Българите ядат месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с

...
Българите ядат месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с
Коментари Харесай

Българите ядат месо пълно с антибиотици

Българите ядат месо с антибиотици, а фермерите тъпчат животните с медикаменти ”за всеки случай ”. Това демонстрира седмият годишен отчет на Европейската организация по медикаментите. Документът проучва продажбата на антибиотици за животни в 30 европейски страни през 2015 година Данните разкриват шокиращи обстоятелства за използването на медикаментите у нас. Фермите в България се оказват измежду злоупотребяващите с медикаментите и са класирани на осмо място измежду обхванатите в изследването страни. У нас на 1 кг живо тегло се падат приблизително по 121 мг антибиотик, до момента в който при отличниците стойностите са надалеч по-ниски - 2 мг на 1 кг в Норвегия, 5 мг в Исландия, 12 мг в Швеция. По-лошата вест е, че у нас използването на медикаментите заплашително пораства - от 92 мг през 2011 година и 116 мг през 2013 година до рекордните 121 мг, представени в отчета.

Сериозният проблем с безконтролната приложимост на антибиотици е, че по този начин се основава устойчивост на бактериите, медикаментите стопират да им въздействат и се постанова потреблението на нови и все по-мощни антибиотици във все по-големи количества. Това, че ядем месо, натъпкано с антибиотици, е още по-смущаващо на фона на честите кавги по тематиката храни - яйцата с фипронил, " кравето " масло, цялостно с вода и неживотински мазнини, имитациите на сирене, направени с палмово масло и така нататък В България най-голяма е използването на тетрациклини, демонстрират данните от отчета. Веднага след тях се подреждат антибиотиците от групата на макролидите, амфениколите и добре познатият пеницилин.

Основният извод от отчета е, че като цяло потреблението на антибиотици във фермите в Европа е намаляло. Но това не важи за всички страни и както към този момент стана дума, нашата е измежду изключенията. Относително добре е, че България е много надалеч от рекордьорите по потребление на антибиотици за животни - Кипър (434 мг/кг), Испания (402) и Италия (322). Но до момента в който за Италия наклонността е за понижаване по отношение на предходни години, в Кипър и Испания, както и у нас, потреблението се усилва. " За да предотвратят инфекциите и да ускорят растежа на животните, фермите се застраховат и дават даже на здравите животни дребни дози антибиотици ", разясняват специалистите на " Активни консуматори " във връзка на данните в евродоклада, написа Сега. Тези лекарства са основани за лекуването на в миналото смъртоносните бактериални болести, само че от години се употребяват неоснователно за предварителна защита и профилактика на инфекции. Накратко - храната, която консумираме, се създава с огромни количества антибиотици, а крайният артикул съдържа остатъчни количества от тях, акцентират от " Активни консуматори ".

Антибиотиците в месото напълно не са единственият проблем с храните у нас. При последния си, най-нов тест на маслото от " Активни консуматори " засякоха неразрешен противогъбичен препарат, който съзнателно се влагал в част от продуктите, с цел да са по-дълготрайни. Тогава анализът сподели, че единствено две от 10 марки масло дават отговор на условията. От държавната Агенция за сигурност на храните, която е на бюджетна прехрана, досега нямат оповестен толкоз обстоен разбор или параленост на влаганите в храните непозволени съставки и лекарства.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР