Българските отбори от Русе и Чепеларе се представиха много силно

...

Български отбори попаднаха сред десетте най-добри в Европа на състезание за икономични автомобили

Българските тимове от Русе и Чепеларе се показаха доста мощно в надпреварата за енергийна успеваемост в превоза Shell Eco-marathon, което се организира в Лондон. В категория " Прототипи ", задвижвани с електрическа батерия, тимът на Русенския университет - " Автомобилист ", зае девето място и по този метод извърши задачата си за класиране в топ 10.

Прототипът на Русенския университет и водачът на тима Илияна Минковска.
© Михаил Стоянов

Младите инженери съумяха да изминат с колата си разстояние от 472 км с 1 кВтч, като по този метод усъвършенстваха резултатите си от предходната година когато реализираха 360 км/кВтч.

Другият български представител в същата категория – тимът на Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм " Н.Й. Вапцаров " в Чепеларе, измина 289 км с 1 кВтч. По този метод учениците заеха 18-о място в крайното класиране, с което също се показаха по-добре от предходната година, когато бяха 22-ри.

Прототипът на учениците от Чепеларе.

Миналогодишният победител – френският екип Microjoule- La Joliverie, отбрани първото си място в категорията с мотор с вътрешно горене и реализира резултат от 2324 км/л.

Вторият тим на Русенския университет – HydRu, се състезава за първи път в Shell Eco-marathon в категорията " Градски вид ".

Вторият тим на Русенския университет – HydRu, които се състезават за първи път в Shell Eco-marathon в категорията " Градски вид ", се класира на пето място при колите, задвижвани с атомна горивна клетка. Екипът на столичния Технически университет не попадна в крайното класиране поради проблеми с автомобила си.

Екипът на столичния Технически университет ревизира автомобила си.

Общо 147 тима от 27 страни от цяла Европа участваха в Shell Eco-marathon. По време на надпреварата се стекоха над 15 хиляди фенове, които имаха опция да се допрян до инженерните умения на студенти и възпитаници. Пистата, където се организира конкуренцията се намира в непосредствена непосредственост до Олимпийския стадион в Лондон.
Източник: dnevnik.bg