Българите продължават да не харесват властта си и да искат

...
Българите продължават да не харесват властта си и да искат
Коментари Харесай

Галъп: 62% от българите искат съд за правителството /графики/

Българите не престават да не харесват властта си и да желаят смяна, само че не държат на предварителни избори. Обществото ни обаче съумява да разграничи отговорността на държавното управление за общото развиване на страната и отговорността му съответно за обстановката с ковид – по последното към момента доминират позитивни оценки, се споделя в разбор на "Галъп " за политическата обстановка у нас през последните седмици.
Протестите като цяло се поддържат, въпреки да няма убеденост, че ще съумеят. Видимо не се поддържа обаче въвеждане на нови твърди ограничаващи ограничения във връзка ковид. Съществени дялове от обществото към този момент са с намалели приходи поради изключителните ограничения и единствено възкръсване на икономическия живот може да удържи отрицателните трендове в това отношение, сочат данните от самостоятелен телефонен сондаж, извършен сред 22 и 24 юли измежду 800 души.
55% одобряват, че държавното управление се оправя добре или доста добре със обстановката с короновируса, само че други 43% са на противоположното мнение.
Преди месеци тази оценка беше доста по-добра, въпреки и в този момент да остава нелоша. Явно, спорните развития с ковид от началото на лятото насам оказват своето въздействие върху публичното мнение.
Въпреки по-тревожните статистики обаче, и през днешния ден болшинство от 59% са срещу въвеждане още веднъж на твърди ограничаващи ограничения. 39% обаче споделят, че биха приели. Този дял не е дребен и свидетелства за прочут нов растеж на паниката.
Последното проличава и в продължаващата низходяща наклонност на убеждението, че животът ще се възстановява до края на годината – единствено в границите на два месеца делът на оптимистите спадна от 61% при започване на юни, през 40% в края на юни, до 32% в този момент.
44% настояват, че приходите им към този момент са намалели поради ковид. 9% – че са изгубили работно място. За 8% загубата на работа очевидно следва. 6% са спрели да заплащат заеми, а 2% – лизинги.
Няма основна смяна в тези дялове по отношение на предходните талази на проучване, което може би значи, че „ отварянето “ на стопанската система е пристигнало относително в точния момент, с цел да спре в допълнение задълбочаване на отрицателните стопански трендове.
Междувременно, 59% не престават да поддържат митингите в страната, а 34% не ги поддържат. Останалите се двоумят.
Данните отразяват и нормалното у нас отношение към властта, само че и подсказват, че протестният капацитет е висок и остава сензитивен.
От друга страна, 58% считат, че митингите няма да изпълнят нито една от задачите си, а 25% считат, че ще изпълнят и двете цели – оставка на премиера и на основния прокурор.
6% пък считат, че може да има единствено оставка на държавното управление. Най-малък е делът на хората, които считат, че, да вземем за пример, единствено основният прокурор ще подаде оставка – 3%.
Появилата се концепция за оставка на президента Румен Радев също не звучи реалистично за болшинството – 63% не я споделят, а 29% са на противоположното мнение. Останалите се двоумят.
54% не желаят предварителни избори, а 42% – желаят. Остава в действие констатацията и от предходни проучвания в тежки политически обстановки – обществото явно желае смяна, само че съответната вероятност за предварителни избори по-скоро отблъсква. Вероятно това се дължи и на близостта на постоянните избори, и на летния интервал, и на чувството за липса на нова, отчетлива, опция.
Беше тествано също дали и до каква степен в тази обстановка са се развили рискови настроения – с някои провокативни въпроси. Например, 36% одобряват Движение за права и свободи даже да бъде неразрешена. Делът не е дребен и буди размисъл. Все отново, болшинството от 52% счита противоположното.
По отношение на настоящата власт като цяло обаче, публичното неспокойствие очевидно е очевидно по-високо. Затова и 62% се съгласяват сегашните ръководещи да бъдат съдени. Данните не са казус, само че властта следва съществено да ги има поради – като алена лампа за равнищата на публично самообладание, разясняват от "Галъп ".
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР