Българското правителство разглежда Русия като една от основните външнополитически заплахи,

...
Българското правителство разглежда Русия като една от основните външнополитически заплахи,
Коментари Харесай

Кабинетът обяви Русия за една от основните заплахи за България

Българското държавно управление преглежда Русия като една от главните външнополитически закани, излиза наяве от отчета за положението на националната сигурност за 2016 година Той бе признат от държавното управление и е изпратен за гласоподаване в Народното събрание. За първи път в държавен документ има толкоз остри обвинявания и квалификации против Москва.

"Действията на Русия са източник на районна неустойчивост и заплашват нашата съществена цел за единна, свободна и мирна Европа. Нарастват провокациите пред сигурността най-много в района на Балтийско и Черно море, както и в източната част на Средиземно море, където Русия ускорява своите военни качества и усилва военните си действия. Към това се прибавят и продължаващите спорове в периферията на Европейския континент и прилежащите райони, които се трансформират в източници на трайна неустойчивост и сигурност ", показва документът, подписан от министрите и персонално от премиера Бойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република... към профила.

Авторите отделят доста място на Русия, и то главно в отрицателен проект. В рубриката "Външна среда за сигурност " е записано, че "интензивното увеличаване и рационализация на съветските военни качества на територията на нелегално анексирания Кримски полуостров, продължаващите дейности за неговото консолидиране в стопанската система, обществения и политическия живот на Русия, както и разширеният изход на тази страна от акваторията на Черно море, включително до енергийните находища в него, продължиха да водят до трайно нарушение на геостратегическия и военния баланс в Черноморския район ".

Като проблем се отбелязва и утежняването на връзките на Руската федерация с НАТО и Европейски Съюз. Това слага пред съществени тествания построената европейска архитектура за сигурност. "Неизпълнението и изборното използване от Русия на фундаментални интернационалните контракти в региона на контрола и стандартните оръжия, незачитането на териториалната целокупност на самостоятелни страни, осведомителната война и всеобщото потребление на хибридни тактики подкопават доверието и доста затрудняват връщането към разговора и намирането на трайни политически решения, свързани със сигурността в Европа ", написа в държавния документ, представен от "Сега ".

Пак там се твърди, че за задълбочаване на рецесията в връзките спомагали интензивните опити на Русия за възобновяване и разширение на сферите на въздействие. Това ставало даже посредством "действия във военната, икономическата и културната сфера, представяни в някои от случаите като равноправно и взаимноизгодно съдействие и даже помощ за отбрана на националната еднаквост и суверенитет ".

Все отново държавното управление показва, че с Русия не се изчерпват всички опасности за националната сигурност. В отчета да вземем за пример категорично е маркирано, че подобен риск през 2016 година са представлявали и продължаващите и нововъзникващи искания на прилежащи страни за съществуване на несъществуващи в България малцинства. Това противоречало както на интернационалните правила, по този начин и на националните ползи. "В същото време се установи усилване на процеса на асимилация и изолираност на българските общности в района, както и нарушение на съществени права на българите, останали отвън рамките на страната ни по силата на мирните контракти след Първата и Втората международна война ".

Като заплаха се сочат продължаващите бойни дейности в Сирия, както и провокираните от нея, Афганистан и някои страни от Африка бежански и миграционен напън към Европейски Съюз. Според отчета "най-същественият риск е опцията за инфилтрация на екстремистки кафези, за което свидетелстват атентатите във Франция, Германия, Белгия и други европейски страни през 2016 година ".

Като друга заплаха е посочен Брекзит. Той създавал атмосфера на неустановеност както в кратковременен, по този начин и в средносрочен проект. Съществувала неустановеност по отношение на запазването и отбраната на правата на българските жители и изискванията за бизнес.

Според създателите трендовете в развиването на интернационалната среда очертавали преобладаващо хибриден темперамент на бъдещите опасности и закани. Предизвикателствата, подбудени от хибридните закани, оказвали въздействие върху вътрешнополитическата конюнктура в обособени страни освен в Европа, само че и оттатък Атлантическия океан. Веднага по-късно в отчета написа: "Безпокойство провокират опитите на непознати страни за образуване на публично мнение посредством дезинформация, пропагандни акции, медийна операция, потребление на обществените мрежи за лансиране на подвеждаща информация, финансиране на партии и популистки организации, начинания на популистки партийни водачи за манипулиране на групи гласоподаватели и за предизвикателство на комплициране измежду популацията и други "
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР