Албания и Македония могат да получат дата за начало на

...
Албания и Македония могат да получат дата за начало на
Коментари Харесай

Албания и Македония може да получат дата за начало на преговори с ЕС през юни

Албания и Македония могат да получат дата за начало на договаряния за участие в Европейския съюз по време на Българското председателство през юни. Това оповестиха в края на двудневната неофициална среща на външните министри на Европейския съюз - висшият комисар по външна политика Федерика Могерини и първият ни посланик Екатерина Захариева.Какъв е резултатът от неофициалните диалози? Обобщение на двудневния конгрес в НДК от Тоня Димитрова в този момент.

Сирия, Северна Корея, сигурност и защита - една друга тематика обаче зае централно място в двудневните диалози - тактиката за Западнитге Балкани и евроинтеграцията на страните от района. Европейските външни министри разискаха през днешния ден документа, направен от Еврокомисията и със страните кандидатки за участие - измежду тях Македония, Албания, Сърбия и Черна гора.

Федерика Могерини и Екатерина Захариева дефинираха като позитивните полемиките за евроинтеграцията на Западните Балкани, само че в хода на двудневната среща на напред във времето излязоха и някои разнопосочни реакции освен измежду страните членки, само че и измежду странитекандидатки.

2025-та година не е последна дата цел за участие, а небосвод разясниха Федерика Могерини и Екатерина Захариева и показаха, че в случай че някои от страните е подготвена преди тази дата, то няма да има спънка пред участието. Повод за изявленията им беше реакцията на Унгария, че 2025 година е доста отдалечен период. Тук в София видяхме същинска политическа воля от страна на Гърция и Македония за решение на разногласието с името, обявиха на заключителни брифинг Могерини и Захариева и дефинираха като реален оптимизъм да чакат Албания и Македония да получат дата за начало договаряния до юни.
Федерика Могерини - висш представител на Европейски Съюз по външната политика и сигурността: Този небосвод, който беше упоменат от Екатерина 2025 година е реалистична, допустима вероятност. Това не е цел, освен за двете страни, които сега са в развой на договаряния, само че и за други страни, които могат да стартират да договарят. Това персонално е моето предпочитание това да се случи от в този момент до юни.Екатерина Захариева - вицепремиер и министър на външните работи: Календарът допуска април месец да излезе отчетът във връзка с всяка една от страните. Много се надявам след което юни месец на съвет да се вземе решение за започване на договаряния със Скопие и Тирана, смятам че има време, смятам че е доста огромна вероятността това да се случи.
Сигналите за добър разговор сред Скопие и Атина пристигнаха и от самите външни министри. Македонският първи посланик Никола Димитров съобщи, че до дни чака Гърция да показа своето проектопредложение за решение на разногласието. Вчера Димитров и Козияс са имали двустранна среща тук в София.
Никола Димитров - министър на външните работи на Македония: Това би било огромен мотив за обща наслада. Искаме да създадем всичко допустимо през юни да има политическо решение и да създадем всичко допустимо да убедим и Гърция да бъде част от този консенсус за Македония. Това ще бъде добра работа за Македония, за България, за всички наши съседи, за Балканите и за Европа. Никос Кодзиас - министър на външните работи на Гърция: Времето през днешния ден е по-хубаво от през вчерашния ден.
Решаването на двустранните разногласия е главен миг в тактиката за Западните Балкани.

Екатерина Захариева - вицепремиер и министър на външните работи: Идеята на европейската вероятност е да внесе непоклатимост на Западните Балкани, само че в това време Европейски Съюз и страните членки не биха желали да внесат двустранни въпроси и проблеми нерешени в самия съюз. Така че всичко двустранни нерешени въпроси сред страните от Западни Балкани или със съседите то Европейски Съюз би трябвало да бъдат решени преди участието в Европейски Съюз.

Черна гора и Сърбия са страните, които са белязали максимален прогрес в преговорния развой. Сръбският външен министър обаченаправи много остра реакция във връзка с двустранните разногласия.
Ивица Дачич - министър на външните работи на Сърбия: А аз ги питах на тази среща - добре, по какъв начин се сетихте в този момент за този принцип, когато Сърбия би трябвало да влиза в Европейски Съюз. Когато се приказва по въпроса за Косово, е безусловно контрапродуктивно и недопустимо обособени сътрудници министри на външните работи да вършат арогантни послания към Сърбия - че Сърбия би трябвало да признае едностранно провъзгласената самостоятелност на Косово, в случай че желае да стане членка на Европейски Съюз.
Европейските дипломати настояват, че корупцията, мощните престъпни групи, които правят трафик на оръжия, опиати и мигранти през европейските граници са отпред на дългия лист от проблеми, които 6-те страни от Западните Балкани би трябвало да решат пред да бъдат позволени в фамилията на Европейския съюз.

В умозаключение на двудневния конгрес можем да обобщим, че страните-членки се разделиха на скептици и оптимисти във връзка с Западните Балкани - част от тях като Германия да вземем за пример считат, че решаването на дълогогодишните разногласия и проблемите с корупция са труднопреодолими, а други като Унгария упорстват за дейна роля и за ускорение на процеса на евроинтеграция.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР