Българският национален отбор по волейбол победи Сърбия с 3:2 (25:18,

...

България победи Сърбия след здрава битка

Българският народен тим по волейбол победи Сърбия с 3:2 (25:18, 20:25, 25:23, 24:26, 15:12) във втори мач от шампионата в Кордоба (Аржентина), който е част от програмата на Световната лига. На старта нашите отстъпиха на Бразилия с 0:3, а в този момент много се изтезаха против към този момент класиралите се за идната фаза сърби. След като през вчерашния ден нашият щаб хвърли в багра против Бразилия най-вече запаси и момчета, които по-рядко са влизали в игра, в този момент на полето излязоха титулярите. Началото беше равностойно и мина при замяна на водачеството. Сърбите към този момент си бяха обезпечили присъединяване във финалния кръг, само че все пак се бориха като на живот и гибел. Второто техническо спиране пристигна при преимущество за нашите – 16:14. След отлична офанзива на Цветан Соколов поведохме с 18:15. После Братоев подвигна съвършено на Виктор Йосифов, с цел да дръпнем с 19:15 и да принудим треньора на сърбите Никола Гърбич да изиска спиране. След положителни намеси на Розалин Пенчев и Соколов се стигна до преднина на българския отбор с 21:17 и 22:18, а по-късно и 24:18 след блокади. „ Лъвовете “ осъществиха още първия си геймбол – 25:18. Втората част стартира с нападателна игра на „ плавите “. Те поведоха с 11:9, само че след сполучливи офанзиви на Николай Пенчев и на Йосифов изравнихме. Последва слаба серия на българите – седем изгубени сервиса. След спиране при 16:15 за сърбите, те съумяха да нанижат 5 поредни точки против единствено една за България и дръпнаха с 21:17. Съперникът не позволи срив и изравни резултата – 25:20 и 1:1 гейма. В третият гейм хъсът и настроението се върнаха в играта на нашите момчета. Избраниците на Пламен Константинов си разменяха водачеството с съперника. Поведоха с 21:20 при наш сервис. В тези моменти по този начин и не можехме да намерим метод да спрем отличния Урош Ковачевич. След чудесна интервенция на Розалин Пенчев стигнахме до 24:23. Брат му Николай извърши сервис, а нашата обсада излезе сполучлива – 25:23 и България поведе с 2:1 гейма! В четвъртата част българите подходиха доста мобилизирано и водеха с 4 точки – 12:8. Драматични минути доведоха до 17:13 в наша изгода след офанзива на Соколов против тройна обсада. Отново Цветан ни донесе 20:16. Николов с майсторско осъществяване преодоля блокадата за 21:17, а след това от сервис осъществя за 22:17. После Гоцев матира сръбската отбрана – 23:19. Братоев сгреши хлапашки и Сърбия понижи до 23:22, а след блокаут се стигна и до тъждество – 23:23. Р.Пенчев обаче още веднъж ни изведе напред – 24:23. Сърбите направиха поврат – 24:25, а след блокаут загубихме гейма – 24:26. Стигна се до тайбрек! В решителният пети гейм българите поведоха с 5:2 преди Гърбич да изиска спиране. Великолепен ас на Николов ни обезпечи задатък от 6:2. Размяната на полето пристигна при 8:4 за „ лъвовете “. Подържахме водачеството от самото начало. Р.Пенчев докара нещата до мачбол при 14:12, когато Гърбич изиска спиране в опит да разконцентрира младока. Той обаче не трепна и спечелихме с 15:12, а с това и мача с 3:2. Най-резултатен в мача беше Цветан Соколов с 26 точки. Розалин Пенчев и Николай Николов записаха надлежно 18 и 17 точки. Николай Николов направи и най-вече блокади в мача - 6. От сърбите се отличи Урош Ковачевич (15), а 11 добави Александър Благоевич. За „ лъвовете “ това беше първа победа над противника от осем години насам. За последно ликувахме против западните ни съседи на европейското в Измир (Турция) през 2009 година Тогава бихме в груповата фаза с 3:2. Това е последната българска победа в последните 7 конфликта. Шест от мачовете бяха в Световната лига, а един – през 2013-а, на европейско състезание. Под управлението на Пламен Константинов конфликтите бяха два – от 2016-а. Тогава паднахме с 0:3 и 1:3, а „ плавите “ завоюваха Лигата. За финалната шестица в Куритиба (4-8 юли) се класира непосредствено домакинът Бразилия. Визи ще вземат още пет отбора в генералното класиране, тъй че към този миг резервираме шансове за финалите. За финалите се класираха към този момент Франция и Сърбия. Нашата цел е 6-ото място. Там след 8 изиграни мача се намира Русия с 11 точки, до момента в който България е незабавно по-късно с 10. В последния кръг руснаците посрещат Иран, който съумя да завоюва 3 от срещите си дотук (срещу Аржентина, Белгия и Полша). Важен за нашата цел ще бъде крайният резултат от конфликта сред Съединени американски щати и Полша. Трябва да се надяваме на триумф за американците. В последната среща в Кордоба нашите ще играят с Аржентина от 01:10 в нощта против понеделник. Трябва ни наложително победа.
Източник: fakti.bg