Аржентина е новият световен шампион по футбол. Албиселесте срази Франция

...

Аржентина със световната титла

Аржентина е новият международен първенец по футбол. " Албиселесте " съкруши Франция след осъществяване на дузпи. В постоянното време срещата на ст. " Лусаил " приключи 2:2, а в спомагателните 30 мин. двата отбора си вкараха по още гол. При наказателните удари южноамериканците бяха по-хладнокръвни и справедливо победиха, с цел да детронират сегашния отличник.
Голмайстор на шампионата стана Килиан Мбапе (Фр) с 8 попадения. Стрелецът забу хеттрик във финала, а също по този начин вкара и първата дузпа. Втори остана съотборникът му в ПСЖ Лионел Меси със 7 попадения.
Мбапе обаче направи връх, преди да навърши още 24 години. Той към този момент е най-резултатният футболист на финали на Световни шампионати. Мбапе има към този момент 4 гола, като изпревари легендите Пеле, Вава, Зинедин Зидан и Джоф Хърст, които бяха на върха с по 3 попадения.
Сега пред 88 966 фенове на ст. " Лусаил " Меси вкара два гола и Аржентина победи Франция с 4:2 след дузпи и общо 7:5. Така южноамериканците завоюваха третия си трофей в историята и първи от 1986 насам, а техният водач приключи интернационалната си кариера с единствената изчезнала му купа.
Аржентина стартира мача надалеч по-активно от французите и първите две положения бяха пропилени с неточни удари в първия четвърт час. Родриго Де Пол получи топката пред наказателното поле и ударът му бе отбит от бранител, след което Анхел Ди Мария не уцели вратата от десетина метра.
Франция сътвори първото си състояние в 20-ата минута, когато Антоан Гризман центрира за Оливие Жиру, само че нападателят изпрати топката над напречната греда.
Аржентина поведе в ответната офанзива. Анхел Ди Мария влезе в наказателното поле с топката и бе препънат от Усман Дембеле, а полският арбитър Симон Марчиняк даде дузпа. Лионел Меси стреля тъкмо за 1:0 с първия гол за аржентинците на финали на Световни шампионати от 13 321 дни насам. За последно Хорхе Буручага бе вкарал за 3:2 против Федерална Република Германия през 1986 в Мексико.
На Аржентина не й се наложи да чака още 36 години за идващия гол, който падна единствено 13 минути по-късно. Меси подаде на Алексис Мак Алистър по дясното крило и той центрира ниско за Анхел Ди Мария, който бе изцяло непокрит пред вратата. Халфът преодоля Юго Лорис за повторно и южноамериканците поведоха с 2:0.
Бързото движение на игра на Аржентина провокира Дидие Дешан да направи две смени още преди почивката. Световното състезание свърши за Оливие Жиру и Усман Дембеле в 41-та минута, а на тяхно място се появиха Маркъс Тюрам и Рандал Коло Муани, което към края на мача се оказа доста сполучлив ход за Дидие Дешан.

Французите обаче започнаха и второто полувреме нерешително, а първото състояние бе още веднъж за Аржентина. Родриго Де Пол пропусна центриране за Лионел Меси, който обаче беше блокиран в последния миг от Адриан Рабио. Франция съумя да натисне едвам в последния половин час, а първото състояние за Килиан Мбапе се откри в 70-ата минута. Нападателят на " петлите " получи топката отвън наказателното поле и изпрати мощен удар, който обаче мина над напречната греда.
Натискът на Франция даде резултат и настоящите международни първенци означиха два светкавични гола в границите на една минута. В 80-ата " петлите " получиха дузпа за нарушаване на Николас Отаменди против Муани и Мбапе понижи с прецизен удар до дясната греда на Емилиано Мартинес, а секунди по-късно звездата на Франция изравни. Той направи двойно подаване с втората запаса от първото полувреме Тюрам и вкара гол с хубав и мощен шут от воле.
Аржентина пропиля два гола преднина и против Федерална Република Германия на финала през 1986, когато южноамериканците въпреки всичко взеха трофея с попадението на Буручага. Този път това не се случи в постоянното време, откакто в добавеното време Юго Лорис отрази мъчно топовен изстрел на Меси отвън наказателното поле.

В края на първото продължение и запасите на Лионел Скалони имаха огромен късмет да трансформират резултата. Удар на Лаутаро Мартинес от добра позиция бе блокиран от Дайо Упамекано, а при добавката прецизен изстрел на Гонсало Монтиел бе избит от Рафаел Варан.
Лионел Меси още веднъж поведе аржентинците в офанзива във второто продължение и макар че Лорис избави ударът му при първото състояние, водачът на южноамериканците вкара гол с второто. Вратарят на Франция отрази изстрел на Мартинес от дребен ъгъл, а Меси стигна до топката на добавка и вкара за 3:2 в 109-та минута.
Това обаче не беше краят на мача. В 117-ата минута Франция получи втора дузпа, този път за игра с ръка на Гонсало Монтиел, а Мбапе вкара първия хеттрик на финали на Световни шампионати след Джоф Хърст през 1966 и изравни още веднъж за крайното 3:3.
Финалът в Катар 2022 бе решен при дузпите, в които Аржентинците не пропуснаха. Отново Меси, Пауло Дибала, Леандро Паредес и Гонсало Монтиел бяха точни за новите международни първенци, а за някогашните пропуски направиха Кингсли Коман и Орелиен Чуамени. Така Аржентина завоюва с крайното 4:2 при осъществяването на 11-метрови удари.

Аржентина - Франция - 4:2 след дузпи
*2:0 на на полувремето, 2:2 в постоянното време и 3:3 след продължения
голмайстори: 1:0 Лионел Меси 23-дузпа, 2:0 Анхел Ди Мария 36, 2:1 Килиан Мбапе 80-дузпа, 2:2 Килиан Мбапе 81, 3:2 Лионел Меси 109, 3:3 Килиан Мбапе 117-дузпа
При дузпите: 0:1 Килиан Мбапе (Ф), 1:1 Лионел Меси (А), 1:1 Кингсли Коман-пропуск (Ф), 2:1 Пауло Дибала (А), 2:1 Орелиен Чуамени-пропуск (Ф), 3:1 Леандро Паредес (А), 3:2 Рандал Коло Муани (Ф), 4:2 Гонсало Монтиел (А)
Стадион: " Лусаил ", Лусаил, 88 966 фенове
Главен арбитър: Симон Марчиняк (Полша)
Жълти картони: Енцо Фернандес, Маркос Акуня, Леандро Паредес, Гонсало Монтиел (Аржентина); Адриан Рабио, Клод Жиру-извън игра (Франция)
Аржентина: Емилиано Мартинес, Николас Отаменди, Николас Талиафико (120-Пауло Дибала), Кристиан Ромеро, Нахуел Молина (91-Гонсало Мунтиел), Анхел Ди Мария (64-Маркос Акуня), Родриго Де Пол (102-Леандро Паредес), Алексис Мак Алистър, Енцо Фернандес, Лионел Меси и Хулиан Алварес (102-Лаутаро Мартинес).
Франция: Юго Лорис, Рафаел Варан, Тео Ернандес (71-Едуардо Камавинга), Дайо Упамекано, Жул Кунде (120-Аксел Дисаси), Адриан Рабио (96-Юсуф Фофана), Орелиен Чуамени, Оливие Жиру (41-Маркъс Тюрам), Антоан Гризман (71-Кингсли Коман), Усман Дембеле (41-Рандал Коло Муани) и Килиан Мбапе.
Източник: duma.bg