Алпинистът Боян Петров е в неизвестност от дни. Той е

...
Алпинистът Боян Петров е в неизвестност от дни. Той е
Коментари Харесай

В неизвестност е алпинистът Боян Петров

Алпинистът Боян Петров е в неопределеност от дни. Той е по ската на връх Шиша Пангма в Хималаите. Това написа във " Facebook " брачната половинка му Радослава Ненова.

" Със сигурност е направил опит да се качи на върха, тъй като палатката му е била на лагер 3. Времето внезапно се е влошило и другите момчета са слезли в базовия лагер. Те са се движили един ден след него ", написа Ненова в поста си в обществената мрежа.

По думите ѝ избавителна акция сега не е допустима. " Най-рано на следващия ден ще тръгнат да го търсят. Държа непрекъсната връзка с тях по сателитния телефон. В планината хората стават повече от семейство и знам, че ще създадат всичко по силите си тази история да приключи добре ", надява се Радослава.

Малко по-късно от Министерство на външните работи оповестиха, че българският планинар Боян Петров е в неопределеност в Хималаите на територията на Тибетски самостоятелен регион, КНР

В посолството на Република България в Пекин на 6 май е постъпила информация от Тибетската алпинистка асоциация, че българският планинар Боян Петров е в неопределеност от 3 май 2018 година Боян е взел участие в експедиция в Хималаите дружно с още 10 души (1 маджарин, 5 италианци и четирима водачи от непалски произход).

Отсъствието му е видяно от участниците в експедицията в региона на Шиша Пангма на към 7500 м надморска височина. Веднага по-късно са изпратени трима души, с цел да го търсят. На 6 май сутринта, на 7350 м надморска височина са били открити палатката и спалния чувал, без самия планинар. Поради ненадейно утежняване на метеорологичните условия в региона тримата търсачи краткотрайно са прекратили издирването.

Тибетската алпинистка асоциация е била осведомена за случилото се на 6 май в 12.20 ч. локално време от лицето за връзка от региона на Шиша пангма. Експедицията е имала позволение за влизане през Дзилун на 10 април 2018 година, нанагорнище на връх Шиша пангма и овакантяване през Дзилун на 9 юни 2018 година

Служители на Асоциацията поддържат връзка с ръководителя на експедицията, който ги е уведомил, че издирването на българския планинар продължава.

Посолствата на България в Пекин и в Делхи са в непрестанен контакт с локалните институции и наблюдават от близко случая.

Припомняме, през юли 2017-та алпинистът изкачи върха Гашербрум-2, висок 8 035 метра. Той беше неговият 9-и осемхилядник.

В интервала от 2009 до 2017 година Петров покори девет осемхилядника - Гашербрум-1 (8068), Канчендзьонга (8586), Броуд пик (8047), К2 (8611), Манаслу (8163), Анапурна (8091), Макалу (8463), Нанга Парбат (8126) и Гашербрум-2 (8035).

Алпинистът цели да стане първият българин, покорил всичките 14 върха над 8 000 метра в света. До заветната цел остават единствено още пет осемхилядника, сред които и най-високият връх в света - връх Еверест. /news.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР