България загуби от Словения с 64:72 (22:12, 12:19, 10:20, 20:21)

...

България преклони глава пред Словения

България загуби от Словения с 64:72 (22:12, 12:19, 10:20, 20:21) в София в среща от втория кръг в група " А " на Европейските квалификации по баскетбол за дами. Възпитаничките на Стефан Михайлов изиграха мощна първа четвърт, само че по-късно последователно гостенките, които приключиха на десето място на последния континентален шампионат през юли, постановиха волята си и записаха втори триумф. Българките останаха с победа и проваляне.

Домакините започнаха мощно срещата и малко преди края на първата четвърт дръпнаха с 20:8, а при започване на втората задатъкът им доближи 25:12. До почивката гостенките съумяха да съкратят пасива си и първото полувреме приключи с нежен задатък от 34:31 за България. Словения стигна до поврат със серия от 13:3 и малко след средата на третата четвърт дръпна с 44:39, като до края на изпусна водачеството. Авансът на противника стигна 13 точки при 62:49 в 34-ата минута, а минута преди края българките понижиха до 62:69, само че за повече нямаха сили.

Словенките имаха сериозен превес в подкошието, като записаха 49 битки, 16 от които в нахлуване, против общо 35 на българките. Димана Георгиева беше най-хубава за домакините със 17 точки и 10 битки, Христина Иванова добави 15 точки, а Радостина Димитрова приключи с 12 точки. За гостенките с 19 точки и 8 битки се отличи Тея Облак, а Ника Борич способства с 13 точки и 6 асистенции.

" Бяхме равностойни против тим от топ 10 на Европа. Малки елементи, неналичието ни на опит в мачове на такова равнище се оказаха решаващи. Направихме някои непотребни нарушавания, изпуснахме няколко чисти обстановки под коша, взеха ни много битки в нахлуване. Направихме много положително първо полувреме, само че считам, че през всичките 40 минути се борихме и показахме темперамент. С малко повече класа противникът ни победи.

Доволен съм от старта ни в квалификациите. Изиграхме мощен мач в Исландия и през днешния ден също се представихме добре. Смятам, че се развиваме добре. За страдание в този момент имаме цяла година пауза в квалификациите. През лятото би трябвало наложително да се съберем, да създадем лагер с контролни срещи и присъединяване в шампионати, с цел да имаме повече време да се обиграем ", разяснява селекционерът Михайлов.