Александрия - легендарният втори по големина град на Египет и

...
Александрия - легендарният втори по големина град на Египет и
Коментари Харесай

Потъващата Александрия е изправена пред предстояща катастрофа


Александрия - именитият втори по величина град на Египет и най-голямото му пристанище, е заплашен да изчезне под вълните в границите на десетилетия.

Тъй като почвата му потъва, а морето се повишава заради световното стопляне, метрополията, учредена от Александър Велики в делтата на Нил , е на ръба на оцеляването.

Дори съгласно най-оптимистичния сюжет на Организация на обединените нации, до 2050 година една трета от града ще бъде под вода или необитаема, а 1,5 милиона от шестте милиона поданици ще бъдат принудени да изоставен домовете си.

Древните руини и историческите съкровища на града също са съществено застрашени от Средиземно море.

Вече стотици поданици на Александрия трябваше да изоставен жилищата си, потърпевши при наводненията през 2015 година и още веднъж през 2020 година

Всяка година градът потъва с повече от три милиметра , подкопан от язовирите на Нил, които задържат речната кал, която в миналото е укрепвала почвата му, и от добива на газ в морето.

Средиземно море може да се повиши с един метър през идващите три десетилетия, съгласно най-страшната прогноза на експертната група по климата към Организация на обединените нации - IPCC. Това ще залее " една трета от плодородните аграрни земи в делтата на Нил ", както и " градове с историческо значение, като Александрия ", се споделя в отчета.

Експертите на Организация на обединените нации настояват, че Средиземно море ще се издигне по-бързо, в сравнение с съвсем на всички места другаде по света. " Изменението на климата е действителност и към този момент не е празна опасност ", съобщи Ахмед Абдел Кадер, началник на органа, който пази египетското крайбрежие.
Подобна злополука ще има трагични последствия за 104-милионното население на Египет, защото " в Александрия се намира и най-голямото пристанище на страната " и е един от главните центрове на стопанската система, споделя Абдел Кадер.
От 60-те години на предишния век насам морето към този момент е напреднало с повече от три километра във вътрешността в сушата, като през 80-те години на предишния век е погълнало емблематичния фар от XIX век в град Рашиз.

Всичко това се случва в миг, когато популацията на Александрия през последното десетилетие се е нараснало с близо 2 милиона души, до момента в който вложенията в инфраструктурата изостават, както на всички места в Египет.

Управителят на града Мохамед ал-Шариф съобщи, че дренажната система на пътищата е построена по този начин, че да поеме 1 млн. куб. м дъжд. Но с по-силните стихии, които се появяват с изменението на климата, " през днешния ден може да паднат 18 млн. куб. м за един ден ".
Надвисналата опасност е и удар по имиджа на града, който обича да чества космополитния си златен век със своите кафенета в жанр ар деко и елегантни алеи с жилищни здания в парижки жанр.
Много египтяни се ужасиха, когато по време на конференцията за изменението на климата COP26 в Глазгоу предходната година тогавашният английски министър председател Борис Джонсън предизвести, че Александрия рискува да бъде изгубена " под вълните ".

" Да, опасността съществува и ние не я отхвърляме, само че стартираме планове за нейното намаляване ", сподели Абдел Кадер.

По продължение на 69 км от бреговата линия се засажда голям пояс от тръстика . " Пясъкът се задържа към тях и дружно те образуват естествена преграда ", сподели той.

Скоро ще бъдат въведени и механизми за предизвестие и системи за премерване на вълните, добави Абдел Кадер.

Съкровища в заплаха

Богатото и антично завещание на Александрия е изключително уязвимо. Най-изложена на риск е мамелюкската крепост от XV в. Кайтбей , издигната върху земя, на която в миналото се е намирал Александрийският фар - едно от седемте чудеса на античния свят.

Притисната безмилостно от морето, тя е предпазена с вълнолом, формиран от 5000 големи бетонни блока.

Разрушаването и възобновяване не са нещо ново за града, в който в миналото се е намирала Александрийската библиотека - най-големият храм на знанието в света, до момента в който не е била инцидентно опожарена от войските на Юлий Цезар.

Нито актуалният ѝ правоприемник - блестяща постройка, наклонена като безоблачен диск към Средиземно море, нито останалата част от града могат да бъдат оставени във воден гроб, упорства Абдел Кадер.

" Западът носи морална отговорност: той би трябвало да помогне да се противодейства на негативните последствия от изменението на климата, които са резултат от неговата цивилизация " и промишлен модел.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР