БНТ Трудно събрахме информация за работата на Народното събрание за изминаващата

...
БНТ
Трудно събрахме информация за работата на Народното събрание за изминаващата
Коментари Харесай

23 млн. от данъците ни са отишли за депутатски заплати, 1/3 от депутатите са като статисти в НС

 БНТ " Трудно събрахме информация за работата на Народното събрание за изминаващата година, а това е доста значимо в навечерието на парламентарните избори “. Това разяснява пред БНР Ива Лазарова от Институт за развиване на обществената среда за това какво свършиха и какъв брой харчиха депутатите през 2020 година.

" По броя прегледани законопроекти – 135, 144 решения и две заявления на 120 пленарни съвещания, 10 от които изключителни, излиза, че Народното събрание е работило интензивно, само че има закони, които са преразглеждани многократно – това са седем ремонти на Наказателния кодекс, пет пъти Закона за Данък добавена стойност, а три пъти е имало оферти за промени в Изборния кодекс. 

Понякога се пропуща публичното разискване и това разрушава доверието в най-важния орган в парламентарната република.

Така през лятото имаше 10 на 100 спад в доверието на Народното събрание съгласно данните на " Алфа рисърч “, а спадът през септември е към този момент 7 на 100 “, припомни Лазарова в предаването " Преди всички “.

През 2020 са работили 27 комисии, от които непрекъснати 23 и четири краткотрайни, като най-екзотична е тази за промени в Конституцията, а друга забавна беше тази, която трябваше да ревизира обстоятелствата към прекъсването на стратегия " Хоризонт “. Тя приключи работата си при започване на тази година с едвам 4 съвещания - разясни още Лазарова.

" 81 милиона лв. е бил бюджетът на 44–тото Народно заседание, като 23,5 милиона лв. са били за заплати, като в разноските за прехрана влизат още 11,3 милиона лв., като базовата заплата на народен представител е 4200 лв. - три средномесечни заплати в държавния бранш. Според имуществените декларации на депутатите от предходната година те са заявили от приходи от към 45 милиона лв., от които 21 милиона лв. са приходи от дивиденти на един народен представител от ДПС- Делян Пеевски “, уточни Лазарова. 

По думите ѝ информация за управлението на разноските на депутатите имат управленията на парламентарните групи, те имат информация за тяхното цялостно отчитане, само че необятната аудитория няма достъп до такава информация.

" Обществото няма достъп до информацията по какъв начин националните избраници харчат спомагателните средства за активността си като възнаграждение на сътрудници, обиколки по изборните региони, представителни разноски, пари за превоз. През 2020 година 86 депутати не са имали нито едно парламентарно запитване - или една трета от тях, което е притеснително “.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР