Българската лекоатлетка Ивет Лалова-Колио даде старт на социално-отговорната кампанията Открито

...
Българската лекоатлетка Ивет Лалова-Колио даде старт на социално-отговорната кампанията Открито
Коментари Харесай

Ивет Лалова: Изследвайте се за диабет всяка година


Българската лекоатлетка Ивет Лалова-Колио даде старт на социално-отговорната акцията „ Открито за диабета “, на която за трета поредна година е дипломат. Тя се включи в самодейността като мери кръвната си захар обществено, с цел да насърчи хората да си вършат годишни проучвания, съобщи кореспондент на БГНЕС.

Това е първото от серията интензивности, с което се означи старта на тазгодишната акция, която ще се концентрира освен върху предварителната защита на болестта, само че и ще обърне внимание на ранна диагностика на диабета и верния надзор над болестта. Целта ѝ е оптимално висок брой хора да преминат през безплатните профилактични измервания на кръвна захар, които ще се органи зрат в 11 града в страната през месеците октомври – ноември 2017 година по случай отбелязването на Световния ден на диабета. Кампанията се провежда за шеста поредна година от фармацевтичната компания Sanofi България.

"Над 450 хиляди българи имат диабет, като близо половината от тях не са диагностицирани. 45% от сънародниците ни в никакъв случай не са си правили проучване за диабет, макар рекомендацията сходен обзор да се прави всяка година. Вярвам, че доста хора ще последват образеца ми, тъй като ранната диагностика на диабета и контролът над болестта защищават от затрудненията, които могат да са съществено инвалидизиращи “, разяснява Лалова.

"Постигането на добър надзор върху диабета разрешава на пациентите да водят пълностоен метод на живот. Тревожен е фактът, че всеки втори пациент, диагностициран с диабет, не реализира целесъобразните равнища на кръвна захар. Затова пациентите наложително би трябвало да вършат най-малко два пъти в година проучване на гликирания хемоглобин. Ендокринологът най-добре може да реши кое е вярното лекуване и по кое време е нужна смяна в него, с цел да се реализира нужният надзор и да се избегнат затрудненията “, добави Йерун Вайтес, общоприет управител на бизнес направление „ Лекарства обща медицина “ за Централна и Югоизточна Европа на фармацевтичната компания Sanofi.

Кампанията „ Открито за диабета “ ще продължи с гратис премерване на кръвна захар и гликиран хемоглобин в 11 града в страната. Измерванията стартираха през днешния ден в ДКЦ “Св. Лука – Диабетен център “ в София и ще продължат на 10 октомври в Кърджали (МБАЛ “Атанас Дафовски ” - Клинична лаборатория), 17 октомври в Пловдив (МЦ “Димед ”), 19 октомври в София (ДКЦ 20, бул. "Ген.Стефан Тошев" № 15-17, Едноличен търговец.1), 23 октомври в Червен бряг (МЦ - Червен бряг ЕООД, ул. “Яне Сандански ” 61, ет.2, фоайе), 25 октомври в София (ДКЦ 6, ул. “Коньовица ” 65, ет. 1, каб..2), 1 ноември в Габрово (ДКЦ 1, база 1, ет. 2, каб.28), 6 ноември в Карлово (МЦ “Вита Мед “1) и 8 ноември в Казанлък (ДКЦ 1, ет.2).

Ранното диагностициране лимитира тежките затруднения при болните, по тази причина е доста значимо да се познават първите признаци на диабета. Най-често срещаните признаци са: постоянно уриниране, мощна жадност и възприятие на апетит. Освен общите признаци се следят и характерни за всеки от двата вида диабет. При захарен диабет вид 2 огромна част от пациентите нямат никакви признаци в продължение на години. Повечето от тях са с наднормено тегло или затлъстяване, с струпване на мазнини, най-вече в региона на корема. Симптоми за болестта могат да бъдат непрекъснатата отмалялост, мъчно заздравяващите рани и гениталните инфекции. Заболяването захарен диабет вид 1 стартира внезапно и трагично. При него множеството пациенти са с поднормено или обикновено телесно тегло. Ранните признаци при него са неестествена загуба на тегло, непрекъсната отмалялост, нарушаване на зрението и кожни и генитални инфекции.

Захарният диабет е едно от най-разпространените обществено значими болести. По данни на Международната диабетна федерация (IDF) с тази диагноза живеят над 415 млн. души (всеки 11-ти човек по света) имат диабет, само че близо половината от тях са недиагностицирани. Статистиката демонстрира, че през 2015 година на всеки 6 секунди някъде по света някой е умирал от диабет. В България по данни на IDF броят на хората с диабет на възраст сред 20 и 79 години е над 450 000. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР