България и Румъния са изпълнили условията за присъединяване към Шенген

...
България и Румъния са изпълнили условията за присъединяване към Шенген
Коментари Харесай

Журналист: Ще станем гетото на Европа, ако се случи това

България и Румъния са изпълнили изискванията за присъединение към Шенген и е извънредно време съветът на Европейски Съюз да предприеме нужните стъпки. Това разгласи на 17 октомври говорителката на Европейска комисия Анита Хипер. Ден по-късно Европейският парламент прие резолюция, с която прикани двете страни да бъдат признати в " пространството без граници ".

На 26 октомври пък излезе отчетът на специалистите на Европейска комисия, които ревизираха техническата подготвеност на България за приемане в клуба. Резултатите от инспекцията са повече от катеогрични – Румъния и България са повече от подготвени да се причислят към Шенген. Не беше открит нито един проблем, който да оправдае в допълнение закъснение.

Въпреки това приемането на страната ни не наподобява несъмнено - всички страни членки би трябвало да поддържат единомислещо приемането на нови страни в Шенген, по тази причина позицията на Хага може да блокира присъединението на България и Румъния.

Парламентът в Нидерландия, Хага, одобри резолюция, с която прикани пратиелството на Марк Рюте да не позволява България и Румъния в Шенген, до момента в който не се увери, че битката с корупцията и проведената престъпност в двете страни реализира резултати.

Румъния за първи път ще бъде хазаин на среща на НАТО

Ще влезе ли страната ни в Шенгенското пространство и по кое време? Защо Нидерландия продължава да ни спъва? Колко е значимо да бъдем там? На тези и други въпроси търсиха отговори дипломатът Любомир Кючуков и журналистът Огнян Георгиев в предаването " Кой приказва? " по Дарик радио.

" В един по-широк подтекст България ще влезе в Шенген в обозримо бъдеще. А дали ще влезе през декември, когато следва този въпрос да бъде обсъждан първо на Въвета на външните министри и по-късно на Европейския съвет – следва да забележим. Единственият проблем е Нидерландия и нейната позиция, само че този проблем е в положение да блокира целия развой. Това преди всичко е напълно политическо решение и на второ – вътрешнополитически стимулирано решение ", коментира Любомир Кючуков.

" Мисля, че към момента имаме късмет да бъдем признати, Заедно с Хърватия и Румъния, в края на тази година. Колко е огромен този късмет следва да се види в идващия един месец, когато българската дипломация ще има тежката задача да убеди Нидерландия, че тя има опция и метод да пусне България и Румъния да влязат в Шенген. Това е дипломтическа задача – двустранни договаряния с страна, която не е склонна да постъпи по някакъв метод ", посочи от своя страна Огнян Георгиев.

Той изясни, че повода за тази резолюция е, че крайнодесните в холандския парламент са искали да прокарат резолюция, само че държавното управление е иззело тяхната самодейност и е прокарало своята резолюция, с цел да не му вържат ръцете с крайни изводи.

" Тоест в тази резолюция към момента има пролуки, през които България може да влезе. Ние имаме опция до края на годината да решим този проблем ", добави още журналистът.

" Аз слагам персонално върху Румен Радев отговорността, в случай че България не извърши тази цел през следвашия месец, тъй като той е индивидът, който еднолично ръководи – той е изпълнителната власт. Следователно върху него ще падне целия негатив, в случай че България пропусне този късмет ", категоричен е Огнян Георгиев.

Според Любомир Кючуков несъмнено има значение дали сме в Шенген.

" Първо от позиция на елементарните жители – присъединяване на България в Шенгенското пространство значи неограничен надзор при пътешестване на българските жители и второ – институционално, за страната, тъй като това несъмнено е крачка напред към консолидираното във всички европейски пространства. И в двата случая това е нещо, от което България единствено ще завоюва ", изясни той.

Според Огнян Георгиев Шенген е даже по-голям за България в момента от еврозоната.

" Шенген се състои от всички континентални членки на Европейски Съюз без Румъния и България и Кипър, който има собствен вътрешен проблем. Има два разновидността - първият е ние и Румъния да останем отвън тази зона. Вторият вид е румънците да съумеят да влязат, ние не. Това ще е призрачен вид за България – ще останем единствената континентална членка, която не е член на това пространство. Този вид ще е призрачен за Северна България, която ще се задръсти, безусловно – от границите с Румъния до планината ние ще имаме колони от хора, тирове и коли, които няма да могат да минат ", съобщи журналистът.

" Ние ще станем гетото на Европа, ще бъдем тази дупка, която ще седи тук ".

" От имиджова позиция ние сигурно ще бъдем втора употреба член и то ще бъде очевидно ", безапелационен е Огнян Георгиев.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР