България завърши 1:1 при гостуването си на Кипър в мач

...

Дузпа спаси България от конфузна загуба в Кипър

България приключи 1:1 при гостуването си на Кипър в мач от петия кръг на група 3 от Лигата на нациите и резервира шансове за първото място в своята група. Тимът на Петър Хубчев има равни точки с водача в групата Норвегия, който направи 1:1 при визитата си на Словения.

В Никозия двата отбора действаха прекомерно внимателно и голови положения липсваха. В 24-ата минута обаче българската защита се пропука. Ивелин Попов загуби топката в полето на домакините, последва дълъг пас на Хараламбос Кирияку към Панайотис Закариу, който се озова самичък против Георги Петков и осъществя с удар по земя.

Тимът на Петър Хубчев опита да отвърне на удара в края на полуремето. В 39-ата минута Антон Недялков проби по левия фланг и пусна към Божидар Краев на точката на дузпата, само че ударът на нападателя бе избавен от Костас Панай. В идната офанзива и Ивелин Попов тества стража на кипърците, който още веднъж съумя да се намеси.

Секунди преди почивката топката облиза левия непряк дирек на Панай след удар с глава на Георги Костадинов.

" Лъвовете " се впуснаха в офанзива през втората част и в 55-ата минута Тодор Неделев стреля мощно, само че Панай се намеси. Впоследствие селекционерът Петър Хубчев реализира двойна промяна - Спас Делев и Николай Димитров вместо Божидар Краев и Галин Иванов.

В рамките единствено на три минути - сред 62-ата и 64-ата, основният арбитър Ал Хаким от Швеция подмина претенциите на " трикольорите " за дузпа.

Четвърт час преди края Кипър бе покрай втори гол. Кирияку центрира към Артиматас, който засече от воле, само че над напречната греда.

Десет минути преди края Спас Делев бе повален в наказателното поле, Ал хаким обаче още веднъж не отсъди дузпа. Последва най-хубавата опция пред националите след почивката - Бодуров засече с глава центиране на Неделев от ъглов удар, само че Панай се намеси ослепително.

България въпреки всичко изравни в 89-ата минута, когато резервата Николай Димитров осъществя дузпа, отсъдена за фаул против капитана Ивелин Попов.

Последва мощен напън от страна на " лъвовете ", които сътвориха напрегнати обстановки пред Панай, само че не съумяха да стигнат до втори гол.

Стартови сформира

КИПЪР (4-3-3): Панай, Меркис, Макрис, Ефрем, Кириаку, Авраам, Коусулос, Захариу, Маргаса, Артиматас, Лаифис

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): Г. Петков; С. Попов, Бодуров, Божиков, Недялков; Г. Костадинов, Славчев; Краев, Г. Иванов, Неделев; И. Попов
Източник: ruse24.bg