Българското правителство ползва експертиза на Организацията за икономическо сътрудничество и

...
Българското правителство ползва експертиза на Организацията за икономическо сътрудничество и
Коментари Харесай

По-прозрачно държавно управление обеща Калина Константинова

Българското държавно управление употребява експертиза на Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) при реализираната промяна на държавната администрация. Това стана ясно на конференция в Министерски съвет (МС) при представянето на плана " Напредване на промяната в обществената администрация ". Проектът е съгласуван от администрацията на кабинета и се финансира от Службата за поддръжка на структурни промени на Европейската комисия, а Организацията за икономическо сътрудничество и раз е реализатор за една от заложените действия, оповестиха от държавната пресслужба.

Конференцията бе открита от вицепремиера по дейно ръководство Калина Константинова .

Тя разяснява рекомендациите на специалистите от Организацията за икономическо сътрудничество и раз в 3 основни области за административната промяна в България - ролята на центъра на ръководство в стратегическото обмисляне и съгласуваност, регулаторната политика и гарантирането на интегритет в държавната администрация. Константинова акцентира, че методът на държавното управление към нужните промени в обществената администрация изцяло съответствува с рекомендациите на Организацията за икономическо сътрудничество и раз и международната процедура. " Отчитаме констатациите и оценките в отчета за центъра на ръководство, свързани с недоброто систематизиране на функционалностите сред администрацията на Министерския съвет и секторните министерства. Дублирането на функционалности сред администрациите, неналичието на ясно разграничаване сред обособените звена в администрацията на Министерския съвет са провокации, с които сме решени да се оправим. Структуриране на ново звено за стратегическо обмисляне в администрацията на Министерския съвет, с функционалности по мониторинг и оценка, е рекомендация, която ще използван на процедура. Това ще бъде видно за всички в плана за нов Устройствен устав на Министерския съвет и на неговата администрация, който напълно скоро ще бъде оповестен за публично разискване ", съобщи вицепремиерът.
 Политическа партия внесе плана за КПКОНПИ и упрекна Има Такъв Народ, че ги е боязън
Политическа партия внесе плана за КПКОНПИ и упрекна Има Такъв Народ, че ги е боязън

Депутатът Милен Матеев първо разясни " Що е корупция? "

По думите на Калина Константинова дълго време частичните, неустойчиви решения и неналичието на поредност в промените са съпътствали изпълнителната власт. " Нашата упоритост е да прекратим тази процедура. Да подредим множеството на брой тактики, които си опонират, припокриват се, не са синхронизирани във времето и осъществяването им не се наблюдава дейно. Ще модернизираме този развой като повишим прозрачността и използван правилата на положителното ръководство ", увери тя.

На конференцията стана ясно, че държавното управление работи и за поощряване на ефикасното използване на оценката на въздействието на нормативните актове на процедура, с цел да се подсигурява, че основаването на нови регулации ще се основава на данни и ще се прави в съдействие със заинтригуваните страни, в това число посредством така наречен ранни съвещания.

" Специално внимание отделяме на отправените рекомендации в отчета във връзка с интегритета в обществения бранш. Както знаете, държавното управление пое ангажимент за нулева приемливост към корупцията, който ние абсолютно съблюдаваме ", означи Константинова.

Тя сподели още, че Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество (КПКОНПИ) до този миг не оправдава упованията на обществото. " Тази институция има потребност от дълбока промяна, за която твърдо декларирам, че има политическа воля, тъй като това е задача, която обществото ни избра да осъществим ", посочи Константинова.
 ГЕРБ възмутени от гузната тишина на властта
ГЕРБ възмутени от гузната тишина на властта

Целта на опозицията била бистрота

По думите й се плануват съответни механизми за гарантиране на честността на чиновниците в обществения бранш, а в Плана за възобновяване и резистентност са заложени съответни дейности за разработване и приемане на система за инспекция на интегритета на чиновниците в държавната администрация.

" Отчитаме рекомендациите, че България би трябвало да обезпечи всеобхватна правна рамка за отбрана на лицата, подаващи сигнали за нарушавания на правото на Европейски Съюз в сходство с европейската инструкция, като това също е мярка в Плана за възобновяване и резистентност, по която са заложени съответни направление на деяние ", уточни вицепремиерът.

Стана ясно още, че Организацията за икономическо сътрудничество и раз предлага и усилване на контрола върху качеството на нормативните актове, създаване на етичен кодекс за висшите държавни длъжности, възстановяване на работата на Националния съвет по антикорупционни политики. Константинова означи, че напролет на тази година Националният съвет по антикорупционни политики към този момент е управляван от българския министър председател, което е удостоверение за политическия ангажимент на най-високо равнище.
 Обсъдиха съглашение за съдействие в битката с корупцията на среща в Министерски съвет
Обсъдиха съглашение за съдействие в битката с корупцията на среща в Министерски съвет

Обект на диалозите беше и повишението на административния потенциал

Ръководителят на генералната дирекция " Подкрепа на структурните промени " в Европейската комисия Марио Нава съобщи, че България е основала добра нормативна и институционална рамка, като идващите провокации пред промяната на държавната администрация са нововъведенията, дигитализацията, развиването на човешките запаси и отвореното ръководство.

Водещи специалисти от департаментите на дирекция " Публично ръководство " на Организацията за икономическо сътрудничество и раз показаха съответните рекомендации от отчета на организацията и се включиха в полемиките.

" На 25 януари т.г. Съветът на Организацията за икономическо сътрудничество и раз взе решение измежду поканените за участие страни да бъде и България. Така, дружно с Румъния, страната ни получи късмет, откакто покрие всички критерии в хода на процеса на присъединение, да стане част от групата на страните с най-развитите стопански системи и гарантиращи най-високите стандарти за народна власт и господство на закона. 38 страни членуват в международната организация, измежду тях са и 22 страни членки на Европейски Съюз ", означават още от пресслужбата на Министерски съвет.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР