БГНЕС 29 дни е времето, с което разполагат кандидатите на регистрираните

...
БГНЕС
29 дни е времето, с което разполагат кандидатите на регистрираните
Коментари Харесай

За съжаление гласуваме за личности, без да познаваме партийните им програми

 БГНЕС 29 дни е времето, с което разполагат претендентите на записаните за идните парламентарни избори политически сили, с цел да убедят българските жители, че точно те заслужават да съставляват ползите и им в състава на 45-тото Народно заседание. Вече са факт и първите диспути, извършени онлайн сред кандидат-депутатите на някои от партиите. Доколко обаче изявленията им ще повлияят на решението на суверена в деня на избора – 4 април, и ще доведат до по-висока изборна интензивност?

" Съжалявам, че би трябвало да го кажа, но именно персоналните качества в политиката, а не стратегиите и проектите на обособените партии са значим мотиватор за гласоподавателите – изясни в изявление за Радио България социологът Първан Симеонов, изпълнителен шеф на организация " Галъп интернешънъл “ и добави: – Затова, прочее, неприятна работа свърши едно от жилавите клишета в българския политически диалог – желанието да гласуваме за персони. Част от страничните резултати доведоха до това, че ние не се срещаме с това, което пишат съответните персони в своите стратегии. “

Друг значим фактор, който оказва въздействие върху упоритостта на гласоподавателите да упражнят своето конституционно право, е ценностният разлом сред консервативното и демократичното схващане за устройството на страната и нейната политика. Освен него обаче, би трябвало да имаме поради и един дълготраен феномен, който следим у нас:

" След рецесията от 2008-2009 година и проблемите с миграцията и тероризма, като че ли в целия западен свят се обостри разделянето сред консервативно и демократично. От едната страна стоят националното и патриотичното, а от другата – различни, зелени политики и световни въпроси. И, несъмнено, когато става дума за сходна мотивация в български подтекст, постоянно би трябвало да имаме поради и един по-прагматичен вид тласъци – облаги, насила и други Това е нещо, което съгласно мен оказва въздействие на 10-15% от вота и ще играе все по-голяма роля в прагматичния свят, в който живеем. “

По-лесен ли е изборът кого да възнаградим с доверието си през днешния ден, в сравнение с при започване на Прехода? Днес изборът не е с чак толкоз витално нужен залог, което го прави и по-лесен, безапелационен е Първан Симеонов:

" През 90-те ние избирахме посока и цивилизационен вектор. Избирахме сред Изток и Запад, бързо въвеждане на пазарна стопанска система или не толкоз бързо. Избирахме каква страна желаеме – изяснява социологът. – Към сегашния миг, даже да сменим държавното управление на следващия ден, евентуално няма да банкрутираме. Смяната му няма да се отрази дотолкоз на нашия джоб, за разлика от държавната промяна, нужна през 1997 г. например. От друга страна, изборът ни през 90-те години беше по-лесен, тъй като тогава електоратите на партиите приличаха на племена, които не могат да се понасят между тях. Един беше електоратът, който поддържаше отиващия си политически хайлайф, различен беше този, който поддържаше прореформаторските сили. Това сякаш си отиде и в България сега делителите в политическия живот са по-различни, въпреки отново най-общо да са свързани с смяната или предвидимостта. “

Доколко пандемията от Covid-19 ще окаже въздействие върху изборната интензивност е мъчно да предвиждаме, защото към момента няма данни какво ще е разпространяването на вируса към датата на вота. Теоретичен сериозен растеж на инфектираните с ковид води до по-ниска интензивност. Това би довело догадка, в която немалки групи от обществото ще останат непредставени или по-зле показани след изборите, изяснява социологът и показва като образец по-възрастните, които се опасяват за здравето си, само че също и тези електорати на партии, които не разполагат с задоволително твърди ядра. В българската изборна реалност значително интензивността зависи и от това дали се появяват нови, ярки други възможности.

" Градусът на  политизация у нас от лятото насам е много висок, само че в това време не се чака бомбастична интензивност. Причината е, че няма толкоз нови и всеобхватни други възможности, както преди години, при започване на 21 век. Затова не толкоз видът на изборите е определящ, а по-скоро цялостният политически декор “, безапелационен е Първан Симеонов.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР