Балкан (Ботевград) стартира прекрасно участието си в групите на Купата

...

Балкан издържа и повали руски фаворит в Европа (галерия

Балкан (Ботевград) започва прелестно присъединяване си в групите на Купата на ФИБА Европа. Шампионите на България записаха победа с 82:80 против съветския Енисей (Красноярск), който е считан за един от главните любимци в целия шампионат. Баскетболистите на Йовица Арсич демонстрираха темперамент и се бориха до последно, с цел да сграбчен скъпия триумф на личен терен.

Оспорвано начало докара до две бързи смени на водачеството, след които гостите от Русия първи поведоха с по-голяма разлика - 7:14. Алекс Симеонов даде началото на мощен интервал за Балкан и серия от 10-2, върнала българите напред в резултата със 17:16, като в следствие баскетболистите на Йовица Арсич бяха напред с точка след 10 минути в “Арена Ботевград” - 23:22.
 Балкан (Ботевград) - Енисей (Красноярск) @@@

Втората четвъртина също бе на сметката на родните първенци, които се оказаха в ролята на изоставащи при 34:37 по-късно повече от 15 минути баскетбол. Българите обаче откриха метод да извърнат нещата в своя изгода, като първо изравниха до 41:41 минута и половина преди почивката, а след едно полувреме се отдръпнаха с още три точки към преднината си - 47:43.

Балкан стигна до най-голямата разлика в своя изгода - 54:47, само че в оставащите седем минути до края на третия интервал гостите от Сибир сътвориха цялостен поврат, с цел да сграбчен задатък от точка при 62:63 преди заключителните 10 минути в Ботевград.

Енисей бе напред и в първите три минути на четвъртата част, само че Балкан съумя отново да си върне водачеството след серия от шест безответни точки, извела ги напред със 72:70. Последваха няколко равенства, в това число и 75:75 по-малко от минута преди края, след което Джордан Калахан съумя на два пъти от наказателната линия, давайки на ботевградчани две точки преднина - 77:75 при оставащи 35 секунди. Руснаците предстоящо взеха таймаут, само че не съумяха да отбележат от тройката в последвалата офанзива. Кени Хол вкара един от два фаула за 78:75, а Ребич не сгреши и при двата си последвали шута от линията за Енисей - 78:77 при оставащи 9 секунди. Калахан отвърна със същото и даде на Балкан още веднъж преднина от три точки и 80:77. Баскетболистите на Енисей повториха упражнението от по-рано и не съумяха да осъществят след таймаут, а Марко Радонич подпечата успеха на Балкан с два наказателни удара за 82:77, като в следствие гостите въпреки всичко вкараха тройка със сирената, която обаче единствено оформи финалното 82:80.