хората, които имат статут на уседналост в Обединеното кралство, само че са се оженили за тях след Брекзит или края на 2020 година ", изясни Атанас Чиков.

Изискването за приход ще важи и за английските жители, което принуди някои с по-ниски заплати да изтеглят по-рано проектите си за брак с чужденци, с цел да могат половинките им да дойдат да живеят при тях в Англия.

„ Самата фамилна виза също не е евтина. Струва 1846 пауна, само че се заплаща и такса за присъединение към английското опазване на здравето. Допреди дни тя беше 624 паунда на година, само че също беше увеличена на 1035 паунда на година. Но е по-добре да я платиш и да разчиташ на гратис публично опазване на здравето, тъй като другояче цените за медицински услуги на чужденци са доста високи. Наскоро имах клиентка, която и следва да ражда в Англия. Няма обаче нито статут на уседналост, нито виза за престой в страната. Затова ще би трябвало да заплати малко над 16 000 паунда за раждането ", изясни Атанас Чиков.

Подобни внушителни суми и визови компликации отблъскват българите от Англия. След Брекзит броят им непрестанно понижава, както и на останалите европейци. За сметка на това се усилват идващите от Азия и Африка.

Нова телевизия, „ Събуди се "

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР