България ще продължи да бъде надежден партньор в транзита на

...
България ще продължи да бъде надежден партньор в транзита на
Коментари Харесай

Радев увери Вишеградската група, че България е надежден енергиен партньор

България ще продължи да бъде благонадежден сътрудник в преноса на енергийни запаси към страните от Централна и Източна Европа и за обезпечаването на енергийната сигурност и непоклатимост в района.

Това съобщи президентът Румен Радев на среща през днешния ден в президентската институция с ръководителите на дипломатическите задачи на страните от Вишеградската група в България. В срещата участваха посланикът на Чешката република у нас Мирослав Томан, посланикът на Република Полша Мачей Шимански, посланикът на Словашката република Васил Гривна и посланикът на Унгария Миклош Борош.

По време на срещата президентът Радев открои подхванатите от страната ни дейности за възобновяване на предвидимостта в българската енергетика с анулацията на така наречен енергийна вноска за транспорт на природен газ през територията на страната ни. Държавният глава акцентира и положените старания за диверсификация на доставките на природен газ за България посредством обезпечения достъп до терминалите за полутечен газ в Гърция и Турция и резервираните потенциали там, както и за увеличение на опциите на българската газопреносна мрежа за пренос към съседите ни и района. В тази връзка беше разискван и капацитетът на българската самодейност Solidarity Ring за съдействие сред операторите на газопреносните системи на България, Румъния, Унгария, Словакия и държавната петролна компания на Азербайджан SOCAR за транспорт на спомагателни количества на природен газ към Европа.
 Азербайджан може да доставя и още природен газ за България и района
Азербайджан може да доставя и още природен газ за България и района

Министър Владимир Малинов е на публично посещаване в Баку

В изискванията на енергийна рецесия нуклеарната енергетика придобива значително значение, заради което България и страните от Вишеградската група споделят позицията за нейното признание за зелена, което е належащо изискване за гарантиране на резистентност на процеса на енергиен преход.

По време на срещата президентът Радев прикани за още по-тясно партньорство в региона на миграционната политика на Европейски Съюз, която следва да се концентрира освен върху миграционните потоци към Европа, а и на взаимна работа с страните, от които произлизат мигрантите.

В рамките на полемиката бяха разисквани също рисковете за сигурността на Европа от войната на Русия против Украйна и методите за справяне с отрицателните обществени и стопански последствия от нея за страните членки на Европейски Съюз.

Вишеградската група е основана през 1991 година от президентите на Чехословакия и Полша и министър-председателя на Унгария. Първоначално групата е наричана " Вишеградска тройка ", а след разделянето на Чехословакия на две независими страни Чехия и Словакия се преименува на " Вишеградска четворка ". Създаването на формата е стимулирано от стремежите на държавите-участници към стабилно икономическо развиване и усилване на съдействието в районен проект. Междуправителственото съдействие в границите на групата се координира от Председателство, което се поема от всяка страна член на ротационен принцип, с мандат за една година. В интервала 1 юли 2023 - 30 юни 2024 година Чешката република е ръководител на Вишеградската група.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР