Бъдни вечер Един от най-милите спомени из ранните години на

...
Бъдни вечер Един от най-милите спомени из ранните години на
Коментари Харесай

Неделя пред Рождество Христово , Св. прпмчца Евгения, Преп. Николай воин

Бъдни вечер

Един от най-милите мемоари из ранните години на всеки благоверен българин християнин е денят против Рождество Христово на 25 декември, завършващ с постната вечеря, обвързвана с вековни християнски обичаи.

Всъщност тържеството за празника отпочва от 20 декември - предпразненство на Рождество Христово, когато се празнува и паметта на св. Игнатий Богоносец - Игнажден.

От този ден стартира коледуването. По остарял бит благочестиви младежи, пременени в национални носии или облечени като овчари, коледуват, т.е. посещават домовете на вярващите християни, с цел да им честитят Рождество Христово - Коледа. Оттук и името им - коледари. Събрани на групи, те пеят тропара-химн на празника и коледарски песни. С тези песни се пожелава на стопанина домът му да бъде изпълнен с обилие на земни плодове, наслада и щастливи дни. Домакинът ги подарява с пари, плодове, краваи, погачи и други артикули.

В навечерието на празника, на Бъдни вечер, трапезата е богата, само че постна. На нея се слага чиния с фасул, ошав и плодове, каквито са се народили през годината. Масата се краси и с боговица - прясно изпечен кръговиден самун. В него слагат нормално сребърна пара, та при разчупването от старшията на софрата, в чийто къшей се падне парата, се счита, че той ще бъде притежател на благополучие, благополучие и наслада през годината. Някъде разстилат плява на пода и поставят на нея софрата в спомен за Витлеемските ясли, в които се е родил Богомладенецът Иисус Христос. Някъде дават на децата запалена свещ, ръчна кадилница с тамян, вино, самун и ги изпращат до външните порти на дома. Там, с чистите си сърца, те молитвено трикратно произнасят: " Ела, Дядо Господи, да вечеряме. " На връщане всички им стават на крайници, като да са посрещнали Господа, и децата се обръщат в един глас към възрастните в дома: " Честито Рождество Христово! ", а те им отвръщат: " Амин! На многая лета, за доста години! ".Преди да стартира вечерята на софрата се слага чиния с варено жито, на което се закрепя запалена свещ. Домашното кандило пред иконата пламти и плодородно милва с блeдата си светлина лицата на всички, застанали прави край масата. Стопанинът или най-малкият чете Господнята молитва " Отче наш... ", прикаждат трапезата и запяват Рождествения химн.

Твоето рождество, Христе Боже наш,
озари света със светлината на познанието.
Защото в него тези, които служеха на звездите,
от звездата се научиха да се покланят на Тебе, Слънцето на правдата,
и да познават Тебе, Изтока от висините.
Господи, популярност на Тебе!
(Тропар на Рождество Христово)

След това старшият споделя: " По молитвите на светите отци Господ да благослови трапезата ни. " Всички се прекръстват и споделят " Амин! ".

В края на вечерта при благодарствената молитва се запява или изчита така наречен " кондак ", накратко - разобличаване религиозната същност на празника.

Девицата през днешния ден ражда Свръхестествения,
и земята сервира на Непристъпния пещера;
Ангелите с пастирите славословят,
а мъдреците със звездата пътешестват -
тъй като поради нас се роди Младенец - Предвечният Бог.
(от Св. Роман Сладкопевец)

Този ден се назовава " Бъдни вечер ", тъй като молитвено се пожелава всичко най-хубаво за в съдбини.

Да пожелаем на всички, спазващи тези хубави религиозни празници, както в предишното, така и в този момент, с наслада да ги извършват.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР