Българска литература от Освобождението до Първата световна война“ от проф.

...
Българска литература от Освобождението до Първата световна война“ от проф.
Коментари Харесай

"Българска литература от Освобождението до Първата световна война, Част 3" (предложение за четене)

„ Българска литература от Освобождението до Първата международна война “ от проф. Милена Кирова обхваща академични курс лекции на авторката, само че има за цел да вкара необятен кръг читатели в историята и проблематиката на българската литература.

Проф. Кирова извежда на напред във времето някои забравени творби и слага във фокус нови оценки на към този момент познати произведения със съзнанието, че това, което назоваваме литературна история, не съответствува с действителността на обстановката, в която се е случила българската литература от Освобождението до Първата международна война. 

Първият том беше отдаден на създателите, чието творчество стартира и се разпростира (а от време на време и се изчерпва, както в случаите с Алеко Константинов и Захарий Стоянов) в първите две следосвобожденски десетилетия, до края на XIX век. Цялостно са показани създатели като Захари Стоянов, Иван Вазов, Алеко Константинов, Стоян Михайловски. 

Вторият том се занимава напълно с модернизма, по-точно с първите две стъпала на неговата поява в българската литература: кръга „ Мисъл “ и символизма. С цялостни портрети са показани деветима създатели. С изключение на Петко Тодоров, всички останали са поети: от Пенчо Славейков и Пейо Яворов до Димчо Дебелянов, Николай Лилиев и Теодор Траянов. 

Част III е отдадена на по-общи тематики, които не са били обсъждани до този миг, като: Градът в българската литература; Развитие на театралното дело и поява на съвременна българска драматургия; Литературата, основана от дами... С цялостни портрети са показани двама създатели: Елин Пелин и Георги Стаматов. Томът приключва с нова оценка на литературата, основана по време на войните 1912–1918 година.

За създателя

Проф. дфн Милена Кирова преподава история на българската литература от Освобождението до Първата международна война и антропология на библейския свят в СУ „ Св. Климент Охридски ”.

Ръководи катедрата по българска литература от 2003 до 2011 и от 2015 насам. Автор е на 15 книги, измежду които са монографиите „ Сънят на Медуза. Към психоанализа на българската литература ”, „ Йордан Йовков. Митове и митология ”, „ Проблематичният натурализъм ” и „ Библейската жена. Механизми на конструиране, политики на обрисуване в Стария Завет ”, „ Литературният канон. Предизвикателства “.

Освен това е съставител и редактор на два тома „ Неслученият канон “, първата история на българската литература, основана от дами (2009 и 2013).

През последните години се занимава с проучване на мъжествеността в Стария Завет, вследствие на което през 2011 година излезе книгата ѝ „ Давид, Великия. История и неустрашимост в Еврейската Библия ”, първа част от по-голямо проучване.

Носителка е на разнообразни награди, сред които са Националната премия за литературна рецензия на името на Иван Радославов и Иван Мешеков (2011), Националната премия за хуманитаристика „ Хр. Г. Данов “ за 2011 и за 2006 година, премията за литературна история и рецензия на СУ (2003), премията за достижения в региона на литературната история на ВТУ (2002) и други

Източник: venera.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР