БДЖ-Пътнически превози ЕООД предоставя железопътен превоз на лица с увреждания

...
БДЖ-Пътнически превози ЕООД предоставя железопътен превоз на лица с увреждания
Коментари Харесай

Само 13 жп гари са оборудвани за превоз на хора с увреждания

БДЖ-Пътнически транспорти " ЕООД дава железопътен транспорт на лица с увреждания и лица с понижена пъргавина. Тринадесет железопътни гари са открити за осъществяване на тази активност (София, Пловдив, Стара Загора, Варна, Бургас, Горна Оряховица, Плевен, Шумен, Пазарджик, Сливен, Ямбол, Видин и Враца).

Това декларира министърът на превоза Ивайло Московски в отговор на депутатско запитване за железопътния транспорт на лицата с увреждания и с лимитирана пъргавина, съобщи кореспондент на БГНЕС.

В тези гари сдружението разполага с мобилни подемни устройства - мобиллифт и подготвен личен състав за работа с тях. В гарите София и Горна Оряховица са обезпечени по два мобиллифта. Гара Русе също е оборудвана с мобиллифт, само че размерът на транспортите на лица с увреждания и лица с лимитирана пъргавина е доста дребен, заради инфраструктурни особености на приемното здание на гара Русе, което попречва достъпа на лицата с увреждания и с лимитирана пъргавина до пероните на гарата.

В железопътните гари София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна, поръчките за транспорт на ЛНП се одобряват от построените диспечерски гарови служби на Български червен кръст /БЧК/, акцентира Московски. Той добавя, че в гарите Горна Оряховица, Плевен, Шумен, Ямбол, Сливен, Пазарджик, Видин, Враца и Русе, поръчките за транспорт се одобряват от чиновниците на „ БДЖ-Пътнически транспорти " ЕООД.

Към сегашния миг „ БДЖ-Пътнически транспорти " ЕООД разполага в употреба с шест профилирани вагона за транспорт на лица с увреждания и лица с лимитирана пъргавина, които се включват в композицията на влаковете, съгласно постъпилите поръчки за транспорт.

При записана поръчка за транспорт на лица с увреждания и лица с лимитирана пъргавина, „ БДЖ-Пътнически транспорти " ЕООД прави смяна на проекта за композиране на влаковете, като обезпечава включване на профилиран вагон в състава на съответния трен.

В профилираните вагони има обособени места за лица, придвижващи се с инвалидни колички и техните придружители, както и построени санитарни възли, отговарящи на интернационалните стандарти.

При последната доставка на 30 бр. спални вагона, 5 от тях разполагат с по две кабини, профилирани за транспорт на лица с увреждания и лица с понижена пъргавина. Същите се движат всекидневно в нощните влакове София - Варна и София - Бургас.

На къси дистанции с пътнически и крайградски пътнически влакове, „ БДЖ- Пътнически транспорти " ЕООД прави също регулярно транспортно обслужване на лица с увреждания и лица с понижена пъргавина с 22 дизелови и 23 електрически мотриси, които се движат по разнообразни направления в страната. Всяка мотриса е оборудвана с преносима сгъваема рампа за обслужване на такива лица. При пътешестване с тези влакове не е нужна предварителна поръчка за транспорт. Обслужването им при качване и слизане от влака се прави от транспортния личен състав, отбелязва министърът.

Той прецизира, че във връзка с планирането на доставка на нов преносим железопътен състав за интервала 2021-2023 година „ БДЖ-Пътнически транспорти " ЕООД планува да достави 41 мотрисни влакове. На 16 главното предопределение ще бъде да обслужват пасажерите на дълги дистанции, а останалите 25 - за крайградски и районни транспорти. За всички мотриси се планува същите да бъдат съоръжени с нужните устройства и уместно интериорно обзавеждане за обезпечаване на удобно пътешестване на лицата с увреждания и лица с понижена пъргавина. „ БДЖ-Пътнически транспорти " ЕООД възнамерява да бъдат закупени и три броя подемни устройства, които ще се инсталират в профилирани вагони за транспорт на лица с увреждания и лица с стеснен пъргавина, се споделя още в отговора на министъра. /БГНЕС
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР