Авторите зад арт инсталацията на златна арка Светлината в нас

...
Авторите зад арт инсталацията на златна арка Светлината в нас
Коментари Харесай

Авторите на златната арка в София: Мистерия е откъде е червеното килимче, не сме получавали пари за инсталацията

Авторите зад арт инсталацията на златна арка " Светлината в нас " в пространството към катедралата " Александър Невски ", фондация " Колективът ", излязоха с публична позиция за арката, която в последна сметка беше отстранена.

От фондацията изясняват, че откакто преди няколко седмици едно от най-знаковите пространства в София става пешеходна зона, те са поканени от Общината да станат част от екип, който възнамерява краткосрочни преместваеми намеси, декоративно оформление и събития в новата пешеходна зона около коледно-новогодишните празници. В къс период бе формиран екип, състоящ се от урбанисти, изобретателни шефове, сценографи, както и от специалисти от няколко разнообразни звена на общината - имаме вяра, че това е верния и новаторски метод да се случват сходни начинания и се надяваме да той бъде доразвит, изясняват от " Колективът ".

" Основен акцент бе светването в точния момент на новото външно осветяване на храм-паметника Св. Александър Невски, който дълго време преди този момент бе неосветен и не се знаеше какъв брой време ще се забави осъществяването на плана, бавещ се с няколко месеца по разнообразни аргументи. Целия необятен екип се бори светването да стане в период, с цел да имаме светещ храм за софиянци на 1-ви декември, дружно с паленето на обичайна елха. За целия план, от първата среща до откриването на намесата и паленето на осветлението, имахме две календарни седмици ", обявиха създателите зад арт инсталацията.
.
И изясняват, че слоганът “Светлината в нас ” е въодушевен точно от светването на храма, както и от идните светли християнски празници.

" Въпросната арка беше планувана и утвърдена от общия дизайн екип като акцент, поставящ начало на новото пешеходно пространство, рамкиращо през свода си силуета на храм-паметника в отдалеченост, тъй че да се трансформира във вход към пешеходната зона, както и в известен фотокът за снимането и популяризирането на катедралата. В заложения от нас чертеж арката беше с размер 7 метра в ширина и 4.5 метра височина - мащаб, който кореспондира на мащаба на улицата, и в същото време разрешава прекосяването на пожарни и спешни коли. Не беше триумфалната арка в Париж, само че би свършила чудесна работа за задачите ни ", декларират още от фондация " Колективът ".

" Два дни преди деня на инсталацията на терен, в чата на работната дизайн група, към екипа ни бе изпратен скрийншот с изменение в дизайна на арката, където забелязахме лека смяна в композицията. Това, което пропуснахме е, че и стойностите на размерите на арката също са били изменени. След инсталацията разбрахме, и повода - последна оферта за 7-метровата арка по справедливи аргументи е предоставена в последния миг и сумата за нея е била несъвместима с от дълго време заложената бюджетна рамка за коледно-новогодишните действия на общината ", изясняват създателите.

От фондацията показват, че не знаят за известното алено чердже под арката, което малко по-късно изчезна. " Мистерия е от кое място се е появило известното алено чердже, защото в групата ни такава интервенция не бе обсъждана, само че в случай че го открием някъде бихме го запазили ", пишат те.

" Важно е да отбележим и друга неточност - в медийното пространство надлъж и нашир се публикувана погрешна информация - че сме получавали пари от Столична община за присъединяване си в тази самодейност. Не сме. Не сме и желали. Трудът ни беше изцяло безплатен, включихме се, тъй като обичаме града си и се радваме на това, че това знаково пространство в София към този момент отвоювано като пешеходена зона! Стискаме палци за още ", прибавят от " Колективът ".
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР