Актуализацията не отчита епидемията от безработица и верижни фалити, нито

...
Актуализацията не отчита епидемията от безработица и верижни фалити, нито
Коментари Харесай

Манолова: Такава актуализация на бюджета напомня теглене на бързи кредити

Актуализацията не регистрира епидемията от безработица и верижни банкрути, нито планува икономии и преструктуриране на разноските в обществената сфера, показва Манолова.

Така препоръчана от държавното управление без ясни планове, тази актуализация на бюджета наподобява на тегленето на бързи заеми – вдишване на дълг при неразбираеми условия. Актуализацията не регистрира епидемията от безработица и банкрути, за които няма приложена реалистична прогноза. Предложението на държавното управление за актуализация на бюджета няма реалистични данни за растежа на безработицата и верижните банкрути, а прогнозите от 2 % растеж за оставащите без работа са прекомерно противоречиви.

Актуализацията не планува нито икономии в обществения бранш, нито преструктуриране на европейските фондове и стратегии, нито промени, които да насърчат стопанската самодейност. Така „ стягането на коланите” остава обвързване за жителите и частния бранш, а за обществения бранш остава привилегията да харчат парите.

Това се споделя в позиция на Гражданската платформа „ Изправи се.БГ “ с ръководител Мая Манолова. От организацията поместиха на уеб страницата си мнение за оповестената от държавното управление актуализация на Бюджет 2020 година

На фона на основаната изключителна обстановка е обикновено упованието за понижаване на приходите и спомагателни непредвидени разноски в бюджета. Но за първи път (от 2010 година насам) актуализация се прави на подобен ранен стадий от осъществяването на бюджета.

Представеното искане да се позволи прилагане на дългово финансиране до 10 милиарда лева е фискално неиздържано. Извън фискалните правила е да се желае бланково одобрение на дълг, без да се уточни неговото направление. Така се дава и сигнал, който може да оскъпи търсените от страната пари, счита още Манолова, като добавя, че по този начин изпълнена, тази актуализация вместо да е „ цялостно каско”, е презастраховане.

Преди да се търси укрепване на фискалните запаси с нови задължения за осъществяване на финансиращи интервенции, каквато е капитализирането на Банката за развиване, е редно да се замразят всички финансиращи интервенции. В този подтекст, може да се отсрочи плануваното финансиране на инфраструктурни планове за сметка на запаси от фискалния запас, счита още Манолова.

За жителите остава неясно по какъв начин до неотдавна държавните представители ни убеждаваха какъв брой постоянна е фискалната позиция на страната, а през днешния ден ни убеждават, че имат потребност от най-големия еднократен заем в новата ни история. Двете изказвания няма по какъв начин да са правилни по едно и също време.

За да са осведомени жителите, следваше държавното управление да напомни, че България изплаща към този миг 16 милиарда лв., заеми, теглени в предходните няколко години, а в този момент се кани да изиска нови до 10 милиарда лева заеми.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР