Балкан (Ботевград) е новият шампион на България по баскетбол при

...

Феноменален мач на Пищиков и Балкан е шампион при момчетата U16

Балкан (Ботевград) е новият първенец на България по баскетбол при 16-годишните момчета. Селекцията на старши треньора Виктория Маринова завоюва безапелационно финалния си дуел против тима на БУБА Баскетбол с крайното 83:63 (13:13, 21:20, 23:15, 26:15) в пловдивската зала “СИЛА”, откакто показва страхотна игра в двете етапи, а в допълнение на това взе цели 27 битки в нахлуване на противника си, които изиграха голяма роля за триумфа. Ботевградчани завършиха шампионата без загуба, регистрирайки 7 следващи победи по пътя към златото.

Момчетата на БУБА първи се отскубнаха в резултата за 2:9 след добра отбрана и съвършено нахлуване, водено от гарда Христо Тодоров, който наниза 7 точки за към 4 минути игра. “Зелените” бързо стопиха недостига си и даже излязоха напред при 12:11, откакто усъвършенстваха отбранителната си игра, карайки противниците си да залагат на стрелби отдалеко. Първата четвърт завърши при закономерното 13:13.

Втората десятка стартира във вихрено движение. Илиян Пищиков и Владимир Маринов се включиха отлично от пейките на двата отбора, а БУБА още веднъж си взе водачеството след втората тройка в мача на Маринов - 21:23. Отборите продължиха със зверската си гонитба и в идващите няколко минути, в които нямаше по какъв начин да има изявен любимец за златото. Все отново Балкан взе точка преднина след първите две четвърти 34:33, с помощта на Пищиков, който наниза последните 8 точки на ботевградчани в интервала.

Пищиков нямаше прекъсване и оказа помощ на отбора си да преодолее закъснение от 4 точки при започване на третата четвърт, като собственоръчно подхвана серия от 8:0, с цел да обърне резултата в интерес на Балкан - 43:39. Сериозните проблеми на БУБА при преодоляването на битките ги предаваше с всяка минала минута, а Балкан се изстреля напред с двуцифрен задатък след тройка на съвършения Пищиков - 54:42. БУБА отвърна с две следващи тройки на Стефан Гогев и върна разликата в едноцифрените размери - 57:48 преди финалните 10 минути.

Интригата към този момент не беше акцент в мача след опустошителна серия от 13:2 за начало на последната част от страна на въодушевените момчета на Балкан - 70:50 с 6:18 на часовника. Авансът на “зелените” се усили на 25 точки с течение само че последния интервал, а крайният резултат пристигна при 83:63.

Илиян Пищиков бе абсолютният водач на Балкан с 28 точки, 7 битки и 4 асистенции. Хрисимир Маринов означи 12 точки от пейката, а Иван Христов приключи с 10 и 9 битки. За БУБА капитанът Владимир Маринов наниза 18 точки от пейката, а Стефан Гогев осъществя 17.
Снимка: Балкан