България сложи край на 50-годишната черна серия срещу Швеция. В

...

Шансовете са живи! България подчини Швеция в трилър и сложи край на 50-годишната мъка

България постави завършек на 50-годишната черна серия против Швеция. В световнатa подготовка от Група „ А “ българските национали победиха своя противник с 3:2 и резервираха всички шансове за класиране на Мондиал 2018.

Станислав Манолев, Георги Костадинов и Ивайло Чочев бяха точни за „ лъвовете “, до момента в който за Швеция се разписаха Микаел Лустиг и Маркус Берг. Пламен Илиев отбрани прозвището си Тигъра и избави дузпа, а и няколко рискови положения пред своята врата. Селекционерът Петър Хубчев пък бе изпъден на трибуните още в преди да са изтекли 20 минути поради реплики към съдията Паоло Талиавенто.

Селекционерът Петър Хубчев изненада с решението си да заложи на вратата на Пламен Илиев, а на върха на офанзивата бе Ивелин Попов. Андрей Гълъбинов бе оставен на аварийна пейка.

Първото полувреме на международната подготовка предложи доста страсти на феновете и приключи при резултат 2:2.

България вкара първи гол от 24 години насам на своя противник в 12-ата минута. Тогава Станислав Манолев получи центриране на далечната греда от Георги Миланов и с глава прониза шведския вратар. Това бе първо попадение за България против „ тре кронур “ от 1993 година, когато Стоичков означи от дузпа на „ Васил Левски “.

Само три минути по-късно обаче шведите получиха право да изпълнят дузпа, откакто реферът Талиавенто видя нарушаване на Георги Костадинов в нашето наказателно поле. Пламен Илиев обаче хвана ъгъла на битата от Форсберг дузпа, а по-късно се намеси уместно и при добавката.

Минути по-късно Петър Хубчев бе изпъден от аварийна пейка за реплики към съдията.

В 29-ата минута шведите изравниха. Микаел Лустиг се извиси най-високо при центриране от корнер и прати топката във вратата на Пламен Илиев.

Радостта им обаче търпя единствено четири минути. Ивелин Попов центрира чудесно в 33-ата минута, а на далечната греда Георги Костадинов бе изтърван и с глава още веднъж изведе България напред.

Националите обаче не съумяха да задържат задатъка си до почивката. В 43-ата минута Маркус Берг бе изтърван в наказателното ни поле и с глава още веднъж изравни резултата – 2:2.

В началото на второто полувреме Швеция натисна. На два пъти Пламен Илиев се намеси при удари на Форсберг и избави вратата си от попадение. Малко по-късно още веднъж играчът с номер 10 още веднъж опита шанса си против българския пазач и още веднъж Тигъра бе непогрешим.

Играта се поуспокои до към 75-ата минута, а през това време Тодор Неделев влезе на мястото на Георги Миланов, а Краев размени Станислав Манолев.

В 79-ата минута Чочев лиши топката в центъра, пусна на Попов, който му върна пред наказателното поле. Халфът на Палермо не се поколеба и незабавно стреля доста тъкмо в ъгъла на шведската врата, а ударът му не остави шансове за Олсен - 3:2.

Малко по-късно дебют за България направи Ивайло Димитров, който влезе на мястото на Ивелин Попов.

До края на срещата нашите съумяха да задържат задатъка си изцяло справедливо стигнаха до триумф с 3:2. " Трикольорите " записаха четвърта победа от четири семейства в тези международни квалификации.

България е на трето място в класирането с 12 точки, до момента в който Швеция е пред нас с точка повече. На върха е Франция с 16.

На 3 септември България гостува на Холандия, а Швеция на Беларус.

НАШАТА КВАЛИФИКАЦИОННА ГРУПА ЗА МОНДИАЛ 2018
ВСИЧКИ ГРУПИ В БИТКАТА ЗА СВЕТОВНОТО В РУСИЯ​

България - Швеция 3:2
1:0 Станислав Манолев (12), 1:1 Микаел Лустиг (29), 2:1 Георги Костадинов (33), 2:2 Маркус Берг (43), 3:2 Ивайло Чочев (79)

България: 13.Пламен Илиев, 2.Страхил Попов, 3.Петър Занев, 4.Божидар Чорбаджийски , 15.Васил Божиков , 6.Симеон Славчев, 7. Георги Костадинов , 18.Ивайло Чочев , 11.Станислав Манолев (76- 12.Божидар Краев), 17.Георги Миланов (61- 8.Тодор Неделев), 10.Ивелин Попов (к) (84- 9.Ивайло Димитров)
Резерви:1.Божидар Митрев, 23.Георги Китанов, 5.Георги Терзиев, 8.Тодор Неделев, 9.Ивайло Димитров, 12.Божидар Краев, 14.Антон Недялков, 16.Андрей Гълъбинов, 19.Кирил Десподов, 20.Орлин Старокин, 21.Кристиян Малинов, 22.Александър Цветков
Селекционер: Петър Хубчев

Швеция: 1.Робин Олсен, 2.Микаел Лустиг , 3.Виктор Линдельоф, 4.Андреас Гранквист (к), 6.Лудвиг Аугустинсон, 8.Албин Екдал (70- 7.Себастиян Ларсон), 9.Маркус Берг , 10.Емил Форсберг, 13.Якоб Йохансон (84- 22.Самуел Арментерос), 20.Ола Тойвонен , 21.Джими Дурмаз (81- 17.Виктор Клаесон)
Резерви: 12.Карл-Йохан Йохансон, 23.Кристофър Нордфелт, 5.Мартин Олсон, 7.Себастиян Ларсон, 11.Кристофър Нийман, 14.Филип Хеландер, 16.Емил Крафт, 17.Виктор Клаесон, 18.Понтус Янсон, 19.Маркус Роден, 22.Самуел Арментерос

1- Начало на мача
6- Страхил Попов откри Чочев на делчената греда, той се озова самичък против Олсен, само че стражът на Швеция се хвърли и мазета в корнер
12- ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Станислав Манолев получи центриране на далечната греда от Георги Миланов и с глава прониза шведския вратар за 1:0!
15- Дузпа за Швеция. Георги Костадинов задържа противник в наказателното поле и съдията уточни бялата точка!
16- Пламен Илиев избавя! Форсберг стреля в долния десен ъгъл, само че българският вратар избива. Последва добавка, която също бе избита от стража!
18- Селекционерът Петър Хубчев е изпъден от аварийна пейка, откакто оспорва решение на съдията Талиавенто
29- ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ! Микаел Лустиг се извиси най-високо при центриране от корнер и прати топката във вратата на Пламен Илиев за 1:1
33- ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Ивелин Попов центрира чудесно, а на далечната греда Георги Костадинов бе изтърван и с глава извежда " лъвовете " още веднъж напред в резултата!
43- ГОЛ ЗА ШВЕЦИЯ! Маркус Берг бе изтърван в наказателното ни поле и с глава още веднъж изравнява резултата!
45- 1 минута добавено време на първото полувреме
45+1- Край на първото полувреме!
_________________________________________
46- Начало на второто полувреме
53- Тойвонен опита удар, само че лек и право в ръцете на Илиев
58- Занев игра с ръка на границата на наказателното поле и Швеция получи право да извърши директен свободен удар. Пламен Илиев обаче мазета мощния удар на Форсберг!
59- Отново Форсбгер стреля от 10-ина метра, само че още веднъж Пламен Илиев избива в корнер!
67- Форсберг стреля от фаул, само че Илиев се хвърля и избива в корнер
79- ГОЛ ЗА БЪЛГАРИЯ! Чочев лиши топката в центъра, пусна на Попов, който му върна пред наказателното поле. Халфът на Палермо не се поколеба и незабавно стреля доста тъкмо в ъгъла на шведската врата, а ударът му не остави шансове за Олсен - 3:2!
90- 4 минути продължение