Аутопсии на починали с коронавирус в световен мащаб не се

...
Аутопсии на починали с коронавирус в световен мащаб не се
Коментари Харесай

Коронавирусът живее 8 дни след смъртта на човек

Аутопсии на умряли с ковид в международен мащаб не се вършат постоянно. Причините са разнообразни – от заплахата за самите лекари до отвод на роднините на умрелите. В „ Пирогов ” от началото на пандемията са направени четири аутопсии. Заключение от тях мъчно може да се направи, само че най-общото е, че вирусът е безмилостен - без значение от пола и възрастта на пациента.

„ Професията е сложна, само че тя обгръща цялата медицина. Всичко в нашата работа има детайл на творчество – да разпознаем това, което гледаме, да сравним с рентгеновите и други проучвания. И след това да сложим диагноза ”, споделя доцент Маргарита Каменова, която към този момент над 50 години работи като патолог.

През последните дни броят на инфектираните, умрелите, а и на излекуваните от ковид се усилва. Ваксина към момента няма. А медиците не престават да водят борба с вируса. Тя е друга и непредвидима всякога. И даже когато COVID-19 надделее, лекарите още веднъж не престават да работят, с цел да може смъртните случаи да са по-малко, а излекуваните – повече. Надеждата е, че аутопсията ще даде отговори, които другояче няма по какъв начин да станат ясни.

„ Изследваните умряли са доста малко и в международен мащаб. Не че се не разрешава, само че първата рекомендация на СЗО беше това да се заобикаля с оглед да се резервира личният състав. Защото не знаехме какъв брой време след гибелта този вирус може да се задържи. Освен това условията да се работят аутопсии са доста високи ”, описа Каменова. „ Обикновено се работи с шлемове, двойни ръкавици, очила. Самите трупове се слагат в чували с дезинфектант. ” Мерките за сигурност са наложителни, тъй като вирусът продължава да живее в тялото на умрял човек до 8 дни след гибелта, демонстрира проучване в Германия.

Винаги има дифузни увреждания на белите дробове. Това значи, че страните на всички алвеоли са повредени. Там се е загнездил вирусът и това е довело до тежка патология. В алвеолите, вместо да има единствено въздух, има доста кафези и оток. Алвеолите в белите дробове са извънредно значими за дишането. Те вземат участие и при поемане, и при издишане. При няко пациенти вирусът минава доста по-леко. Не е наложително вредите по белите дробове да са толкоз доста, споделя патологът. „ Има значение и количеството на вируса. Затова един от главните препоръки е да сме на разстояние, да носим маски. При говорене, в случай че съм притежател, ще отделя от 5 до 1000 вируса, а в случай че се дръзвам, кашлям, кихам, те стават хиляди ”, разясни Каменова. „ Част от оздравелите заболели, които са претърпели тежък респираторен дисктрес синдром, ще останат с промени в белите дробове цялостен живот ”, заключва експертът.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР