Анталия. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева се срещна с

...
Анталия. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева се срещна с
Коментари Харесай

Председателят на НС Цвета Караянчева обсъди с иранския си колега д-р Али Лариджани възможностите за задълбочаване на транспортната и енергийната свързаност между България и Иран

Анталия. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева се срещна с ръководителя на Ислямското консултативно заседание на Иран доктор Али Лариджани. Това оповестиха от пресцентъра на Народното събрание . Двамата разговаряха в границите на Третата среща на ръководителите на парламенти от Европа и Азия, която се организира в Анталия, Турция. Основен акцент на срещата сред ръководителите на парламентите на България и Иран бе задълбочаването на транспортната и енергийната съгласуваност посред им. Според Цвета Караянчева страната ни отдава доста значимо значение на връзките си с Иран, защото те са значим съставен елемент от външноикономическата политика на България в азиатския район.
Двете страни акцентираха взаимния си интерес от реализирането на разнообразни инфраструктурни и енергийни планове. Като образец в тази тенденция бе обещано създаването на новия мултимодален транспортен кулоар „ Персийски залив – Черно море ”, който би трябвало да свърже Иран, Армения, Грузия и България и който може да бъде употребен и за транспорт на полутечен газ.
„ Сътрудничеството в региона на търговията с полутечен газ може да стане една от най-силните сфери на взаимна ни активност “, разгласи ръководителят на иранския парламент.
В рамките на диалога бе маркирано, че е налице неосъществен капацитет на търговско-икономическите връзки сред двете страни, като Караянчева и доктор Лариджани се сплотиха към мнението, че би трябвало да се положат съществени старания, с цел да се възползваме от опциите за усилване на двустранния стокообмен. В тази връзка двамата ръководители разясниха опцията за провеждането на взаимен бизнес конгрес сред България и Иран. Д-р Али Лариджани предложи събитието да бъде проведено от комерсиалните камари на двете страни, като на собствен ред държавните органи на България и Иран също ще спомагат за провеждането на този конгрес.
„ Между България и Иран обичайно има извънредно дълбоки и учредени на взаимно почитание връзки. Важна роля за надграждането на тези отлични двустранни връзки има парламентарното съдействие. Ето за какво оценяваме високо активизирането на политическия разговор на най-високо равнище сред България и Иран “, уточни Цвета Караянчева.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР