България е на 20-то място в света по ръст на

...
България е на 20-то място в света по ръст на
Коментари Харесай

България е на челно място по поскъпване на жилищата – ето защо

България е на 20-то място в света по растеж на цените на жилищата през четвъртото тримесечие на предходната година, сочат данни на консултантска компания за недвижими парцели. Компанията регистрира годишен растеж на цените на жилищата у нас от 6,3% в интервала октомври-декември 2018 година и 0,8% по отношение на предходното тримесечие, оповестява „ Труд “.

Поскъпването на жилищните парцели се забавя спрямо третото тримесечие, когато страната ни беше на 14-о място в класацията с покачване на цените от 7,5% на годишна база и 2,8% на тримесечна. За първи път Словения оглавява класацията на консултантската компания с годишен растеж на цените на жилищата от 15,1% през четвъртото тримесечие и 1,9% по отношение на интервала юни-септември.

Ниските лихви по ипотечните заеми оказват помощ на жилищния пазар в страната, като по данни на Словенската статистическа работа размерът от продажби съвсем се е удвоил.

Многофамилните жилищни здания в градове с растеж на популацията ще останат във фокуса на вниманието на вложителите през тази година. Дългогодишният водач Хонконг пада от първо на 22-то място в класацията, като междинните цени са отбелязали годишен спад от 6,2% в последните три месеца на 2018 година

Понижението на цените е последица от стягането на жилищната политика през юни, сериозните съмнения на фондовия пазар, усилването на локалната валутата и комерсиалния спор сред Съединени американски щати и Китай, който е оказал съществено отражение върху настройките на купувачите.

Само четири страни са отбелязали двуцифрен растеж на цените на жилищата през четвъртото тримесечие, като след Словения се подреждат Малта (+11,8%), континенталната част на Китай (+10,7%) и Унгария (+10,4%). В първата десетка попадат още Мексико (+9,9%), Турция (+9,7%), Чехия (+8,7%), Латвия (+8,6%), Холандия (+8,4%) и Сингапур (+8,3%).

Средните цени на жилищните парцели в 56-те страни и територии, следени от компанията, са се повишили с 4,3% през 2018 година Само осем от 56-те пазара са записали спад на цените през 2018 година, като половината от тях са в Европа.

Това са Швейцария (-0,1%), Италия (-0,8%), Швеция (-1,5%) и Финландия (-2,9%). Но данните за Стария континент през 2018 година обрисуват смесена картина – страните от Централна и Източна Европа са на предни позиции, Португалия, където цените са нарастнали с 6,1%, изпреварва Германия (5,4%), а Англия изпреварва напълно леко Гърция.

В Европа Вложенията в бизнес парцели ще доближат 230 милиарда евро

Кооперациите притеглят вниманието

Обемът от вложения в бизнес парцели в Европа се чака да доближи 230 милиарда евро в края на годината, написа в отчет на консултантска компания. Това би означавало, че 2019 година ще бъде шестата поредна година, в която вложенията в бизнес парцели в Европа надвишават 200 милиарда евро.

Компанията отбелязва, че това се случва за първи път в историята на европейския капиталов пазар и акцентира статута на континента като леговище за вложенията.

Въпреки че Германия, Англия и Франция ще продължат да притеглят лъвския къс от капиталите, Полша (с растеж от 46% през 2019 г.), Дания (+38%), Финландия (+32%) и Португалия (+27%) се чака да надминат доста междинното ниво на вложенията в бизнес парцели.

САЩ, Сингапур и Южна Корея са били трите най-големи групи вложители отвън Европа през 2018 година и се чака те да останат преобладаващи и през 2019 година

Многофамилните жилищни здания в градове с растеж на популацията ще останат във фокуса на вниманието на вложителите през тази година. В Холандия, да вземем за пример, специалистите чакат общият размер на вложенията в жилищни парцели да доближи нивото на вложенията в офиси.

Интересът на вложителите ще бъде ориентиран от ден на ден и към различни браншове като центрове за данни и домове за възрастни хора в търсене на дълготрайна облага.

Възможностите за развиване на открити офис локациите остават привлекателни, като нивото на незаетите офиси в централните бизнес квартали в европейските градове е намаляло до 6,1% през предходната година.

След 10 години на мъртвило

Цените в Гърция още веднъж нарастват

Инвестициите от задгранични жители са рекордни

Гръцкият заможен пазар излиза от близо 10-годишния си интервал на мъртвило. Данни на Гръцката централна банка демонстрират, че 1,35 милиарда евро са вложени в покупки на парцели (предимно къщи) в страната през предходната година от задгранични вложители, оповестява гръцкият вестник “Катимерини”.

Това е растеж със 172% на годишна база след покачването от 86,5% през 2017 година, когато вложенията доближиха 500 млн. евро. Цените на жилищата в Гърция са се повишили с 1,5% през 2018 година по отношение на 2017 година, когато беше маркиран годишен спад от 1%.

Имотни специалисти споделят, че вложенията на задгранични жители и вложители със междинни размери на гръцкия жилищен пазар са достигнали пик през 2018 година, като вниманието е било концентрирано върху жилища в центъра на Атина и първокласни ваканционни парцели.

Големият растеж е подбуден от опциите за отдаване на жилища чартърен в платформи за краткосрочно наемане като Airbnb, Booking и HomeAway, от привлекателността на програмата “Златна виза”, която дава петгодишно позволение за местожителство на чужденци, подготвени да влагат минимум 250 хиляди евро в гръцки парцели, и от продължаващия растеж на туризма, който усили търсенето на ваканционни домове.

Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР